Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-01-24
Kompletny, wydajny i bezpieczny system automatyki przemysłowej, oparty na urządzeniach ASEM

Kompletny system automatyki, który realizuje funkcje sterowania, wizualizacji i umożliwia bezpieczny zdalny dostęp oparty na VPN, w całości zbudowany na produktach ASEM. Przemysłowe sterowniki PAC LBM40 i modułowy system zdalnych we/wy ARIO 500 to dwa nowe produkty w ofercie firmy ASEM, w oparciu o które możemy go stworzyć.

 

Sterownik_PAC_LBM40_ASEM.jpg

1. Wydajna praca ze skomplikowanymi algorytmami sterowania dzięki LBM40

LBM40 firmy ASEM to przemysłowe sterowniki PAC w kompaktowej obudowie typu book mounting. Zapewniają realizację funkcji sterowania i zdalnego serwisu instalacji automatyki stanowiąc świetne alternatywne rozwiązanie dla paneli programowalnych z serii LP.

Bardzo dobre parametry ...

W porównaniu do paneli z serii LP, urządzenie ma lepsze parametry (procesor ARM Cortex A9 1GHz i system operacyjny Windows Embedded Compact 7 Pro, 1 GB pamięci RAM), dzięki czemu wydajniej pracuje z bardziej skomplikowanymi algorytmami sterowania. Wyjście DVI-D umożliwia dołączenie zewnętrznego monitora. Ponadto na płycie głównej „all in one" zintegrowane są dwa porty USB 2.0, dwa interfejsy Ethernet, a także slot na kartę pamięci μSD DDR3 o pojemności 2 GB. Opcjonalnie sterowniki LBM40 mogą być rozbudowane o interfejs szeregowy RS-232/422/485 (LBM40-ES) lub CAN (LBM40-EC).

Odporna na uszkodzenia, kompaktowa obudowa typu book mounting jest przystosowana do montażu w pionie na szynie DIN, co ułatwia zabudowę w ciasnych przestrzeniach i pozwala na wygodny dostęp do interfejsów umieszczonych od frontu, gwarantuje również prawidłowe działanie LBM40 w temperaturze od 0-50°C. Urządzenia mają wbudowany izolowany zasilacz 24 VDC.
Ponadto, w celu dodatkowego zabezpieczenia danych, można w nich zastosować wymienny μUPS, wykorzystujący superkondensatory i chroniący dane w pamięci MRAM (512 KB, nieulotna pamięć magnetorezystancyjna).

Nie widzisz ekipy, widzisz oszczędności!

LBM40 – podobnie jak wszystkie urządzenia z serii LP/LBM – charakteryzuje wbudowana technologia Ubiquity, zapewniająca bezpieczny, zdalny dostęp w trybie serwisowym do urządzeń i instalacji automatyki z wykorzystaniem połączenia VPN. Technologia ułatwia konfigurację, diagnostykę i modyfikację ustawień maszyn i urządzeń, a podczas odbiorów i uruchomień nie wymaga obecności ekipy technicznej na obiekcie.

2. Uniwersalne środowisko do tworzenia algorytmów sterowania

Za sterowanie w urządzeniach odpowiada pakiet Soft PLC CODESYS, który udostępnia do komunikacji w trybie master popularne sieci przemysłowe, m.in. CANopen, EtherCAT, Modbus RTU i Modbus TCP. Sterowniki LBM40 obsługują wszystkie w/w sieci i w ich obszarze mogą być rozbudowywane modułami zdalnych we/wy.

3. ARIO 500 – brakujące ogniwo w rodzinie ASEM

ASEM_ARIO500.png

System ARIO 500 uzupełnia portfolio rozwiązań PAC firmy ASEM, bazujących na Soft PLC CODESYS. To modułowy system zdalnych we/wy, służący do rozbudowy paneli i sterowników PAC. Zapewnia on komunikację w sieciach EtherCAT i Modbus TCP i jest przeznaczony do realizacji zadań sterowania w rozproszonych układach automatyki przemysłowej.

System ARIO 500 tworzą stacje bazowe magistrali, zasilacze oraz szeroka gama kompaktowych modułów we/wy. Do stacji bazowej można podłączyć do 64 modułów we/we. W celu usprawnienia montażu i serwisu urządzeń, konstrukcja modułów została zaprojektowana jako dwie oddzielne części:

1. Mechaniczną, w której mieszczą się zaciski umożliwiające ciasne okablowanie, podłączenie do magistrali, podłączenie do zasilania oraz zaczep na szynę DIN 35 mm.

2. Elektroniczną, którą stanowią we/wy. Stacja bazowa zapewnia komunikację z urządzeniem nadrzędnym, udostępniając dane z podłączonych we/wy za pomocą wewnętrznej, wysokowydajnej szyny. Każda dostarczana stacja bazowa jest sparowana z modułem zasilacza.

System tworzą następujące typy modułów we/wy:

  1. moduły cyfrowe (4- lub 8-kanałowe, wejścia z czasem reakcji do 2 μs, wyjścia 0,5 A i 2 A; wybrane typy mają wbudowane funkcje diagnostyczne),
  2. moduły analogowe (2- lub 4-kanałowe, z rozdzielczością 16 bitów, do wyboru we/wy napięciowe i prądowe, a także do pomiaru temperatury dla najpopularniejszych typów czujników. Wszystkie mają wbudowane funkcje diagnostyczne),
  3. moduły enkoderów (licznikowe, z jednym lub dwoma kanałami, dla enkoderów inkrementalnych i absolutnych).

Prosty montaż

Montaż modułów jest bardzo prosty i nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi. Każdy moduł ma blokowany zaczep na szynę DIN i dźwignię, i może być wymieniany bez usuwania sąsiednich modułów. Dodatkowo, dzięki mechanizmowi „slide& plug", możliwe jest wyjmowanie części elektronicznej modułu, podczas gdy część mechaniczna i okablowanie pozostają na miejscu.

Każdy moduł jest wyposażony w diody diagnostyczne i statusowe diody LED dla pojedynczego we/wy. W celu ułatwienia identyfikacji poszczególnych we/wy na każdym module umieszczane są wymienne etykiety.

4. CODESYS 3.5 SP9 w urządzeniach ASEM

Codesys_Logotyp.png

Od czerwca 2017, wszystkie rozwiązania PAC firmy ASEM są dostarczane wraz z nową wersją środowiska Soft PLC CODESYS w wersji 3.5 SP9 Patch 7, które obsługuje serwer OPC UA.

Pełna współpraca systemów

Serwer umożliwia pełną współpracę systemów poprzez wdrożenie mechanizmów centralizacji i współdzielenia danych,
charakterystyczne dla koncepcji przemysłowego Internetu rzeczy (IIoT) i Przemysłu 4.0. OPC UA to uniwersalny standard, dostępny dla wielu urządzeń automatyki, pochodzących od różnych producentów.

Warto podkreślić, że od wersji CODESYS 3.5.9.7, urządzenia ASEM z systemem Win 32, na których zainstalowano runtime CODESYS, obsługują połączenia z serwerem OPC UA. Oznacza to, że serwer OPC UA może wystawiać wszystkie zmienne procesowe, które muszą być udostępnione na wyższych poziomach. Są to panele PAC: LP25, LP30/31 i LP40 oraz sterowniki w obudowach typu book mounting: LBM40, LBM2200 i LBM3400.

Źródło:
Sabur Sp. z o.o.
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.