Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-08-05
Jak dobrać odpowiednią przekładnię?

Przedstawienie narzędzi do doboru przekładni. Na co warto zwrócić uwagę?

Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania stają się ogromnym atutem produktów SESAME, rozbudowujcego ofertę o kolejne serie przekładni planetarnych. Szeroka gama dostępnych przekładni - serie podstawowe, te mniej skomplikowane aplikacje, lecz wciąż zaskakujące niezawodnością i jakością wykonania, po serie z zębami helikalnymi, mniejszymi luzami oraz nowatorskimi rozwiązaniami, takimi jak wykonanie ze stali nierdzewnej, czy też z wydrążonym wałem na wyjściu.

sesame.png

Mając tak bogatą ofertę pojawia się pytanie, która z nich najlepiej sprawdzi się w danej aplikacji, pamiętając przy doborze również o adekwatnej cenie.
Odpowiedź na te pytania znajdziemy poprzez opcję doboru przekładni na stronie producenta: https://www.sesamemotor.com/en/
Wyszukiwarka ta daje możliwość znalezienia przekładni według marki lub wymiarów danego silnika.

 

Przykład 1. Dobór przekładni według marki silnika

Dla przykładu dobierzmy przekładnie dla Serwonapędu Estun z seri EMJ. Wybierając z listy markę silnika i rodzaj, automatycznie wczytają nam się podstawowe parametry silnika.

Po wybraniu silnika, zostaje nam wybrać przekładnie, rozmiar kołnierza oraz przełożenie. Automatycznie generuje nam się maksymalny, dopuszczalny moment wyjściowy oraz nominalna wejściowa prędkość. W tym przykładzie wybierzmy przekładnie z serii PGL o rozmiarze 90 i przełożeniu 10:

 

sesame2.png

Po wybraniu odpowiedniej serii przekładni i jej parametrów, automatycznie otrzymujemy zestawienie specyfikacji silnika i przekładni. Producent umożliwia również wygenerowanie rysunków 3D oraz rysunków 2D z pełnymi wymiarami. Dzięki czemu w prosty sposób możemy dopasować przekładnie do swojego układu:

 

sesame3.png

 

 

 

Przykład 2. Dobór przekładni według wymiarów silnika

Mimo, że producent Sesame dysponuje ogromną bazą marek serwosilników, istnieje szansa, że nie znajdziemy wybranego silnika na liście lub będziemy chcieli dobrać przekładnie do silnika krokowego. Brak marki naszego silnika na stronie producenta nie oznacza, że nie możemy dobrać do niego przekładni. Producent umożliwia nam dobór przekładni na podstawie wymiarów silnika:

Istnieje możliwość wybrania dostępnych wymiarów zaproponowanych przez producenta z listy lub wpisania poszczególne wymiarów sinika. Po zdefiniowaniu wszystkich parametrów, należy wybrać prędkość silnika i moment obrotowy.
Następnym krokiem jest wybór serii przekładni i przełożenia, identycznie jak w przykładzie nr.1 Przy tym sposobie doboru również mamy możliwość generowania rysunków 2D i 3D oraz generowania specyfikacji przekładni.

 

Po więcej informacji zapraszamy na naszego bloga

 

Autor:
Damian Rybiński
Źródło:
Blog Multiprojekt
Dodał:
MULTIPROJEKT