Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-03-01
Odnawialne źródła energii w przemyśle, czyli praktyczne zastosowania „małej fotowoltaiki”

 fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Odnawialne źródła energii (OZE) kojarzą się głównie z dużymi instalacjami paneli słonecznych czy wirującymi w wietrzną pogodę turbinami. Warto jednak mieć na uwadze, że odzyskiwanie energii z otoczenia zdaje ekonomiczny i użytkowy egzamin także w niewielkiej skali. Właściwe wykorzystanie dostępnych na rynku paneli słonecznych o mocy od kilku do kilkudziesięciu watów umożliwia zasilanie urządzeń, w przypadku których doprowadzenie sieci energetycznej okazałoby się niemożliwe lub nieopłacalne.

 

Panele fotowoltaiczne małej mocy

Oferta dostępnych w sprzedaży paneli fotowoltaicznych stale się poszerza – znaczny spadek cen tych uniwersalnych i ekologicznych źródeł energii sprawił, że coraz częściej można spotkać je w przestrzeni publicznej. Dobrym przykładem będą infokioski, stacje dokowania rowerów miejskich, urządzenia telemetryczne czy nawet… kamery IP, zasilane bez konieczności doprowadzania napięcia z budynku. Najmniejsze ogniwa oferują napięcie na poziomie kilku woltów (4..6 V) i moc poniżej 1 W, podczas gdy modele o powierzchni 0,25 mkw są w stanie dostarczyć kilkadziesiąt watów mocy przy napięciu kilkunastu woltów. Efektywność przetwarzania energii słonecznej zapewniają wysokiej klasy struktury półprzewodnikowe, zbudowane na bazie monokrystalicznego krzemu. Mniejsze panele są wyposażone w wyprowadzenia w postaci przewodu z wtykiem DC bądź gniazdem USB, jednak zdecydowana większość wymaga podłączenia przewodu z zewnątrz.

 

Panel zamontowany – ale co dalej?

Zastosowanie ogniwa słonecznego umożliwia efektywne pozyskiwanie energii w warunkach dobrego nasłonecznienia, ale nawet podczas gorszej pogody panel może dostarczać pewną moc do zasilanego urządzenia. Podstawową zasadą optymalnego zarządzania energią we wszystkich systemach OZE – także tych w miniaturowej skali – jest magazynowanie nadwyżek energii w celu zużycia jej wtedy, gdy samo źródło będzie osiągało niższą lub nawet zerową (w nocy) wydajność. W tym celu ogniwo powinno współpracować z akumulatorem oraz specjalnym kontrolerem, odpowiedzialnym za ładowanie go i przekaz energii do odbiornika. W ofercie Sklepu AVT dostępne są nie tylko same panele fotowoltaiczne (zobacz: https://sklep.avt.pl/category/zasilacze-przetwornice-ladowarki-panele-sloneczne), ale także dedykowane regulatory ładowania Solar PWM, umożliwiające budowę kompletnego systemu OZE z użyciem akumulatora żelowego bądź AGM. Urządzenia są dostępne w obudowach do montażu przykręcanego i zawierają 6-torowe złącza śrubowe, służące do podłączenia panelu, akumulatora oraz obciążenia. Wydajność prądowa (zarówno w trybie ładowania, jak i rozładowania) wynosi – zależnie od modelu urządzenia – od 20 A do 30 A.

 

Akcesoria do paneli słonecznych

Niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są odpowiednie złącza wraz z kablami, zapewniającymi minimalne straty przesyłowe. Dodatkowym wymogiem jest zachowanie pełnej szczelności – złącza powinny być całkowicie wodoodporne i pyłoszczelne, co zapewni wieloletnią, bezawaryjną eksploatację układu. W ofercie Sklepu AVT znajdują się zestawy gotowych kabli solarnych o przekroju 4 mm2, zakończonych hermetycznymi złączami 1-pinowymi MC4 o klasie szczelności IP67. Nie zabrakło także konektorów równoległych typu T, umożliwiających wygodną rozbudowę instalacji fotowoltaicznych opartych na standardzie MC4. W stałej sprzedaży znajdują się też zestawy specjalnych kluczy, umożliwiających łatwe skręcanie i rozkręcanie złączy – narzędzia te są niezbędne zarówno podczas budowy, jak i w czasie wykonywania wszelkich czynności serwisowych w istniejących instalacjach.

 

Źródło:
sklep.avt.pl