Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-09-16
Influence of Hydraulic Model Complexity - publikacja pracowników WES Sp. z o.o.

Publikacja w "Sustainability" 14(21) 2022

Artykuł "Influence of Hydraulic Model Complexity on Results of Water Age and Quality Simulation in Municipal Water Supply Systems" został opublikowany w piśmie naukowym Sustainability, autorstwa pracowników WES: Artura Zajkowskiego i Łukasza Wysockiego – doktorantów Politechniki Białostockiej, przygotowaną we współpracy z pracownikami naukowymi PB.

Tematem publikacji jest wpływ złożoności modelu hydraulicznego na wyniki symulacji wieku i jakości wody w systemach wodociągowych.

Jednym z głównych czynników wpływających na jakość wody jest wiek wody w miejskiej sieci wodociągowej. Aby stworzyć dobrej jakości model hydrauliczny, należy osiągnąć wysoki poziom dokładności kalibracji z rzeczywistymi danymi pomiarowymi. Zanim zaczniemy budować model, musimy zdecydować o poziomie jego szczegółowości, czyli o jego złożoności. Musimy wiedzieć, czy szkieletyzacja grafu sieci i różne hydrauliczne kroki czasowe mają wpływ na wyniki symulacji. Opracowanie ma na celu udowodnienie, że decyzja ta może prowadzić do nieprzewidzianych problemów podczas procesu kalibracji, uniemożliwiając tym samym osiągnięcie wymaganej precyzji. Aby to udowodnić, stworzono dwa różne warianty modelu o różnych poziomach szczegółowości wykresu, a wyniki danych symulacji wykorzystano do określenia, który wariant najlepiej nadaje się do uzyskania wyników symulacji o najwyższej wierności. Następnie wybrany model został uruchomiony z różnymi ustawieniami hydraulicznych kroków czasowych, co umożliwiło pokazanie dużego wpływu tego ustawienia na osiągane wyniki.

PEŁNA TREŚĆ ARTYKUŁU (PUBLIKACJA W JĘZ. ANGIELSKIM) ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ:

https://www.mdpi.com/2071-1050/14/21/13701

O PIŚMIE

Sustainability (tłum. "zrównoważony rozwój") jest międzynarodowym, interdyscyplinarnym, naukowym, recenzowanym i otwartym czasopismem poświęconym zrównoważeniu środowiskowemu, kulturowemu, ekonomicznemu i społecznemu. Stanowi zaawansowane forum badań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Jest publikowane w postaci wydań internetowych przez wydawnictwo MDPI dwa razy w miesiącu.


O AUTORACH
Artur Zajkowski – Specjalista ds. modelowania sieci
Łukasz Wysocki – Kierownik Działu Modelowania Sieci

Absolwenci Politechniki Białostockiej na kierunku Inżynieria środowiska, obecnie doktoranci w Szkole Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Posiadają wieloletnie doświadczenie w modelowaniu hydraulicznym sieci na rzecz przedsiębiorstw wodociągowych w całej Polsce. Specjalizują się również w monitoringu sieci wod-kan, koncepcjach zarządzania siecią oraz wyznaczaniu stref DMA i PMA. Prowadzą szkolenia z modelowania hydraulicznego sieci dla przedsiębiorstw wodociągowych. Uczestnicy licznych szkoleń z zakresu oprogramowania do modelowania sieci i GIS różnych producentów. Pasjonaci nowoczesnych technologii i innowacji w inżynierii środowiska.

 

Autor:
Artur Zajkowski, Łukasz Wysocki i inni
Źródło:
"Sustainability" 14(21) 2022
Dodał:
WES ׀ Water Energy Systems

Czytaj także