Lotnisko Wnukowo jest jednym z trzech portów lotniczych w Moskwie, trzecim co do wielkości przewozów pasażerskich (pozostałe dwa to Domodiedowo i Szeremietiewo). Wnukowo jest położone 28 km od centrum miasta, ale administracyjnie należy do Moskwy, z którą jest połączone bezpośrednią linią kolejową (Aeroexpress). Z lotniskiem współpracuje 28 linii lotniczych a port obsługuje ok. 100 000 lotów rocznie, zapewniając obsługę ponad siedmiu milionów pasażerów.
Port lotniczy Wnukowo to bardzo rozległy kompleks obiektów, w którego skład wchodzą m.in. 3 terminale: A, B i D, obsługujące ruch pasażerski oraz transport przesyłek pocztowych i towarowych, a także czterogwiazdkowy hotel Four Points by Sheraton Moscow Vnukovo Airport, który zostanie otwarty w czerwcu 2016 roku.
Zadania realizowane przez system automatyki
Efektywna obsługa wielofunkcyjnych i technicznie zaawansowanych instalacji lotniska wymaga współpracy z najlepszymi producentami systemów automatyki , a także zastosowania najnowszych i najbardziej wyrafinowanych technologii sterowania. Lotnisko Wnukowo mieści największy terminal pasażerski w Rosji, w którym znajdują się trzy niezależne ciepłownie, system chłodzenia, trzy podstacje transformatorowe, dwie zdecentralizowane podstacje transformatorowe, cztery centra sterowania komfortem i wentylacją oraz dziesiątki urządzeń sterujących ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją.
Projekt inżynieringu połączył infrastrukturę wszystkich budynków i zintegrował wewnętrzne systemy monitorujące lotnisko. Należą do nich instalacje mechaniczne i elektryczne, systemy bezpieczeństwa, systemy informatyczne i telekomunikacyjne, a także BMS (Building Management System).
Efektywna i niezawodna komunikacja
Wszystkie systemy kompleksu lotniska działają we wspólnym środowisku informacyjnym i komunikują się za pomocą popularnych w automatyce otwartych protokołów takich jak: Modbus, Profibus-DP, EIB, BACnet i Saia S-Bus. Ogrzewanie i wentylacja są sterowane za pośrednictwem sterowników PLC rodziny Saia PCD3 firmy Saia Burgess Controls. Systemy zasilania i pozostałe systemy są monitorowane poprzez moduły rozproszonych wejść/wyjść serii Saia PCD7.L xxx.
Rys. Saia PCD3 z modułem na kartę SD flash PCD3.R600 na terminalu pocztowym i towarowym
Podczas projektowania instalacji technicznych lotniska wykorzystano zaawansowane narzędzia programistyczne, usprawniające proces projektowania tak złożonych obiektów i znacznie redukujące koszty planowania i implementacji, a także koszty eksploatacyjne już gotowego obiektu. Sterowniki PLC i moduły zdalnych wejść/wyjść serii Saia PCD współpracują z wieloma protokołami i interfejsami komunikacyjnymi, a dzięki temu urządzeniami wykonawczymi od różnych dostawców. Sterowniki są także wyposażone w cały zespół funkcjonalności Web i IT, dzięki którym doskonale wpisują się w wymagania optymalizacji kosztów utrzymania obiektu w całym jego cyklu życia. Funkcje Web i IT, umożliwiają użytkownikom m.in. szybkie i łatwe uzyskanie dostępu do aplikacji webowych w sterownikach za pośrednictwem zwykłej przeglądarki internetowej – na komputerze, tablecie lub smartfonie.
- Autor:
- Sabur Sp. z o.o.
- Dodał:
- SABUR Sp. z o.o.
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Koszty energii pod ścisłą kontrolą? Z S-Monitoring to łatwe!
Dążenie do efektywności energetycznej to dziś już nie tylko nośne hasło, lecz także priorytet w działalności wielu przedsiębiorstw i zakładów...