Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2014-11-05
Integracje systemu P2000 z platformami VMS

System P2000 firmy Johnson Controls staje się coraz bardziej otwarty na nowe integracje. Po dopracowaniu do perfekcji jego podstawowej funkcjonalności, jaką jest kontrola dostępu, producent położył nacisk na integrację z innymi systemami bezpieczeństwa.

 

ar1.jpg

 

 Oprogramowanie P2000 w swoim podstawowym zakresie stanowi systemu kontroli dostępu, który jest w stanie realizować nawet najbardziej zaawansowane zadania. Dzięki integracji do innych systemów bezpieczeństwa na bazie platformy P2000, może stworzyć w pełni funkcjonalny Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem – SMS (Security Management System). Do listy systemów z którymi współpracuje system P2000 można zaliczyć systemy sygnalizacji pożaru, systemy sygnalizacji włamania i napadu, systemy monitoringu wizyjnego, systemy interkomowe, systemy windowe, systemy BMS (Building Management System) czy nawet systemy kontroli dostępu innych producentów. 

Jednak najbardziej popularną integracją na rynku zabezpieczeń technicznych jest współpraca systemu alarmowego oraz kontroli dostępu z systemem monitoringu wideo. Wynika to z potrzeby szybkiej weryfikacji wideo zdarzeń zaistniałych na obiekcie. Dzięki zaprogramowanym interakcjom operator sytemu może w krótkim czasie zweryfikować zdarzenia za pośrednictwem kamery przemysłowej, a następnie niezwłocznie rozpocząć odpowiednie procedury. Dodatkową zaletą systemów zintegrowanych jest archiwizacja wszystkich zdarzeń w jednej bazie danych. Jest to niezwykle ważne przy tworzeniu raportów czy przeprowadzaniu audytów.

 

Rys. 1. Integracje instalacji budynkowych z systemem P2000
Rys. 1. Integracje instalacji budynkowych z systemem P2000

 

Integracje oprogramowania P2000 z systemami monitoringu wideo 

Firma Johnson Controls oferuje swoim klientom dużą elastyczność w zakresie wyboru rozwiązania do monitoringu wideo integrującego się z platformą P2000. Wśród dostępnych integracji znajdują się zarówno integracje z rejestratorami sieciowymi jak też z oprogramowaniami do zarządzania systemami monitoringu - VMS (Video Management System). Do niedawna na liście obsługiwanych systemów można było znaleźć m.in.:
• System Genetec Omnicast;
• System Honeywell Rapid Eye;
• Systemy Milestone XProtect Corporate, Enterprise, Professional oraz Express;
• Systemy Nice;
• System OnSSI Ocularis;
• Sieciowe rejestaratory wideo firmy Panasonic;
• Rejestratory oraz systemy VMS firmy Pelco;
• System Verint Nextiva.
Dostrzegając jednak rosnące potrzeby klientów, firma Johnson Controls w najnowszej wersji oprogramowania rozbudowała system P2000 o możliwość integracji z trzema kolejnymi systemami monitoringu wideo. Są to:
• Aimetis Symphony,
• Avigilon Control Center oraz
• Bosch Video Management System.
Rozszerzenie portfela integracji o powyższe systemu pozwoliło firmie Johnson Controls jeszcze bardziej otworzyć się na rynek i zapewnić jej partnerom większa elastyczność i niezależność przy tworzeniu systemów zarządzania bezpieczeństwem bazujących na oprogramowaniu P2000.

Zalety systemów VMS
Systemy typu VMS są zdecydowanie bardziej wydajne niż konwencjonalne rejestratory wideo. Zapewniają one bowiem łatwą skalowalność, większą funkcjonalność i otwartość na różnych producentów kamer przemysłowych (szczególnie, kiedy wykorzystywane są platformy dostarczane przez niezależnych producentów jak np. Aimetis, Genetec czy Milestone). Dodatkową zaletą wybranych systemów VMS jest zaimplementowana w nich analiza obrazu czy system rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Dzięki integracji systemu P2000 z wieloma platformami VMS klienci Johnson Controls są w stanie tworzyć systemy dostosowane do każdych warunków czy potrzeb inwestora, a zbudowany na ich podstawie system SMS pozwala na współpracę niemal z każdą kamerą przemysłową dostępną na rynku.

Możliwości systemu zintegrowanego
System P2000 jak również systemy VMS to systemy pracujące w architekturze klient-serwer. W celu wymiany informacji serwery komunikują się ze sobą poprzez protokół TCP/IP przy wykorzystaniu sieci Ethernet. Rozwiązanie takie pozwala stacjom operatorskim na realizację przypisanych im funkcji bez oddziaływania na inne stacje. Operacje, jakie mogą być realizowane dzięki integracji tych systemów to między innymi:
• Podgląd obrazu z kamer na stacji operatorskiej systemu SMS;
• Przeglądanie nagrań archiwizowanych w systemie VMS za pośrednictwem stacji operatorskiej SMS;
• Sterowanie kamerami uchylno-obrotowymi typu PTZ z poziomu systemu SMS;
• Wywoływanie uprzednio zdefiniowanych presetów w kamerach na podstawie dowolnych zdarzeń zaistniałych w innym systemie bezpieczeństwa, np. zadziałania czujki dymu czy przyłożenia karty zbliżeniowej do czytnika kontroli dostępu;
• Ręczne uruchamianie oraz zatrzymywanie nagrań;

• Tworzenie dowolnych zdarzeń (eventów) w systemie SMS z użyciem wybranych funkcji systemu VMS, np. zmiana parametrów nagrywania z wybranych kamer w przypadku wzbudzenia czujki ruchu;

• Budowanie interaktywnych map w systemie P2000 współpracujących z kamerami systemu monitoringu

Przedstawione powyżej funkcjonalności dotyczą wyłącznie integracji platform VMS do środowiska systemu P2000. Należy jednak wiedzieć, że aplikacja posiada również możliwość przesyłania informacji do innych systemów przez interfejs RMS-XML, które mogą być przetwarzane w dowolnym celu.

 

Rys. 2. Schemat współdziałania systemu P2000 z platformami VMS
Rys. 2. Schemat współdziałania systemu P2000 z platformami VMS

 

 

Platforma P2000 VMS
Firma Johnson Controls, obserwując ciągły wzrost zainteresowania zintegrowanymi systemami bezpieczeństwa, postanowiła rozszerzyć swoja ofertę o system do wideo monitoringu. P2000 VMS, bo tak będzie nazywała się nowa aplikacja do zarządzania strumieniami wideo, to system w pełni integrujący się z obecnym systemem kontroli dostępu. Aplikacja – dzięki szeregowi funkcjonalności, takich jak zaawansowana detekcja ruchu, architektura wielo-serwerowa, czy analiza obrazu – spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających systemów. Aplikacja P2000 VMS będzie współpracowała z ponad 1000 modelami kamer oraz wideoenkoderów czołowych marek z rynku zabezpieczeń technicznych. Natomiast podgląd obrazu będzie dostępny zarówno z dedykowanych stacji operatorskich jak i dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Produkt dostępny będzie w sprzedaży w IV kwartale b.r.

Radosław Zdancewicz
Product Manager
Johnson Controls International

Czytaj także