Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-26
Jak wybrać odpowiedni CAD elektryczny

Wybierz odpowiedni CAD elektryczny dla swoich projektów elektrycznych Wybrać odpowiedni CAD elektry

Wybór odpowiedniego programu typu CAD elektryczny jest decyzją kluczową, ale dokonanie dobrego wyboru przez osobę, która pierwszy raz styka się tego typu programami może być bardzo trudne. Poniżej opisujemy, co możesz zyskać i czego możesz oczekiwać od swojego nowego programu typu CAD elektryczny.

Dziś, nawet w dużych przedsiębiorstwach, możesz spotkać się z faktem, że dokumentacja elektryczna istnieje tylko w tradycyjnej formie papierowej. Zmiany w maszynach czy liniach produkcyjnych są wykonywane prawdopodobnie ręcznie - pod warunkiem, że inżynier elektryk znajdzie miejsce na schemacie, żeby taką zmianę nanieść.

Reszta dokumentacji znajduje się w jego głowie i w większości przypadków funkcjonuje dobrze w taki sposób przez wiele lat. Problem zaczyna się wówczas, gdy pracownik przestaje pracować w tej firmie. Może odchodzi na emeryturę, może zmienia pracę - kto wie?

Gdy to się stanie, problem ma zarówno pracodawca, jak i nowy inżynier elektryk.

Trudny start dla nowych pracowników

Jest prawie niemożliwe, aby nowy pracownik zapoznał się szybko z dokumentacją, która może znajdować się na schematach papierowych w segregatorach zajmujących często kilka metrów na regale:

Jakie zmiany zostały naniesione od momentu pierwszego sporządzenia dokumentacji?Jakie części systemu „wziąć pod lupę"?Czy wszystkie odsyłacze na schematach i zestawieniach materiałów są aktualne?

... itd. Niestety wiele ważnych informacji zostało na zawsze utraconych, a w celu odzyskania wiedzy o stanie faktycznym trzeba poświęcić wiele godzin pracy.

Zwiększenie bezpieczeństwa z programem CAD elektyczny

W sytuacji przedstawionej powyżej, nowy pracownik może dużo łatwiej zorientować się w dokumentacji elektronicznej, którą można na bieżąco łatwo aktualizować i drukować, a komentarze można dołączać do niej bez większego problemu.

Użycie dobrego programu typu CAD elektryczny, poza oczywistym wzrostem bezpieczeństwa i jakości, daje również znaczną oszczędność czasu, ponieważ taki CAD elektryczny wykonuje na przykład aktualizację wszystkich odsyłaczy (adresów) na schematach, automatycznie aktualizuje wszystkie rodzaje zestawień i generuje automatycznie zamówienia materiałowe.

Problem z określeniem wymagań?

Jedną z przyczyn tego, że większość dokumentacji elektrycznych istnieje tylko na papierze jest fakt, że trudno jest określić swoje wymagania w stosunku do dobrego programu typu CAD elektryczny do tworzenia dokumentacji elektrycznej. Ponadto trudno jest też określić, co dokładnie potrzebujesz teraz i przewidzieć, czego będziesz potrzebował w przyszłości.

Celem tego artykułu jest ułatwienie podjęcia właściwej decyzji o tym, jaki CAD elektryczny jest dla ciebie odpowiedni w twojej sytuacji.

Dlatego próbujemy przedstawić kilka prostych wskazówek dotyczących wymagań, które powinny być stawiane przed dobrym programem CAD elektryczny.

Kiedy powinno się zacząć wykorzystywać CAD elektryczny do tworzenia dokumentacji elektrycznej?

Mówiąc prosto nie należy się śpieszyć i pochopnie kupować program CAD elektryczny po to, żeby mieć najnowszy modny program. Taka decyzja dojrzewa zwykle przez dłuższy czas i wszyscy zaangażowani w jej podjęcie muszą być przekonani o tym, że opłaca się ona firmie.

Czy CAD elektryczny jest za drogi?

Powodem, dla którego nie kupuje się programu CAD elektryczny jest to, że ludzie uważają go za zbyt drogi. Wiele osób uważa, że nie mają ani pieniędzy, ani wystarczających zasobów do tego, aby tworzyć właściwą dokumentacje elektryczną z wykorzystaniem programu CAD elektryczny.

Jednak wydatki wynikające z zaniechania zakupu pojawią się w innym miejscu z powodu trudniejszego znajdowania błędów, dłuższych przestojów w produkcji, gorszej jakości utrzymania dokumentacji elektrycznej, poświęcania zbyt wielu roboczogodzin na tworzenie dokumentacji elektrycznej - oraz zbyt długiego czasu wdrożenia się przez nowych pracowników.

Naturalną sprawą jest również to, że rozpoczęcie pracy z nowym programem wymaga okresu przejściowego. W tym okresie nie uzyskasz pełnych korzyści i zwiększenia produktywności.

Rozsądne oczekiwania w stosunku do programu CAD elektryczny

Gdy wybierzesz swój przyszły CAD elektryczny, ważne jest, aby dokładnie ocenić, czy nowy program zaspokoi twoje potrzeby i czy zawiera takie funkcje, które spełnią twoje oczekiwania.

Po odpowiedzi na to pytanie musisz być gotowy na przyswojenie nowego sposobu pracy i nowych możliwości, jakie oferuje program.

Dobry program typu CAD elektryczny powinien pozwolić użytkownikowi skupić się na aspektach zawodowych, a w tym czasie wykorzystać to, w czym komputery są najlepsze, czyli wykonywanie trywialnych zadań. Daje to profesjonalistom elektrykom lepszy przegląd i uwalnia ich od spędzania znaczącej ilości czasu np. na wypełnianiu zestawień elementów.

Automatyczna aktualizacja zestawień

Trywialne zadania, które program powinien wykonywać automatycznie, można podzielić na dwie główne grupy: wypełnianie zestawień i wspomaganie funkcji rysowania.

Główna korzyść pojawia się wtedy, gdy program posiada bazy aparatury z symbolami elektrycznymi. Dzięki temu możliwe jest rysowanie z użyciem symboli pobieranych z bazy danych i pozwolenie programowi na automatyczne wypełnienie zestawień części, składników, kabli, złączek i PLC.

Poza tym, że oszczędzisz mnóstwo czasu, gdyż nie będziesz musiał ręcznie wpisywać danych o aparatach, zyskujesz jeszcze bezpieczeństwo, że nie wpisałeś błędnych danych aparatu. Masz też pewność, że za każdym razem zamówisz poprawną ilość urządzeń.

Automatyczne wspomaganie elektrycznych funkcji rysunkowych

Innym ważnym obszarem jest automatyczne wspomaganie funkcji rysowania oraz odsyłacze, które pozwalają na przegląd dokumentacji i odpowiadają aktualnym wymogom dotyczącym dokumentacji.

Możesz tu na przykład uzyskać pomoc w automatycznym nazywaniu symboli i ich punktów połączeniowych, automatycznej numeracji linii połączeń (przewodów), tworzeniu rysunków poprawnych montażowo (z kierunkami drutowania), automatycznym rysowaniu linii, kontroli projektu, oznaczeniach referencyjnych, automatycznej zamianie symboli w całym projekcie, aktualizacji na bieżąco odsyłaczy między symbolami w dokumentacji - można tu wymienić jeszcze wiele funkcji programu typu CAD elektryczny.

W celu sprawdzenia takich funkcji automatyzujących pracę, powinieneś otrzymać wersje demonstracyjne programów dostępnych na rynku i spróbować samemu, jak łatwo – lub jak trudno – użyć tych funkcji podczas tworzenia dokumentacji. W niektórych programach zauważysz, że funkcjonują one logicznie i przejrzyście, stosując standardy Windows, dzięki czemu wystarczy kilka kliknięć myszką w celu wywołania funkcji.

W innych może istnieć konieczność określania wielu złożonych ustawień w wielu oknach dialogowych, albo wpisywania komend ręcznie. Jest to szczególnie istotne, gdyż mówimy o czynnościach, które być może będziesz powtarzał setki razy dziennie. W tym kontekście powinieneś również sprawdzić czy możesz łatwo zdefiniować własne skróty klawiszowe.

Czy program nadąża za postępem technicznym?

Ponadto ważne jest, czy rozwój programu nadąża za postępem technicznym.

Postęp techniczny obejmuje szereg dziedzin, takich jak właściwe wykorzystanie nowych funkcji kolejnych wersji systemu Windows, rozszerzona integracja z innymi programami, utrzymywanie standardów dokumentacji elektrotechnicznej, czy też polepszanie funkcji rysunkowych i struktury programu.

Można tu oczekiwać zasady, że program powinien być aktualizowany raz do roku w celu dostosowania się do postępu technicznego. Ważny jest też aspekt ekonomiczny i odpowiedź na pytanie, czy można uzyskać aktualizację do programu za rozsądną cenę.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz wykonywać dokumentacji wykorzystując program, który ma już dwa lata. Będziesz mógł edytować i drukować dokumentacją, uzyskiwać automatycznie zestawienia itp. Pomimo tego, że nie zaktualizujesz programu, będziesz mógł nadal wykonywać dokumentację.

Jeżeli jednak twój program nie jest regularnie aktualizowany, to w efekcie oznacza to, że nie będziesz mógł pracować tak szybko i efektywnie jak twoi konkurenci na rynku.

Funkcje w następnych wersjach

Wielu producentów oprogramowania będzie obiecywać, że następna wersja ich programu będzie dostępna jutro i będzie zawierała wszystkie te funkcje, o których zawsze marzyłeś.

Rzeczywistość jest jednak brutalna i program pojawi się pół roku albo rok po zapowiadanym terminie. Zamiast więc koncentrować się na tym, co program będzie miał w przyszłości, lepiej przyjrzeć się temu, jakie dodatkowe możliwości pojawiły się w ostatnich dwóch wersjach programu. Pozwoli to dokładnie oszacować, jakie zasoby producent angażuje w rozwój programu.

Od następnej wersji będziesz mógł więc oczekiwać, że pojawi się tam taka ilość nowych funkcji i możliwości, jaka pojawiała się w każdej z poprzednich dwóch wersji. Ten odstęp między aktualizacjami powie ci również, kiedy możesz się spodziewać kolejnej wersji programu. Dlatego zapytaj sprzedawcę oprogramowania, jakie funkcje zostały wprowadzone do programu w ostatnich dwóch wersjach i kiedy te wersje zostały wprowadzone.

Odpowiedź na te pytania da Ci konkretne informacje o zasadach rozwoju programu, a nie tylko pobożnych życzeń co do następnej jego wersji. Jeżeli sprzedawca nie jest w stanie udzielić Ci tych informacji, spróbuj znaleźć je na stronie internetowej producenta oprogramowania lub skontaktuj się bezpośrednio z producentem.

Wsparcie dla norm IEC/EN

Trzeba pamiętać o tym, że dziś bardzo ważne jest zachowanie międzynarodowych norm przy tworzeniu dokumentacji elektrycznej. W większości krajów europejskich, a w szczególności w Unii Europejskiej wiele norm jest aktualizowanych i natychmiast wprowadzanych w życie.

Dlatego też istotne jest, czy program wspiera normy IEC/EN dotyczące rysunków elektrycznych i czy jest wystarczająco elastyczny, aby wprowadzić w przyszłości wszystkie inne zmiany.

Aby to zrobić, producent oprogramowania musi mieć szczegółową wiedzę na temat tych norm, a czy tak jest, możesz się przekonać w jeden z poniższych sposobów: zapytaj sprzedawcę o materiały na temat aktualnych norm, sprawdź czy jest na ten temat informacja na stronie internetowej producenta, wyślij e-maila do producenta pytając go o informacje dotyczące norm.

Jeżeli producent nie potraktuje poważnie twojego zapytania i nie uzyskasz zwrotnej odpowiedzi, to lepiej poszukaj innego dostawcy programu.

Integracja z innymi programami, przeglądarka i generowanie PDF

Część rozwoju programu będzie dotyczyć integracji z innymi programami. Jest tak dlatego, że nowy program powinien współdziałać z programami pracującymi już w twojej firmie.

W takim przypadku możesz oszczędzić sporo czasu, jeżeli program potrafi:

Wyeksportować dane na przykład do programu zamówieniowegoWymienić dane z narzędziami programowania PLCImportować inteligentnie pliki AutoCAD (pliki DWG/DXF)Eksportować pliki AutoCADWysyłać informacje do urządzeń służących do drukowania oznaczników na przewody czy etykiet na aparaty

Firmy prowadzące współpracę międzynarodową muszą sprawdzić także, czy program umożliwia tłumaczenie tekstów na inne języki.

Istotne jest też, czy wraz z projektem będzie można przesłać klientowi darmową wersje przeglądarki, która pozwoli mu na przeglądanie elektronicznej wersji dokumentacji i jej wydrukowanie bez ponoszenia kosztów na zakup własnej licencji programu. Jeżeli program może zapisywać pliki w formacie PDF, może to rozwiązać problem. Sprawdź jednak, czy wygenerowany pliki PDF zawierają aktywne łącza między symbolami w dokumentacji, dzięki czemu można nawigować poprawnie w dokumentacji.

Elastyczność producentów programu

Trzeba też przyjrzeć się elastyczności producenta oprogramowania. Jest ona bardzo różna dla różnych producentów i świadczy o ich stylu i kulturze.

Niektórzy producenci zwracają dużą uwagę na użytkowników na całym świecie i wówczas starają się włączyć ich sugestie do następnych wersji. Jeżeli wyślesz e-mail do takiego producenta, to zada on Ci szereg interesujących go pytań, a następnie poradzi Ci jak możesz ten problem rozwiązać w aktualnej wersji programu, dopóki nie znajdzie się to w kolejnej wersji. W przypadku mniejszych, ale istotnych zmian, producent może nawet wprowadzić dla ciebie poprawkę do bieżącej wersji programu.

Nie wszystkie firmy nie są jednak otwarte na taki dialog.

Programy opracowane przez duże czy też małe firmy

Innym aspektem do rozważenia jest to, czy program jest opracowany przez firmę małą czy dużą. Dzięki temu możesz uzyskać odpowiedź na pytanie, czy program będzie rozwijany przez następne lata.

Większość ludzi sądzi, że program, który powstaje w dużej firmie daje większe gwarancje na to, że będzie istniał w przyszłości. Głównie z tego względu, że duże firmy mają zwykle więcej pieniędzy.

Z drugiej jednak strony trzeba się liczyć z tym, że niektóre firmy muszą podejmować radykalne decyzje z uwagi na żądania udziałowców, jak miało to miejsce w przypadku dużej firmy w USA, która zaprzestała prac nad programem do tworzenia dokumentacji elektrycznej.

W małych firmach rozwojem programu mogą także zajmować się właściciele, co zapewnia, że takie programy będą rozwijane. Możesz się także zapytać jak ważnym klientem jesteś dla dużej firmy w porównaniu do tego, jakim jesteś dla małej.

Można też zobaczyć ile lat firma już istnieje? Pięć, dziesięć czy więcej niż dwadzieścia lat? Warto to zawsze sprawdzić.

Pozyskanie wykwalifikowanych pracowników

Ważną sprawą jest też odpowiedź na pytanie, czy można na żądanie otrzymać szkolenie w zakresie programu, a także czy istnieje stałe wsparcie techniczne, gdy rozpoczynasz pracę z programem i natrafisz na trudności.

Ważne jest też to, czy jest możliwość zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Czy jest na przykład możliwe otrzymanie pomocy konsultanta z zewnątrz, który może wykonać część dokumentacji w wybranym programie. A co stanie się, jeżeli raz wybierzesz jedną firmę, a innym razem drugą. Czy obie będą one w stanie właściwie utrzymać twoją dokumentację?

Współpraca z dostawcą

Często zakup programu to jedna sprawa, a to co się z nim będzie działo później, to całkiem inna historia.

Ważne jest to, aby znaleźć wiarygodnego dostawcę programu, który interesuje się Twoimi potrzebami. Czy zjawia się on natychmiast, gdy musisz kupić dodatkowe moduły programowe do tworzenia zestawień części, graficznego planu złączek, automatycznego numerowania przewodów lub wykonania dokumentacji instalacji hydraulicznych, pneumatycznych i elektrycznych? Albo gdy musisz narysować rysunki widoków zabudowy szaf, żeby zobaczyć ile miejsca zajmą aparaty? A może zjawia się natychmiast, żebyś zapłacił dodatkowo za funkcje, które, jak myślałeś, znajdują się w podstawowej wersji?

Dlatego też dobrze jest zawsze spytać innych użytkowników, jak oni są traktowani i czy ich dostawca programu odpowiada pozytywnie na ich potrzeby - również po sprzedaży programu.

Bezpłatne poprawki błędów programu

Żaden program komputerowy znajdujący się na rynku nie jest w 100% wolny od błędów, co jest spowodowane bardzo szybkim rozwojem technicznym. Dlatego też ważne jest, aby uzyskać odpowiedź, co się stanie, jeżeli napotka się błąd w programie. Odpowiedź dostawcy da Ci pojęcie o tym, jak będzie wyglądać dalsza współpraca z dostawcą:

Czy jest to błąd duży czy mały?Czy otrzymujesz właściwe wsparcie – czy rozwiązanie możesz otrzymać tu i teraz?Czy producent może poprawić błąd i prześle ci wówczas poprawioną wersje za darmo?Czy może musisz czekać na następną wersję programu, która pojawi się przed końcem następnego roku?A czy wówczas będziesz musiał zapłacić za tę poprawioną wersję?

Darmowa wersja demonstracyjna programu CAD elektryczny

Wszyscy poważni sprzedawcy na rynku zaoferują Ci darmową wersję demonstracyjną programu. Jest to zawsze dobra sposobność do tego, aby porozmawiać z fachowcami o twoich potrzebach. Możesz wówczas ocenić, jakie funkcje oferują różne programy i stwierdzić, czy będą one przydatne w twoich zastosowaniach.

Możesz też otrzymać bezpłatne demo programu z podręcznikami tak, abyś mógł samodzielnie sprawdzić jego przydatność.

Wybór właściwego programu CAD elektryczny za pierwszym razem

I na koniec ważne jest, aby przetestować programy dostępne na rynku i upewnić się, że za pierwszym razem wybrałeś właściwy program.

Jest to bardzo ważne, bo nie zawsze będziesz mógł przenieść rysunki z jednego programu do drugiego. Wtedy cała praca poświęcona na wykonywanie dokumentacji na złym programie pójdzie na marne.

Zakup złego programu i poświęcenie podwójnej ilości czasu na wykonanie dokumentacji powoduje też stratę pieniędzy. Innymi słowy bardzo ważne jest, aby sprawdzić różnych dostawców oprogramowania i przekonać się, które z nich spełniają twoje potrzeby i wymagania.

- Następny krok to po prostu zacząć pracę. Powodzenia!

Autor:
A. Jaskulski, PCSCHEMATIC
Źródło:
Opracowanie własne firmy PCSCHEMATIC
Dodał:
PCSCHEMATIC