Układy zabezpieczeń w rozdzielnicach niskiego napięcia są konieczne w celu ochrony obwodów przed przeciążeniami. Obok wyłączników z napędem silnikowym i wyłączników mocy w roli zabezpieczeń często stosowane są bezpieczniki, ze względu na ich niezawodność i dobrą zdolność do ograniczania prądów zwarciowych. Firma Rittal oferuje obecnie nowe, montowane na szynach zbiorczych podstawki bezpiecznikowe dla bezpieczników o rozmiarach D02-E18, DII-E27 i DIII-E33, przeznaczone do montażu na szynach 60 mm systemu RiLine60. Opracowanie to oferuje znaczne korzyści w zakresie instalacji, wysoki stopień bezpieczeństwa oraz prostą technologię przyłączania.
Bezpieczniki są rozwiązaniem znacznie bardziej ekonomicznym, niż na przykład wyłączniki z napędem silnikowym. Dlatego są często stosowane w aplikacjach, gdzie szczególną uwagę przykłada się do kosztów. Typowymi przykładami mogą być jednostki ogrzewania i sterowania temperaturą, systemy wentylacji i inne obszary, takie jak techniczne wyposażenie budynków. Opracowując nowe, montowane na szynach podstawki bezpiecznikowe firma Rittal szczególny nacisk kładła na wysoką jakość i łatwość instalacji.
Montowane na szynach podstawki bezpiecznikowe mogą być mocowane na standardowych szynach zbiorczych o odstępie pomiędzy środkami szyn 60 mm i grubości 5 lub 10 mm. W porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań wykonanych z poliamidu 6.6, nowe podstawki wykazują większą odporność na wysokie temperatury, dzięki zastosowaniu zbrojonego włóknem szklanym termoplastycznego poliestru (PBT – politereftalan butylenu). Nowe podstawki posiadają płytkę podstawy mocowaną na sprężynie, co zapewnia bezpieczny styk podstawki z szyną zbiorczą. Pozwala to uniknąć uszkodzeń szyny, spowodowanych przez niepoprawny montaż podstawek lub przez elementy przepalającego się bezpiecznika. Dzięki wysokiej jakości gwintowanych gniazd i dodatkowej płytce podstawy, duża część oddanego ciepła – nawet w przypadku małych bezpieczników – jest w optymalny sposób rozpraszana do otoczenia, co pozwala uniknąć powstawania kłopotliwych gorących punktów. Zapewnia to niezawodną i bezpieczną pracę układu zabezpieczeń.
Podczas samego procesu instalacji nowe, montowane na szynach zbiorczych podstawki bezpiecznikowe firmy Rittal oferują również inne korzyści. Na przykład mogą być łatwo i bezpiecznie wciśnięte na szyny zbiorcze dzięki montowanej na sprężynie płytce kontaktowej. Obrotowa, wciskana stopka podstawki umożliwia prosty montaż zarówno na szynach o grubości 5, jak i 10 mm. Wbudowane zabezpieczenie antypoślizgowe zapobiega ślizganiu się podstawki wzdłuż szyny.
Zaciski przyłączeniowe wersji D02-E18 i DIII-E33 umożliwiają podłączanie przewodów o przekroju do 25 mm2 w miejsce dotychczas normalnie stosowanej wartości 16 mm2. Oznacza to, że podstawki te spełniają wymagania nowej normy produktowej VDE 0636-3 i pozwalają na pracę przy prądach do 63 A. Pokrywa zabezpieczająca przed dotknięciem instalacji posiada wycięcia do przeprowadzenia przewodników. Jako opcja dostępne są także podstawki bezpiecznikowe z przedłużoną przestrzenią dla podłączeń. Ta cecha pozwala na spore oszczędności czasu, gdyż w przeciwnym przypadku konieczne byłoby prowadzenie przewodów pod szyną zbiorcza.
Montaż, przy użyciu montowanych na szynach zbiorczych podstawek bezpiecznikowych typu "Easy Connect", w których przyłącza są wbudowane w podstawkę bezpiecznikową, jest jeszcze prostszy. Zewnętrzne zaciski przyłączeniowe sprawiają, że instalacja jest bardzo prosta. Są one po prostu zatrzaskiwane na systemie szyn zbiorczych, a następnie bezpośrednio podłączane. Nie są przy tym wymagane żadne narzędzia poza śrubokrętem. Dodatkowo w prosty sposób można przeprowadzić pomiar napięcia, wykorzystując w tym celu łatwo dostępne punkty testowe.
- Autor:
- Rittal
- Źródło:
- www.rittal.pl
- Dodał:
- RITTAL Sp. z o.o.
Czytaj także
-
Rozdzielnie niskiego napięcia do 4000A
Urządzenia przemysłowe wymagają coraz bardziej zaawansowanych technologicznie układów sterujących i rozdzielających energię. Elastyczność,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...