Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-09-20
Główne obszary zastosowania sztucznej inteligencji

Choć pojęcie sztucznej inteligencji może kojarzyć się z technologią przyszłości, tak naprawdę rozwiązania, które wchodzą w jej zakres, można spotkać w codziennym życiu. Oprogramowania AI są wykorzystywane w przemyśle, medycynie i budownictwie, ale także w marketingu i reklamie. Czym zatem jest sztuczna inteligencja i gdzie znajduje zastosowanie?

 

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja, określana często z języka angielskiego skrótem AI, to zdolność maszyn i urządzeń do wykazywania ludzkich umiejętności, czyli przede wszystkim:

  • uczenia się,
  • planowania,
  • rozumowania,
  • kreatywności.


Oprogramowanie sztucznej inteligencji jest tworzone w taki sposób, aby system potrafił postrzegać otoczenie i wyciągać wnioski z poczynionych obserwacji. Dzięki temu może rozwiązywać określone problemy i działać tak, by osiągnąć cel, który został zaprogramowany.

Bardzo istotnym aspektem jest analizowanie danych, które mogą zostać podane przez programistę lub zebrane automatycznie przez samo urządzenie. Maszyna, korzystając ze zbioru informacji, planuje i podejmuje działania, dostosowując je do sytuacji. Może przy tym pracować w określonym stopniu autonomicznie oraz analizować skutki swoich wcześniejszych działań.


Ważnym podziałem dotyczącym sztucznej inteligencji jest forma jej działania. Można wyróżnić tu samo oprogramowanie, czyli na przykład:

  • wyszukiwarki internetowe,
  • systemy rozpoznawania twarzy,
  • wirtualni asystenci i boty,
  • narzędzia do analizy obrazu.


Drugim rodzajem AI są urządzenia w formie materialnej, czyli na przykład:

W obu przypadkach mamy do czynienia z oprogramowaniem, które może działać do pewnego stopnia autonomicznie i modyfikować swoje funkcje, analizując dotychczasowe skutki podejmowanych aktywności.


Sztuczna inteligencja to nie tylko zaawansowane technologicznie rozwiązania przemysłowe, ale bardzo często systemy wykorzystywane w codziennym życiu, z których korzystają wszyscy. Dobrym przykładem zastosowania sztucznej inteligencji mogą być elementy platform internetowych i wyszukiwarek. Sieć daje ogromne możliwości w tym zakresie, ponieważ pozwala na łatwe wdrażanie systemów AI, a ponadto zapewnia im dostęp do bardzo dużej liczby danych. Im więcej informacji może przetwarzać urządzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję, tym szybciej „uczy się" zachowań internautów i może działać wydajniej.

Jednym z przykładów zastosowania sztucznej inteligencji, z którym spotkał się każdy, są właśnie wyszukiwarki internetowe. Ich działanie opiera się na algorytmach, które analizując zachowania użytkowników w Internecie, dobierają wyświetlane im treści. Biorą przy tym pod uwagę szereg czynników, które zostały im nakreślone przez programistów. Analizowanie tak dużej liczby danych nie byłoby możliwe bez specjalistycznych narzędzi. Sztuczna inteligencja jest zatem rozwiązaniem niezbędnym.

csm_EPLAN_electric_p_8_cb14b75a87.jpg

AI w życiu codziennym

Internet to także wirtualni asystenci, boty i inne narzędzia, które pozwalają użytkownikom osiągnąć dany cel (na przykład zrobić zakupy, uzyskać potrzebną informację) bez konieczności kontaktowania się z żywym człowiekiem. Takie rozwiązania są coraz popularniejsze i coraz lepiej dopasowane do pełnionych funkcji.

Innymi przykładami zastosowania sztucznej inteligencji w codziennym życiu są:

  • reklamy w sieci – treści są dobierane do preferencji użytkownika, na podstawie zebranych danych,
  • tłumaczenia maszynowe (także translatory internetowe),
  • inteligentne budynki – systemy oświetlenia, wentylacji czy ogrzewania uczą się preferencji użytkowników i dostosowują do nich swoje działanie,
  • systemy cyberbezpieczeństwa – systemy uczą się rozpoznawania cyberataków na podstawie analizy informacji o dotychczasowych zagrożeniach,
  • przeciwdziałanie dezinformacji – AI może wyszukiwać w treściach publikowanych on-line określonych słów-kluczy, a także w czasie rzeczywistym porównywać informacje z tymi już zgromadzonymi w zasobach sieciowych,
  • transport – nieustannie trwają prace nad stworzeniem autonomicznych pojazdów, które wymagałyby minimalnej ingerencji ze strony użytkownika.

Oprogramowanie AI jest wykorzystywane w wielu innych branżach, w tym przede wszystkim w przemyśle, medycynie, rolnictwie i produkcji żywności. Jego możliwości są niemal nieograniczone, a korzyści, jakie można osiągnąć – ogromne. Warto jednak zwrócić uwagę, że wielu użytkowników patrzy na zagadnienie sztucznej inteligencji dość nieufnie, wychodząc z założenia, że jest to branża, która wymaga bardzo dużej ostrożności.


Sztuczna inteligencja w przemyśle

AI pozwala na zwiększenie wydajności niemal w każdej branży przemysłowej. Jest tak przede wszystkim dlatego, że dzięki niej można zautomatyzować wiele procesów, a także wykorzystywać zgromadzone dane w sposób bardzo szybki i efektywny. Dzięki systemom sztucznej inteligencji można przetwarzać taką ilość informacji, która znajduje się poza zasięgiem zdolności człowieka.

Dlatego właśnie z AI mogą korzystać przedsiębiorstwa działające w każdej dziedzinie. Warto jednak przyjrzeć się w szczególności temu, jak sztuczna inteligencja współdziała z przemysłem.

Jedną z kategorii, w której zastosowanie sztucznej inteligencji jest szczególnie istotne, jest robotyka. Budowa maszyn i urządzeń, których działanie opiera się na technologii AI, pozwala na zautomatyzowanie procesu produkcyjnego. Roboty mogą wykonywać zlecone działania w sposób niezwykle precyzyjny i autonomicznie podejmować decyzje – na przykład rozróżniać i sortować elementy według określonych kryteriów.

dep1910015.jpg

Inżynieria elektryczna

Niezwykle ważnym aspektem jest także szybkie wykrywanie defektów i anomalii. Robot działający według algorytmu może przeprowadzać kontrolę podczas produkcji przemysłowej znacznie efektywniej, a przede wszystkim szybciej niż człowiek. Wykorzystuje się do tego między innymi systemy wizyjne – ale nie tylko. Urządzenie może także używać podczerwieni, co sprawia, że wykrywanie defektów jest znacznie dokładniejsze niż dotychczas.

AI to także wsparcie w wykrywaniu usterek samych maszyn, co jest kluczowe z punktu widzenia serwisu i utrzymania ruchu. Podczas produkcji przemysłowej każdy dzień przestoju oznacza wymierne straty finansowe. Szybkie prognozowanie nieprawidłowości działania urządzeń pozwala na uniknięcie awarii. Sztuczna inteligencja, analizując parametry pracy danej jednostki, jest w stanie ocenić, czy nie grozi jej przestój, a także wskazać, kiedy potrzebny jest przegląd techniczny.

W każdym przedsiębiorstwie – nie tylko przemysłowym – ogromne znaczenie ma optymalizacja procesów. Pozwala ona na efektywniejsze działanie i wygenerowanie większych zysków. Tutaj także zastosowanie sztucznej inteligencji może przynieść bardzo duże korzyści. Algorytm może wykorzystywać dowolny typ danych, na przykład tych dotyczących:

  • czasu pracy danej maszyny,
  • czasu pracy pracowników,
  • przyjęcia/wydania towaru,
  • czasu trwania przestojów.

Analizując je, może dać pełen obraz efektywności działania danego przedsiębiorstwa, pozwalając na wprowadzanie korzystnych zmian.

 

Oprogramowanie sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja to cała dziedzina informatyki, w której zakres wchodzi oprogramowanie o określonych funkcjonalnościach. Podstawą jego działania jest uczenie maszynowe, czyli usprawnianie swojej pracy podczas działania. Program uczy się (podobnie jak człowiek) rozwiązywania problemów i tego, jakie czynności powinien podjąć, by osiągnąć zadany cel.

Firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania sztucznej inteligencji oferują produkty dopasowane do określonych potrzeb. Może być to system, który zostanie wykorzystany podczas produkcji przemysłowej, zarządzania magazynem, planowania produkcji rolnej czy podejmowania decyzji kredytowych. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika.

AI jest niezwykle wszechstronna, dzięki czemu takie oprogramowania mogą wspomóc działania firm z praktycznie każdej branży. Dzieje się tak dlatego, że każdy sektor gospodarki wymaga gromadzenia i przetwarzania danych. Robiąc to szybciej i wydajniej, można zoptymalizować niemal każdą czynność wchodzącą w zakres działania danego przedsiębiorstwa – niezależnie od tego, czym się ono zajmuje.

Autor:
materiały firmowe
Źródło:
www.eplan.pl
Dodał:
EPLAN Sp. z o.o.