Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2014-07-11
ELEMENTY STEROWANIA URZĄDZENIAMI DŹWIGOWYMI W OFERCIE PROMET

Kasety sterownicze i wyłączniki krzyżowe

W ofercie firmy Promet znajdują się kasety sterownicze serii KS przeznaczone do sterowania m.in. dźwigami, suwnicami i elektrowciągami. Na przestrzeni ostatnich kilku lat w budowie kaset wprowadzono szereg modyfikacji, których celem było rozszerzenie możliwości sterowania przy ich wykorzystaniu oraz zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Obecnie firma Promet znacznie rozbudowała ofertę w zakresie sterowania urządzeniami dźwigowymi. Wprowadzono do sprzedaży serię znacznie mniejszych gabarytowo kaset PV o ergonomicznym kształcie i w bardzo konkurencyjnych cenach. Dodatkowo uzupełniono linię produktów do suwnic o łączniki krzyżowe oraz nowatorskie kasety sterownicze serii PARK.

Kasety sterownicze KS i PV przeznaczone są do pracy w obwodach elektrycznych o napięciu łączeniowym nieprzekraczającym 400 V / 50-60 Hz prądu przemiennego oraz 220 V prądu stałego. Głównymi zastosowaniami tego typu urządzeń sterujących są suwnice i mechanizmy dźwigów, ale mogą być one wykorzystane także do współpracy z wszelkiego rodzaju maszynami, które wymagają bezpośredniego sterowania silnikiem.

Kasety sterownicze serii KS
Kasety sterownicze KS mają sprawdzoną, solidną konstrukcję, a ich budowa zapewnia łatwą obsługę nawet w rękawicach ochronnych, co nie jest bez znaczenia w niektórych środowiskach pracy. Najbardziej wyróżniającą cechą kaset KS jest ich modułowa budowa, która nie tylko umożliwia swobodny sposób konfiguracji kasety do konkretnych potrzeb, ale przede wszystkim znacznie przedłuża jej żywotność – zużyte lub mechanicznie uszkodzone moduły (człony) można zastąpić nowymi dobranymi z szerokiej gamy części zamiennych.
Rodzaj oraz kolejność zastosowanych komponentów mają na celu usprawnienie pracy operatora. Wyposażenie w przyciski awaryjne podnosi bezpieczeństwo użytkowania maszyn. Zastosowanie sygnalizatorów dźwiękowych oraz lampek kontrolnych stanowi bezpośrednią informację o stanie pracy sterowanego urządzenia.
Kasety KS mogą zawierać różne rodzaje elementów sterowniczych i sygnalizacyjnych:
• przyciski jednostopniowe – do sterowania mechanizmem podnoszenia „góra-dół", mechanizmem jazdy „lewo-prawo" i „przód-tył" oraz mechanizmem obrotowym,
• przyciski dwustopniowe – do sterowania dwóch prędkości jednym przyciskiem w w/w mechanizmach,
• przyciski awaryjne (dłoniowe, ryglowane, współpracujące z elementami łączeniowymi EF30 dzięki którym uzyskano efekt wyłączania skutecznego)
• przyciski pokrętne i zamkowe,
• przyciski załączania i wyłączania (start-stop),
• lampki sygnalizacyjne diodowe lub żarówkowe – możliwość wyposażenia kasety w lampkę kontrolną szczególnie wyróżnia kasety KS spośród innych kaset.
W ramach jednego członu kasety przyciski sterujące są wzajemnie zaryglowane co wyklucza uruchomienie przeciwstawnych kierunków działania mechanizmów, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.
Dodatkowo każda z kaset KS może być wyposażona w zamek znajdujący się w dolnej części (pokrywie dolnej), który uniemożliwia sterowanie kasetą przez osoby niepowołane.
Obudowa kasety KS wykonana jest z izolacyjnego tworzywa koloru żółtego o dużej wytrzymałości dielektrycznej i mechanicznej. Dzięki obudowie o wysokiej odporności na uderzenia oraz na działanie wody, ługów, olejów mineralnych i wody morskiej, kasety KS charakteryzują się bezawaryjną pracą w ciężkich warunkach. Ponadto tworzywo wykorzystane na obudowę jest trudno zapalne. Natomiast gumowe uszczelki przycisków zapewniają optymalną ochronę mechanizmów wewnętrznych przed pyłem i płynami.
Wewnątrz kasety KS znajduje się stalowa konstrukcja, do której mocowane są wszystkie elementy wyposażenia, takie jak elementy łączeniowe czy oprzewodowanie. Na konstrukcji tej znajduje się również zacisk uziemiający. Całość została wykonana w sposób zapewniający odpowiednią przestrzeń do poprowadzenia wewnętrznego okablowania.
W pokrywie górnej kasety znajduje się gumowy przepust (dławnica), który daje możliwość podłączenia przewodu o średnicy aż do 30 mm. W pokrywie zamontowano też uchwyt służący do zawieszenia kasety np. na lince nośnej.
Kasety KS przeznaczone są do pracy w szerokim zakresie temperatur, od -20ºC do +70ºC. Stopień ochrony przed dostępem czynników zewnętrznych wynosi IP65. Pozwala to na stosowanie kaset KS zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na wolnym powietrzu, jeśli tylko zostaną zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem opadów atmosferycznych.
Oprócz standardowych wykonań kaset przeznaczonych do pracy w klimacie umiarkowanym, Promet oferuje również wersje przeznaczone do pracy w warunkach klimatu tropikalnego i morskiego. Te ostatnie polecane są szczególnie do pracy w środowisku o podwyższonej wilgotności oraz przy zasoleniu powietrza.

Kasety sterownicze serii PV
Od niedawna w ofercie Promet znajdują się kasety sterownicze PV, które charakteryzują się ergonomicznym kształtem, nowoczesnym designem i estetycznym wykonaniem. Zasadniczą cechą odróżniającą kasety PV od kaset KS są ich gabaryty. Kasety PV są znacznie mniejsze, kompaktowe, a co za tym idzie są wygodne w obsłudze. Budowa kaset PV nie jest modułowa, a konfiguracje przycisków ustandaryzowane, co znacznie usprawnia dobór stosownej kasety do potrzeb użytkownika. W celu przedłużenia żywotności kasety lub dokonania drobnych modyfikacji jej wykonania, udostępniono podstawowe części zamienne, takie jak guziki przycisków i elementy łączeniowe.
Kasety PV mogą zawierać różne rodzaje elementów sterowniczych:
• przyciski jednostopniowe – do sterowania mechanizmem podnoszenia „góra-dół", mechanizmem jazdy „lewo-prawo" i „przód-tył",
• przyciski dwustopniowe – do sterowania dwoma prędkościami jednym przyciskiem w w/w mechanizmach,
• przyciski awaryjne (dłoniowe, ryglowane, które stanowią standardowe wyposażenie)
• inne przyciski sterownicze pochodzące z serii o średnicy 22 mm dostosowanej do użycia w kasetach PV (w tym pokrętne, kluczykowe).
Podobnie jak w przypadku kaset KS, w kasetach PV zastosowano mechaniczną blokadę przycisków uniemożliwiającą jednoczesne uruchomienie przeciwstawnych kierunków działania.
Obudowa kasety PV wykonana jest z izolacyjnego tworzywa w kolorze żółto-czarnym i charakteryzuje się dużą wytrzymałością dielektryczną i mechaniczną. Wewnątrz znajduje się konstrukcja z tworzywa, do której zatrzaskowo mocowane są elementy łączeniowe, a więc w sposób łatwy i szybki. Ponadto dzięki wspomnianej konstrukcji z tworzywa, kaseta zyskuje mniejszą wagę i umożliwia swobodna manipulację urządzeniem. W górnej części kasety znajduje się elastyczna gumowa dławnica, która pozwala na podłączenie przewodu o średnicy od 8 do 17 mm. W kasecie zamontowano też uchwyt służący do zawieszenia kasety.
Kasety PV przeznaczone są do pracy w szerokim zakresie temperatur, od -5ºC aż do +85ºC. Stopień ochrony przed dostępem czynników zewnętrznych wynosi IP65. Pozwala to na stosowanie kaset PV zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na wolnym powietrzu, pod osłoną przed bezpośrednim działaniem opadów atmosferycznych.

Kasety sterownicze serii PARK
W ostatnim czasie wprowadzono do oferty kasety sterownicze PARK służące głównie do sterowania podnośnikami. Kasety te charakteryzują się przede wszystkim ergonomicznym kształtem dopasowanym do wygodnej pracy operatora przy użyciu jednej ręki – w obudowie znajduje się wyprofilowany uchwyt. Ponadto kasety te cechuje nowoczesny design i estetyczne wykonanie.
Kasety PARK wyposażone są standardowo w przyciski ze strzałkami służące do sterowania pracą urządzenia oraz w przycisk awaryjnego stopu. Ponadto mogą być doposażone w przycisk pokrętny. Przyciski ruchu posiadają mechaniczną blokadę zabezpieczającą przed jednoczesnym załączeniem przeciwstawnych kierunków działania.
Obudowa kasety PARK wykonana jest z izolacyjnego tworzywa ABS w kolorze żółto-czarnym o dużej wytrzymałości dielektrycznej i mechanicznej.
Kasety PARK, podobnie jak PV, przeznaczone są do pracy w zakresie temperatur, od -5ºC aż do +85ºC. Stopień ochrony przed dostępem czynników zewnętrznych wynosi IP65.

Wyłączniki krzyżowe serii CSM (Cross)
Szczególnym uzupełnieniem oferty PROMET w zakresie sterowania urządzeniami dźwigowymi są krzyżowe wyłączniki krańcowe CSM. Wyłączniki CSM posiadają obrotową głowicę z dwoma aluminiowymi prętami służącymi do kontroli położenia wszelkiego rodzaju maszyn przemysłowych poruszających się po torze prostym np. suwnica. Po najechaniu na krzywkę głowica obraca się i przełącza styki. Wyłącznik CSM może posiadać 4 styki NO/NC (o działaniu skutecznym).
Ze względu na rodzaj działania głowicy wyróżnia się dwa typy wyłączników krzyżowych:
• CSM02 – posiada kąt obrotu 180 stopni (obrót o 90 stopni w jedną stronę + obrót 90 stopni w drugą),
• CSM04 – posiada kąt obrotu 360 stopni (obrót o 90 i 180 stopni w jedną stronę + obrót o 90 i 180 stopni w drugą stronę).
Wyłączniki krzyżowe CSM przeznaczone są do pracy w ciężkich warunkach w zakresie temperatur od -5ºC aż do +40ºC. Posiadają obudowę wykonaną z metalu z podwójną izolacją. Ponadto otwory montażowe zostały wyprowadzone na zewnątrz obudowy co gwarantuje jej szczelność. Stopień ochrony IP65 zapewnia wysoką ochronę przed dostępem czynników zewnętrznych.

 

 

Autor:
Monika Mazurek-Skrzekowska
Dodał:
SN Promet