Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-02-11
Główne zastosowania VPN w firmie. Dlaczego warto z niego korzystać?

firma-vpn.jpg

Popularność VPN (Virtual Private Network) rośnie nie tylko wśród użytkowników indywidualnych, ale również wśród firm. Zarówno międzynarodowe korporacje, jak i małe przedsiębiorstwa działające na rodzimym rynku przywiązują coraz większą wagę do bezpieczeństwa w sieci. Jakie korzyści płyną z usługi VPN?

 

VPN – czym jest i jak działa ta usługa?

Tłumacząc z angielskiego, VPN to nic innego jako wirtualna sieć prywatna. Miliony pracowników na całym świecie codziennie wysyłają maile, przeszukują zasoby sieci w poszukiwaniu informacji lub umieszczają w niej dane. Każde połączenie jest zagrożone – cyberprzestępcy często na cel biorą firmy, gdyż pozyskane informacje mogą wykorzystać na wiele sposób, w tym sprzedać je konkurencyjnym podmiotom z tej samej branży. Przedsiębiorstwa świadome zagrożenia chronią swoje informacje, wykorzystując w tym celu właśnie VPN.

Jeżeli firma korzysta z VPN, to działania jej pracowników nie są widoczne dla osób postronnych. Tym samym maleje szansa, że wrażliwe informacje (np. loginy do bankowości internetowej, zawartość maili wymienianych z klientami czy dane osobowe pracowników i kontrahentów) zostaną przechwycone w wyniku ataku hakerskiego. Tutaj przeczytasz dokładnie jak działa VPN.

 

Jaki powinien być VPN dla firmy?

Dostawcy usługi VPN mają na uwadze różne potrzeby użytkowników sieci. W przypadku firm priorytetem jest ochrona danych, a także zapewnienie pracownikom komfortowych warunków poruszania się po sieci. Z tego względu najlepiej, by prędkość połączeń była maksymalnie wysoka, a przepustowość danych nieograniczona. Równie istotne są:

  • możliwość korzystania z dedykowanego adresu IP,
  • szyfrowanie gwarantujące anonimowość,
  • serwer, z którym może łączyć się wiele urządzeń.

Duże zapotrzebowanie na ochronę danych powoduje, że aktualnie na rynku działa wielu dostawców VPN. Nie wszystkie usługi są płatne, przy czym bezpłatny dostęp do VPN najczęściej wiąże się z szeregiem uciążliwości. Odnoszą się one przede wszystkim do niskiej przepustowości i prędkości. To z kolei najczęściej oznacza problemy z wykonaniem nawet najprostszych czynności w postaci choćby wysłania służbowego maila.

 

Usługa VPN dla biznesu – korzyści

Współcześnie przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie płyną z korzystania przez nich samych i ich pracowników z internetu. Z tego względu usługa VPN cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jakie korzyści odnosi firma, która dba o bezpieczeństwo zgromadzonych na urządzeniach łączących się z siecią danych? Oto najważniejsze:

  • zabezpieczenie wrażliwych i poufnych danych. Zarówno dane osobowe pracowników, jak i ustalenia poczynione między firmą a jej kontrahentami są bezpieczne – szansa, że zostaną one pozyskane przez osoby trzecie w wyniku ataków jest mała. W ten sposób firma dba również o swój wizerunek – ewentualny wyciek gromadzonych przez nią danych mógłby się odbić negatywnie nie tylko na jej finansach, ale również na zaufaniu ze strony kontrahentów;
  • skuteczna ochrona przed nieuczciwą konkurencją i anonimowość. Duże firmy i międzynarodowe korporacje są narażone nie tylko na ataki hakerskie, ale również nieuczciwe praktyki ze strony konkurencji, która może usiłować pozyskać informacje o kluczowych partnerach czy warunkach, na jakich współpracują oni z przedsiębiorstwem. Jednocześnie korzystanie z VPN pozwala na przeglądanie dowolnych stron internetowych bez pozostawiania cyfrowego śladu;
  • możliwość ominięcia cenzury. Jest to szczególnie istotne, jeżeli firma wysyła pracowników w delegacje, np. do Chin. Tam korzystanie z Google czy mediów społecznościowych (w tym przede wszystkim Facebooka) jest mocno utrudnione. Wystarczy jednak zmiana lokalizacji i adresu IP, by można było przeglądać niedostępne jeszcze przed chwilą strony internetowe,
  • ochrona przed śledzeniem. Łącząc się z siecią w sposób standardowy, dostawca usług internetowych otrzymuje informacje choćby o przeglądanych stronach. Wszelką działalność swojego klienta może nie tylko śledzić, ale również rejestrować. Usługa VPN chroni przed śledzeniem ze strony choćby dostawcy internetu;
  • oszczędność pieniędzy. Korzystanie z usługi VPN nie tylko oznacza brak szkód finansowych, które mogłyby powstać po ataku hakerskim, ale również pozwala zaoszczędzić na tworzeniu tunelu bezpieczeństwa we własnym zakresie. Dodatkowo usługa VPN umożliwia także połączenia VOIP (czyli rozmowy głosowe), co pozwala na oszczędności w zakresie rozmów telefonicznych.

Firmy, które korzystają z VPN i wysyłają pracowników w delegacje nie muszą też obawiać się, że zaczną oni łączyć się z publicznymi sieciami Wi-Fi, narażając tym samym na niebezpieczeństwo całą organizację. Tunel bezpieczeństwa stworzony przez VPN skutecznie zabezpiecza wszelkie wysyłane i odbierane dane, bez względu na aktualne miejsce pobytu.

 

Jak wybrać dostawcę usługi VPN?

Zakup dostępu do usługi VPN to inwestycja w bezpieczeństwo kluczowych dla firmy informacji. Aby jednak przedsiębiorstwo mogło w pełni korzystać z zabezpieczeń, niezbędne jest wybranie rzetelnego i doświadczonego dostawcy usługi VPN. Przy wyborze szczególnie istotna jest duża liczba serwerów zlokalizowanych na całym świecie oraz brak limitów. W przypadku firm, które szybko się rozwijają, limity mogą skutecznie zablokować ich działalność.

Dostawca VPN nie powinien też gromadzić logów oraz musi zapewniać szyfrowanie oparte na zaawansowanych protokołach szyfrujących. Nie bez znaczenia jest także możliwości skorzystania przez klienta z pomocy technicznej. Niezależnie od wielkości firmy i godzin jej pracy najlepiej będzie, gdy pracownicy będą mogli liczyć na wsparcie przez całą dobę. To pozwoli rozwiązać ewentualne kłopoty od ręki, bez zwłoki.

W dobie, gdy dostawców usługi VPN jest coraz więcej, najlepsi proponują bezpłatny okres testowy. Dla przedsiębiorcy możliwość testowania tunelu przez 30 dni jest niezwykle cenna – w tym czasie może on ocenić m.in. szybkość połączeń czy przetestować możliwości działu wsparcia technicznego i następnie podjąć decyzję o dalszej współpracy.

 

Źródło:
dobryvpn.pl

Czytaj także