Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-09-27
Komputery przemysłowe BOX i ich zastosowanie na produkcji

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie cechy mają komputery przemysłowe BOX,
  • w jakich zastosowaniach można wykorzystać IPC BOX.


Komputery przemysłowe są wykorzystywane na produkcji najczęściej w formie komputerów panelowych oraz komputerów IPC BOX. Stosowane są również w formie jednopłytkowej jako komponenty maszyn. W przypadku wykorzystania komputerów przemysłowych do wizualizacji danych produkcyjnych najwygodniejszą formą są komputery panelowe, które łączą w sobie komputer BOX i monitor przemysłowy.



Komputery przemysłowe BOX – czym się wyróżniają?


1. Kompaktowa budowa

Dużą zaletą komputerów przemysłowych BOX jest ich kompaktowość. Komputery te są zwarte w jednej, wytrzymałej obudowie, najczęściej wykonanej z aluminium. Odporność na warunki zewnętrzne zapewnia stopień IP (ochrona przez wodą i pyłem), najczęściej nie niższy niż IP65. Umożliwia to zastosowanie komputera w wymagających warunkach przemysłowych.

Zwarta budowa komputera pozwala na montaż w dowolnym miejscu: najczęściej w szafach sterowniczych lub w niedalekiej odległości od stanowiska operatora, gdy potrzebne jest wizualizowanie danych produkcyjnych. W takim przypadku do komputera wystarczy podłączyć zewnętrzny monitor – najczęściej również w wykonaniu przemysłowym.

 

2. Chłodzenie pasywne

Kolejnym elementem, który ma duży wpływ na warunki, w jakich można zastosować komputer BOX jest zastosowane chłodzenie pasywne. Dzięki takiej konstrukcji, komputer pozbawiony jest wentylatorów, które są awaryjne i skracają czas pracy komputera. Specjalne uchwyty zastosowane w większości komputerów przemysłowych typu BOX umożliwiają zamontowanie ich na dowolnej powierzchni za pomocą śrub.

1.jpgPrzemysłowe wykonanie obudowy komputera IPC BOX Astraada PC AS56E811, źródło: ASTOR


3. Rozbudowane możliwości komunikacyjne

Komputery BOX zazwyczaj wyposażone są w wiele portów komunikacyjnych umożliwiających zbieranie danych z produkcji oraz podłączenie urządzeń peryferyjnych. IPC BOX nie tylko mają standardowe porty RS232/485, Ethernet oraz USB. Często wyposażane są w interfejsy PCI, PCIe lub Mini PCIe, które umożliwiają ich rozbudowę o kolejne potrzebne porty lub funkcjonalności np. antenę WiFi.

Szczególnie ważne w komputerach typu BOX są porty do przesyłania obrazu: VGA, DVI lub HDMI. Podczas wyboru komputera warto o tym pamiętać, ponieważ często na produkcji konieczne jest wyświetlenie danych z komputera, a szczególnie przy wykorzystaniu go jako warstwy sprzętowej systemów SCADA. W takich przypadkach konieczne może okazać się podłączenie do komputera BOX zewnętrznego monitora.

2.jpg

3.jpgPorty komunikacyjne komputera przemysłowego BOX Astraada PC AS56E811.


Komputery przemysłowe BOX – zastosowania


Komputery przemysłowe BOX mogą sprawdzić się zarówno jako warstwa sprzętowa do wizualizacji, raportowania, historyzacji danych przemysłowych w postaci systemów HMI/SCADA, jak również jako części maszyn do sterowania nimi.

Komputery przemysłowe mogą być również stosowane do obsługi różnych procesów produkcyjnych: do działania nadrzędnego nad sterownikami PLC lub równolegle z nimi. W przypadku zastosowania komputerów przemysłowych BOX do systemów SCADA, sam komputer można umieścić w dowolnym miejscu, a dane odczytywać i zarządzać nimi z poziomu zewnętrznego monitora przemysłowego podłączonego do niego.

Komputery przemysłowe BOX sprawdzą się również w specjalistycznych zastosowaniach np. w sektorze transportowym oraz morskim. Każde zastosowanie komputera przemysłowego zależy od wymagań, najczęściej środowiskowych oraz wydajnościowych w konkretnej aplikacji.

„Nasi klienci najczęściej stosują komputery typu BOX w połączeniu zewnętrznym monitorem lub kilkoma monitorami w aplikacjach wielkoekranowych. Komputer BOX umieszczają zazwyczaj w szafie, co pozwala zastosować go nawet w najbardziej wymagających warunkach. Dodatkowo taka architektura daje możliwość szybkiej i bezuderzeniowej wymiany monitora w razie jego uszkodzenia w zakładzie produkcyjnym. Klienci cenią szczególnie wysoką moc obliczeniową naszych komputerów, solidne wykonanie oraz pasywne chłodzenie, co przekłada się na bezawaryjność tych jednostek i pewność użytkowania. Doceniają również możliwość łatwego dostosowania parametrów komputera pod daną aplikację oraz szybki czas realizacji zamówienia." – Mateusz Pijanowski, menedżer Astraada PC

 

Podsumowanie


Komputery przemysłowe typu BOX mają przewagę nad komputerami panelowymi szczególnie dzięki swojej kompaktowej budowie i dużych możliwościach montażu w dowolnym miejscu. Możliwości rozbudowy komputera o szereg dodatkowych urządzeń peryferyjnych zapewniają elastyczność wykorzystania go w różnych zastosowaniach.

Zobacz komputery BOX Astraada PC >>

Zobacz pełną wersję artykułu na Poradnik Automatyka.

Autor:
Mateusz Pijanowski
Źródło:
Poradnik automatyka
Dodał:
ASTOR Sp. z o.o.