Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Akytec - Sprzęt do automatyzacji przemysłowej
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2026-04-30
Elementy Elesa+Ganter w zabudowach pojazdów terenowych. Case Study firmy FABRYKA 4X4

F4X4 to polska marka z własną halą produkcyjną i zespołem specjalistów, którzy każdego dnia projektują i tworzą solidne stalowe elementy do samochodów terenowych. To produkty, które nie tylko chronią pojazdy, ale realnie wspierają niezależność, bezpieczeństwo i swobodę podróżowania – bez względu na warunki. Siłą firmy jest jakość dopracowana w każdym detalu, przetestowana w terenie oraz budowana na wiedzy i doświadczeniu.

Rys. 1 Samochód terenowy zabudowany przez firmę Fabryka 4x4.pngRys. 1 Samochód terenowy zabudowany przez firmę Fabryka 4×4

W realizacjach Fabryki 4×4 zastosowano wybrane elementy Elesa+Ganter, które doskonale sprawdzają się w pojazdach użytkowanych w terenie, w tym w hardtopach oraz systemach mocowania koła zapasowego.

Zamek CSMH

W zabudowach typu hardtop został wykorzystywany zamek CSMH, który zapewnia solidne i bezpieczne zamknięcie przestrzeni ładunkowej. Konstrukcja zamka została zaprojektowana z myślą o intensywnej eksploatacji, odporności na korozję oraz działaniu czynników zewnętrznych, takich jak: kurz, błoto czy wilgoć.

Rys. 2 Zamek CSMH w Hardtopach firmy FABRYKA 4X4 .pngRys. 2 Zamek CSMH w Hardtopach firmy FABRYKA 4X4

Zamek kasetowy CSMH doskonale sprawdził się w zabudowie typu hardtop ze względu na połączenie wysokiej szczelności, regulacji oraz funkcji domykania, które są kluczowe w eksploatacji pojazdów terenowych. Szeroki zakres regulacji rygla (13–75 mm) umożliwił precyzyjne dopasowanie zamka do konstrukcji zabudowy oraz kompensację tolerancji montażowych. Dwuetapowy mechanizm zamykania z osiowym dociskiem zapewnia pewne przyleganie drzwi do ramy, eliminując luzy i drgania podczas jazdy w terenie. Obudowa z technopolimeru wzmacnianego włóknami szklanymi oraz metalowe elementy robocze gwarantują wysoką odporność mechaniczną. Natomiast stopień ochrony IP65 skutecznie zabezpiecza mechanizm przed kurzem, wodą i błotem. Dodatkowe możliwości zamknięcia na klucz patentowy lub na kłódkę oraz opcja zastosowania mikroprzełącznika zwiększają funkcjonalność zamka w profesjonalnej zabudowie hardtop.

Rys. 3 Zamek kasetowy CSMH .pngRys. 3 Zamek kasetowy CSMH

Nierdzewny trzpień GN 612

Trzpień GN 612 zastosowany w konstrukcji ramienia modułowego pełni funkcję jego blokady w pozycji roboczej. Ramię modułowe służy do elastycznego montażu i bezpiecznego transportu dodatkowego wyposażenia (np. koło zapasowe, kanister). Ramię uchylne umożliwia szybki dostęp do bagażnika bez konieczności demontażu ciężkiego koła lub kanistra.

Rys. 4 Ramię modułowe  .pngRys. 4 Ramię modułowe

Trzpień GN 612 zabezpiecza ramię przed niekontrolowanym rozkładaniem podczas jazdy w terenie.
Wykonanie ze stali nierdzewnej zapewnia wysoką odporność na korozję, co ma kluczowe znaczenie przy ekspozycji na wodę, błoto i zmienne warunki atmosferyczne. 

Rys. 5 Trzpień ustalający GN 612 .pngRys. 5 Trzpień ustalający GN 612

Dzięki swojej konstrukcji trzpień GN 612 gwarantuje pewne, powtarzalne pozycjonowanie ramienia oraz długą, bezobsługową eksploatację w systemie modułowego ramienia. 

Rys. 6 Trzpień ustalający GN 612 w konstrukcji ramienia modułowego.pngRys. 6 Trzpień ustalający GN 612 w konstrukcji ramienia modułowego

Zawias CFT.

W koszu kanistra został zastosowany kolejny z elementów z katalogu Elesa+Ganter czyli zawias CFT. 

Rys. 7 Zawias CFT.pngRys. 7 Zawias CFT

Zawias CFT. zapewnia stabilne i kontrolowane otwieranie oraz zamykanie elementu ruchomego. Wykonany z wytrzymałego technopolimeru, jest odporny na korozję, wilgoć i działanie czynników atmosferycznych. Zawias posiada zaślepki na śruby, które dodatkowo chronią przed wilgocią, zabrudzeniami i ograniczają możliwość odkręcenia przez osoby niepowołane. Jednocześnie zapewnia bezobsługową i niezawodną eksploatację w trudnych warunkach terenowych.

Rys. 8 Zawias CFT. zastosowany w konstrukcji kosza kanistra.pngRys. 8 Zawias CFT. zastosowany w konstrukcji kosza kanistra

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

____________________________________________________________

Redakcja: Elesa+Ganter Polska
Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie:

www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów

Kontakt:
Centrala: +48 22 44 44 700
Pomoc techniczna: +48 665 078 500