empty
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-07-15
Finansowanie rozwoju firmy – wszystko, co musisz wiedzieć!

Finansowanie rozwoju firmy to ważny element strategii biznesowej, który może znacząco przyczynić się do sukcesu przedsiębiorstwa. Dostęp do odpowiedniego kapitału jest niezbędny do realizowania nowych projektów, rozwijania produktów i usług oraz zdobywania przewagi konkurencyjnej na rynku. W naszym artykule omówimy ciekawe dotacje unijne i ulgi podatkowe, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy.

 

20240704135038_download.jpg

 

Finansowanie rozwoju firm: kredyt ekologiczny

Kredyt ekologiczny to wsparcie dla firm, które planują realizację inwestycji ekologicznej związanej z modernizacją posiadanej infrastruktury. Produkt ten stanowi połączenie kredytu z dotacją. Bank komercyjny udziela przedsiębiorstwu finansowania, które jest częściowo spłacane dotacją w formie premii ekologicznej wypłacanej przez BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego).  

Więcej informacji na temat kredytu ekologicznego znajdziesz na stronie internetowej firmy EDORADCA - https://edoradca.pl/konkurs/kredyt-ekologiczny/.

 

Kredyt ekologiczny – zalety

Kredyt ekologiczny to rozwiązanie, które oferuje przedsiębiorcom wiele korzyści. Główne zalety takiej formy finansowania to przede wszystkim:

  • Dofinansowanie inwestycji proekologicznych – dzięki kredytowi ekologicznemu przedsiębiorcy mają możliwość sfinansowania przedsięwzięć przyjaznych dla środowiska. Może to być np. zakup ekologicznych maszyn czy instalacja paneli fotowoltaicznych.
  • Niskie oprocentowanie – kredyt bankowy ekologiczny oferuje atrakcyjne warunki finansowe, w tym niskie oprocentowanie, dzięki czemu jest korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców.
  • Dogodna forma spłaty zobowiązania – otrzymana dotacja na spłatę kredytu ekologicznego udzielonego przez bank może wynosić nawet do 70% wartości inwestycji.

Jeśli szukasz wsparcia w zakresie rozliczania dotacji unijnych, warto skonsultować się z profesjonalnymi doradcami - https://edoradca.pl/dotacje-unijne/rozliczenie-dotacji/.

 

Ulga B+R

Ulga B+R (Badawczo – Rozwojowa) to rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorstwom na odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków obejmujących prowadzenie działalności badawczo – rozwojowej. Odliczeniu podlegają koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi wskazanymi w ustawie o PIT lub ustawie o CIT. Przykłady tego typu prac to m.in. zaprojektowanie procesu technologicznego dla nowego produktu/usługi, opracowanie składu nowego  produktu czy opracowanie rozwiązań IT.

 

Ulga B+R – kto może skorzystać?

Z ulgi B+R  mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność badawczo – rozwojową i rozliczają się:

  • według skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym,
  • podatkiem dochodowym od osób prawnych.

 

Ulga B+R – dlaczego warto skorzystać?

Ulga B+R oferuje przedsiębiorcom szereg korzyści, do których należą między innymi:

  • zmniejszenie zobowiązań podatkowych,
  • wsparcie dla działalności badawczo-rozwojowej,
  • możliwość korzystania z ulgi przez kilka lat z rzędu,
  • uniwersalność – ulga B+R to rozwiązanie zarówno dla mikroprzedsiębiorców, jak i dużych firm.

Więcej na temat ulgi B+R znajdziesz na stronie internetowej firmy EDORADCA - https://edoradca.pl/ulga-badawczo-rozwojowa/.

 

Ścieżka SMART: wdrażanie innowacji

W ramach Ścieżki SMART przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie finansowe na opracowanie i wdrożenie w firmie innowacji, których źródłem powinny być prace badawczo-rozwojowe. Program pomaga przedsiębiorcom w realizacji następujących celów:

  • Przeprowadzenie badań przemysłowych, prac rozwojowych i przedwdrożeniowych;
  • Opracowanie innowacyjnego produktu lub technologii;
  • Wdrożenie na rynek nowego bądź znacznie ulepszonego produktu lub technologii.

Ścieżka SMART – dla dużych, małych i średnich przedsiębiorstw

Program Ścieżki SMART przewiduje różnorodne formy wsparcia dla przedsiębiorstw, takie jak np. dotacje czy dofinansowanie szkoleń - https://edoradca.pl/konkurs/sciezka-smart/. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w zakresie następujących modułów:

  • prace badawczo – rozwojowe,
  • wdrożenie innowacji,
  • infrastruktura badawczo – rozwojowa,
  • zazielenienie przedsiębiorstw,
  • cyfryzacja przedsiębiorstw,
  • internacjonalizacja przedsiębiorstw;
  • kompetencje pracowników.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na moduł prac badawczo – rozwojowych lub wdrożenie innowacji, natomiast duże firmy realizują moduł prac badawczo – rozwojowych. Pozostałe moduły są dobrowolne i przedsiębiorcy mogą z nich korzystać zgodnie ze swoimi potrzebami.

Ścieżka SMART to program przeznaczony nie tylko dla pojedynczych firm. Ciekawą opcją jest także konkurs „Ścieżka SMART dla konsorcjów” - https://edoradca.pl/aktualnosci/smart-konsorcja/.

 

Ścieżka SMART – zalety

Program Ścieżka SMART oferuje firmom wiele zalet, do których można zaliczyć przede wszystkim:

  • zwiększenie konkurencyjności firmy;
  • rozwój nowych produktów lub usług;
  • rozwój pracowników.

Jeżeli chcesz skutecznie pozyskać dotację z Unii Europejskiej dla swojego biznesu, skorzystaj z pomocy ekspertów z firmy EDORADCA - https://edoradca.pl/dotacje-unijne/pozyskiwanie-funduszy-unijnych/.

 

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków na promocję. Przedsiębiorca może odliczyć maksymalnie 1 mln PLN w roku podatkowym. Koszty podlegające odliczeniu w ramach tej ulgi to np. uczestnictwo w targach, działania promocyjno-informacyjne czy dostosowanie opakowań produktów do wymagań rynku.

 

Ulga na ekspansję – kto może skorzystać?

Ulga na ekspansję to rozwiązanie przeznaczone dla producentów – podmiotów wytwarzających produkty. Przykładowo – przedsiębiorca, który nie wytwarza własnych produktów i dokonuje np. sprzedaży dystrybucyjnej, nie jest uprawniony do skorzystania z ulgi.

 

Ulga na ekspansję – korzyści dla przedsiębiorców

Ulga na ekspansję to atrakcyjna forma wsparcia dla przedsiębiorców - https://edoradca.pl/ulga-na-ekspansje/. Korzyści płynące z tego rozwiązania to:

  • zmniejszenie zobowiązań podatkowych;
  • wsparcie dla rozwoju firmy na nowych rynkach;
  • rozwój innowacji i nowych technologii;
  • wsparcie długoterminowego rozwoju firmy.

Inne formy wsparcia dla przedsiębiorców

Oprócz wyżej wymienionych form wsparcia, przedsiębiorcy mogą również skorzystać z innych opcji. Warto zainteresować się m.in. ulgą na robotyzację - https://edoradca.pl/ulga-na-robotyzacje/. Ciekawym rozwiązaniem jest także ulga na prototyp - https://edoradca.pl/ulga-na-prototyp/.

 

Podsumowanie

Finansowanie rozwoju firmy jest istotnym elementem działania każdego przedsiębiorstwa. W procesie poszukiwania najlepszych form wsparcia dla swojego biznesu warto zainteresować się takimi rozwiązaniami jak m.in. kredyt ekologiczny, ulga B+R, Ścieżka SMART czy ulga na ekspansję. Każda z tych opcji oferuje unikalne korzyści, które mogą wspierać rozwój firmy na różnych etapach jej działalności.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących finansowania rozwoju firmy, skontaktuj się z ekspertami z zakresu ulg i dotacji - https://edoradca.pl/dotacje-unijne-dla-firm/.

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także