empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-02-29
Automatyka budynkowa – na czym się opiera?

zdjecie1(1).jpg

Projektowanie budynków coraz częściej obejmuje nie tylko aspekty konstrukcyjne i estetyczne, ale także nowoczesne rozwiązania technologiczne. Takie jak automatyka budynkowa. Zwiększa ona standard korzystania z biur i lokali oraz ułatwia obsługę klientów. Ponadto podnosi poziom bezpieczeństwa przebywających w środku ludzi.

 

 

Co to jest automatyka budynkowa?

Mianem automatyki budynkowej określa się sieć urządzeń, które odpowiadają za sterowania różnego typu instalacjami znajdującymi się w budynku oraz jego otoczeniu. Chodzi m.in. o ogrzewanie, klimatyzację, wentylację, kontrolę dostępu, automatyczne sterowanie roletami oraz wykrywanie obecności.

 

Ten skomputeryzowany system połączeń tworzy tzw. inteligentny budynek, którego wiele funkcji możemy kontrolować, a także sterować zdalnie. Inteligentne technologie wykorzystuje się zarówno w budynkach typu biurowce, jak i w domach prywatnych.

 

Oszczędności, bezpieczeństwo, wygoda

Jakie główne korzyści przynosi automatyka budynkowa? Przede wszystkim usprawnia funkcjonowania różnych instalacji na co dzień. Do tego podnosi komfort osób, który w takim budynku codziennie przebywają lub nim zarządzają. Ponadto pozwala poczynić znaczne oszczędności finansowe, dzięki np. optymalizacji zużycia prądu oraz niższych kosztów użytkowania budynki. Warto także podkreślić bezpieczeństwo, ponieważ także z taką myślą projektanci tworzą różnego rodzaju systemu inteligentne dla budynków. A wszystkim można sterować zdalnie, na odległość, będąc wiele kilometrów dalej np. w delegacji.

 

Jak to wygląda w praktyce? Automatyka budynkowa umożliwia nam np. na:

  • ustawienie odpowiedniej temperatury czy wilgotności pomieszczeń,
  • zaprogramowanie cyklu włączania oświetlenia,
  • ustawienie cyklu podnoszenia i opuszczania rolet z dokładnością co do godziny,
  • codziennej ochronie przed wtargnięciem osób postronnych.

 

Jak możną wykorzystać technologię w biurze

Idea inteligentnego budynku jest korzystna szczególnie w przypadku biur. Wiele miejsc w biurze można bowiem dostosować do aktualnych potrzeb. Np. zaprogramować rolety aby opuszczały się w momencie uruchomienia projektora lub zredukować ogrzewanie w sali konferencyjnej, kiedy jest w niej tłoczno. Za dotknięciem palca możemy przygotować warunki idealne dla zebrań czy wideokonferencji. Wlicza się w to także np. ustawienie poziomu wilgotności powietrza.

 

W zakres automatyki budynkowej możemy włączyć także systemy alarmowe i monitoringu, które zapewniają bezpieczeństwo w biurze. Czujniki ruchu - https://www.montersi.pl/wewnetrzne-czujki-ruchu wykryją obecność osób trzecich i dadzą sygnał do nadajnika, aby uruchomił alarm. Ponadto sama kontrola dostępu stanowi skuteczne działanie prewencyjne. Dlatego warto postawić m.in. na elektroniczne zamki.

 

Elementy automatyki budynkowej dostępne są w sklepie Montersi.pl

zdjecie2(10).jpg

Źródło:
montersi.pl

Czytaj także