Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-05-05
Jak zabezpieczyć drzwi lub klapę?

Case study firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne

Jednym z zagadnień przy budowie pojazdów ratowniczych jest zabezpieczenie klap, pod którymi kryje się specjalistyczny sprzęt ratownictwa. W pojeździe wyprodukowanym przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalistyczne Sp. z o.o. znajduje się aż 15 tego typu schowków, a każdy z nich musi być zamknięty w sposób bezpieczny i pewny, bez możliwości przypadkowego otwarcia. Z tego względu w jego klapach zostały zastosowane zamki kasetowe z rękojeścią domykającą serii CSMH, które zostały dodatkowo wyposażone w mikroprzełącznik sygnalizacji zamknięcia.

Firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. istnieje na rynku od 1992 roku i jest jednym z czołowych producentów pojazdów specjalnego przeznaczenia dla straży pożarnej, policji i wojska, jak również dla służb cywilnych. Długoletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej, wyspecjalizowana kadra oraz zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala utrzymywać produkcję na bardzo wysokim poziomie.

Dzięki nastawieniu na klienta i indywidualnemu podejściu firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. jest cenionym producentem pojazdów specjalnych o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia oraz opinie zadowolonych klientów. W trakcie tegorocznych targów MSPO firma została jednym z laureatów nagrody DEFENDER 2019 za ciężki, specjalny samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Renault K520 8×4 (Rys. 1).

 

 

20190618_110337.jpg

20190627_084458.jpg

 Rys. 1: Ciężki specjalny samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Renault K520 8×4 wykonany przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Specjalny samochód ratownictwa drogowego wyposażony w obrotowy dźwig na podwoziu Renault K520 8×4 jest przeznaczony do ratownictwa technicznego na drogach publicznych i umożliwia zarówno odblokowanie drogi, jak i transport uszkodzonych pojazdów za pomocą urządzenia holowniczego. Jest to doskonałe połączenie typowego dźwigu samojezdnego oraz pojazdu pomocy technicznej. Pojazd jest wyposażony w 7 przyciągarek hydraulicznych i jest w stanie stawiać przewrócone pojazdy bez względu na ich położenie.

 

zawiasy-CSMH.png

                  Rys. 2: Zamki kasetowe z rękojeścią domykającą serii CSMH.

Specjalistyczny sprzęt powinny obsługiwać tylko osoby mające do tego upoważnienie. Właśnie dlatego, ze względów bezpieczeństwa w klapach pojazdu zastosowano zamki kasetowe CSMH. Korpus zamka jest wykonany z technopolimeru, a wygodna duża rękojeść to ciśnieniowy odlew ze stopu cynku. Montaż realizowany jest za pomocą czterech śrub wtopionych bezpośrednio w korpus zamka, a umieszczona pod nim uszczelka pozwala na uzyskanie szczelności połączenia na poziomie IP65. Taki stopień ochrony jest kluczowym wymaganiem podczas pracy pojazdu w różnych warunkach pogodowych.

Rygiel zamka może być regulowany osiowo w zakresie 13-75 mm, co umożliwia indywidualne ustawienie odpowiedniego docisku uszczelek na każdej z klap pojazdu.

Zamykanie i otwieranie klapy odbywa się poprzez odciągnięcie i obrócenie rękojeści zamka. Dodatkowym atutem zamków CSMH jest system doszczelniania, gdzie podczas składania rękojeści rygiel dociąga klapę z uszczelkami do powierzchni obudowy.

Główną zaletą jaka przeważyła o zastosowaniu zamków kasetowych CSMH w tej aplikacji była możliwość zainstalowania mikroprzełącznika do zdalnej sygnalizacji zamknięcia rękojeści (Rys. 3).

 

mikroprzelacznikCSMH.png

 Rys.3: Mikroprzełącznik do zdalnej sygnalizacji zamknięcia rękojeści w zamku kasetowym CSMH.

Przepisy bezpieczeństwa przy budowie pojazdów specjalistycznych z roku na rok stawiają ich producentom coraz większe wymagania. W tym przypadku podczas akcji ratunkowej kierowca samochodu musi być pewny, że wszystkie 15 klap jest zamkniętych i właśnie to zapewnia zainstalowanie mikroprzełącznika w standardowo przygotowanym gnieździe zamka CSMH. Każdy z zamków zainstalowanych w ciężkim, specjalnym samochodzie ratownictwa drogowego firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. został wyposażony w taki mikroprzełącznik, który jest oferowany jako standardowe akcesorium i można je znaleźć na karcie katalogowej zamka CSMH. (Rys.4).

20190625_085753.jpg

                Rys 4: Zamki kasetowe CSMH z mikroprzełącznikami do sygnalizacji zamknięcia. 

Podsumowując zamek kasetowy CSMH to idealne rozwiązanie do włazów, drzwi lub pokryw wymagających:


· dopasowania odległości rygla
· doszczelnienia podczas zamykania,
· elektrycznego potwierdzenia zamknięcia,
· wymagające szczelności IP 65.
· podwójnego zamknięcia klucz + kłódka,

Karta katalogowa – Zamki kasetowe z rękojeścią domykającą serii CSMH

ELESA+GANTER®


ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A.(Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG. (Furtwangen, Germany).


ELESA+GANTER® to ponad 60 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. "International Forum Design Award ", "Compasso d'Oro" w Mediolanie czy "Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (20 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl..


Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w newsletterze dostępnym na stronie: www.elesa-ganter.info.pl

Czytaj także