Projektowanie budynków coraz częściej obejmuje nie tylko aspekty konstrukcyjne i estetyczne, ale także nowoczesne rozwiązania technologiczne. Takie jak automatyka budynkowa. Zwiększa ona standard korzystania z biur i lokali oraz ułatwia obsługę klientów. Ponadto podnosi poziom bezpieczeństwa przebywających w środku ludzi.
Co to jest automatyka budynkowa?
Mianem automatyki budynkowej określa się sieć urządzeń, które odpowiadają za sterowania różnego typu instalacjami znajdującymi się w budynku oraz jego otoczeniu. Chodzi m.in. o ogrzewanie, klimatyzację, wentylację, kontrolę dostępu, automatyczne sterowanie roletami oraz wykrywanie obecności.
Ten skomputeryzowany system połączeń tworzy tzw. inteligentny budynek, którego wiele funkcji możemy kontrolować, a także sterować zdalnie. Inteligentne technologie wykorzystuje się zarówno w budynkach typu biurowce, jak i w domach prywatnych.
Oszczędności, bezpieczeństwo, wygoda
Jakie główne korzyści przynosi automatyka budynkowa? Przede wszystkim usprawnia funkcjonowania różnych instalacji na co dzień. Do tego podnosi komfort osób, który w takim budynku codziennie przebywają lub nim zarządzają. Ponadto pozwala poczynić znaczne oszczędności finansowe, dzięki np. optymalizacji zużycia prądu oraz niższych kosztów użytkowania budynki. Warto także podkreślić bezpieczeństwo, ponieważ także z taką myślą projektanci tworzą różnego rodzaju systemu inteligentne dla budynków. A wszystkim można sterować zdalnie, na odległość, będąc wiele kilometrów dalej np. w delegacji.
Jak to wygląda w praktyce? Automatyka budynkowa umożliwia nam np. na:
- ustawienie odpowiedniej temperatury czy wilgotności pomieszczeń,
- zaprogramowanie cyklu włączania oświetlenia,
- ustawienie cyklu podnoszenia i opuszczania rolet z dokładnością co do godziny,
- codziennej ochronie przed wtargnięciem osób postronnych.
Jak możną wykorzystać technologię w biurze
Idea inteligentnego budynku jest korzystna szczególnie w przypadku biur. Wiele miejsc w biurze można bowiem dostosować do aktualnych potrzeb. Np. zaprogramować rolety aby opuszczały się w momencie uruchomienia projektora lub zredukować ogrzewanie w sali konferencyjnej, kiedy jest w niej tłoczno. Za dotknięciem palca możemy przygotować warunki idealne dla zebrań czy wideokonferencji. Wlicza się w to także np. ustawienie poziomu wilgotności powietrza.
W zakres automatyki budynkowej możemy włączyć także systemy alarmowe i monitoringu, które zapewniają bezpieczeństwo w biurze. Czujniki ruchu - https://www.montersi.pl/wewnetrzne-czujki-ruchu wykryją obecność osób trzecich i dadzą sygnał do nadajnika, aby uruchomił alarm. Ponadto sama kontrola dostępu stanowi skuteczne działanie prewencyjne. Dlatego warto postawić m.in. na elektroniczne zamki.
Elementy automatyki budynkowej dostępne są w sklepie Montersi.pl
- Źródło:
- montersi.pl
Czytaj także
-
Automatyka budynkowa oraz SSWIN w jednym systemie. Jakie rozwiązania warto...
Różnorodność alarmów i rozwiązań inteligentnego budynku Wybór rozwiązań związanych z automatyką budynkową oraz SSWIN zależy przede wszystkim...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-