empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-11-12
Fotowoltaika OFF GRID - kiedy się opłaca?

Fotowoltaika off grid, czyli instalacja poza siecią, to rodzaj instalacji PV, która nie wymaga podłączenia do sieci elektroenergetycznej. Oznacza to, że jest niezależna i samowystarczalna. Instalacja fotowoltaiczna off grid nie sprawdzi się jednak w każdym budynku. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, kiedy instalacja fotowoltaiczna off grid się opłaca. 

 

czym jest fotowoltaika off grid_.jpeg

 

 

Czym charakteryzuje się instalacja off grid?

Fotowoltaika off grid, nazwana również wyspową, to system wytwarzania energii elektrycznej z paneli słonecznych, który nie jest podłączony do publicznej sieci elektroenergetycznej. Instalacja off grid jest niezależna i samowystarczalna, nie pobiera z sieci energii elektrycznej i nie wysyła do sieci nic, co wyprodukuje. System nie wymaga też zgłoszenia do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

 

Jak działa system fotowoltaiczny off grid?

Instalacje fotowoltaiczne wyspowe off grid składają się z: modułów fotowoltaicznych, inwertera do fotowoltaiki, zwanego też falownikiem, regulatora ładowania oraz magazynów energii. Magazyn energii (akumulator do fotowoltaiki) nie jest obowiązkowym elementem instalacji on grid, czyli takiej, która jest podłączona do ogólnej sieci energetycznej, natomiast stanowi niezbędną część systemu off grid. Konieczność posiadania magazynu energii przy instalacji off grid zwiększa koszty całej inwestycji. 

Magazyny energii posiada w ofercie hurtownia paneli fotowoltaicznych Procarte.

 

Inwerter wyspowy w systemie off grid

Inwerter wyspowy off grid jest kolejnym kluczowym komponentem systemów fotowoltaicznych. Jego podstawową funkcją jest przekształcanie prądu stałego (DC) generowanego przez panele słoneczne na prąd przemienny (AC), który jest używany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Inwerter wyspowy odpowiada również za ładowanie magazynów energii. Podczas doboru inwertera wyspowego należy wziąć pod uwagę moc znamionową. Powinna być ona dostosowana do mocy modułów fotowoltaicznych. Zaleca się, aby moc paneli była nieco większa (o 105-120%) niż moc inwertera. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie energii. Należy także określić, jakie urządzenia będą zasilane oraz jakie będą ich wymagania energetyczne. 

 

Zalety i wady instalacji off grid

Instalacje fotowoltaiczne off grid mają swoje zalety, ale również wady. 

Do zalet systemu off grid można zaliczyć:

  • Systemy off grid umożliwiają użytkownikom całkowite uniezależnienie się od dostawców energii. Dzięki temu nie są narażeni na wahania cen energii elektrycznej na rynku.
  • Użytkownicy mają pełną kontrolę nad wytwarzaniem i zużywaniem energii. Cała energia produkowana przez moduły fotowoltaiczne jest wykorzystywana przez właściciela. 
  • Systemy off grid są idealne w obszarach, gdzie występują częste przerwy w dostawach energii. Użytkownicy mogą korzystać z energii zgromadzonej w akumulatorach, co zapewnia ciągłość zasilania.
  • Systemy off grid mogą być instalowane w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej, takich jak domki letniskowe, działki rekreacyjne czy obszary wiejskie. 

 

Wady instalacji off grid

  • Wyższe koszty inwestycyjne. Koszt całego zestawu może być nawet o 50% wyższy niż w przypadku systemów on grid.
  • Użytkownicy muszą zainwestować w akumulatory, które przechowują wyprodukowaną energię. Akumulatory mają ograniczoną żywotność i wymagają regularnej wymiany. 
  • Efektywność fotowoltaiki w systemie off grid jest silnie uzależniona od warunków pogodowych i umiejscowienia instalacji. 

 

Zastosowanie fotowoltaiki off grid - gdzie i kiedy się sprawdzi?

Instalacja off grid sprawdzi się przede wszystkim w miejscach, w których koszty podłączenia do sieci elektryczne są zbyt wysokie lub ich podłączenie z jakichś powodów jest niemożliwe (np. dom z działką nieuzbrojoną). Warto sięgać po to rozwiązanie również wtedy, gdy energia elektryczna będzie wykorzystywana sezonowo lub pojawiają się częste przerwy w dostawie prądu

Przykładami miejsc, gdzie zastosowanie znajdą systemy off grid, będą m.in. domy letniskowe, schroniska górskie, kampery, magazyny, gospodarstwa rolne. Zestawy fotowoltaiki off-grid można stosować również w sytuacjach awaryjnych w przypadku przerw w dostawie energii z sieci. 

 

Domy z instalacją off grid - jak wygląda sytuacja w Polsce?

System fotowoltaiczny bez podłączania do sieci, czyli off grid, w Polsce jeszcze nie jest bardzo popularny ze względu na pewne ograniczenia. Inwestorów mogą odstraszać wysokie koszty inwestycyjne. Ponadto klimat Polski, charakteryzujący się mniejszą ilością dni słonecznych w porównaniu do krajów południowej Europy, może wpływać na efektywność i opłacalność inwestycji w fotowoltaikę off grid. 

Jednak analizując długoterminowe korzyści, takie jak niezależność energetyczną, systemy off grid mogą zyskać na popularności, zwłaszcza w miejscach, gdzie tradycyjne dostawy energii są utrudnione lub niemożliwe. 

Szeroki wybór wysokiej jakości komponentów do instalacji fotowoltaicznej znajdziesz w hurtowni paneli PV 

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji