Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-06-12
Łożyska do wrzeciona tokarki- czyli detal, od którego wiele zależy

Przy zakupie gotowej maszyny, trzeba zaufać producentowi, ale przy budowie własnej tokarski, na co decyduje się coraz więcej amatorów, wszystkie decyzje o elementach konstrukcyjnych trzeba podjąć samodzielnie. Jedną z najważniejszych jest wybór właściwych łożysk do wrzeciona.

Łożysko łożysku nierówne

W ofercie każdego sklepu specjalistycznego – warto zajrzeć na przykład na technikcnc.pl – dostępne są bardzo różne łożyska. Wybór właściwego stanowi tu klucz do sukcesu. Nie można jednak ograniczać się do wyboru typu, ale zwrócić także uwagę na precyzję wykonania samego elementu – tu w zależności od producenta i klasy produktu można spotkać się z pozytywnie zaskakującymi i rozczarowującymi wyrobami. Stąd też warto – podjąwszy wstępną decyzję co do typu łożyska – poświęcić jeszcze sporo czasu na przejrzenie oferty tych elementów i odnalezienie takiego, którego jakość wykonania i cena będą satysfakcjonujące.

Odpowiedni wybór

Większość konstruktorów ma dokładnie te same dylematy: zdecydować się można albo na klasyczne łożyska maszynowe, ewentualnie z oporem, albo na łożyska stożkowe. Wybór między nimi nie jest prosty, ponieważ trzeba uwzględnić kilka ważnych czynników. Na podstawowym poziomie jednak:

  • precyzyjne łożyska maszynowe wykorzystuje się przy wrzecionach pracujących z dużymi prędkościami obrotowymi (powyżej 2000 obrotów). Są one stosunkowo ciche i wyróżniają się wysoką kulturą pracy, a jeśli są dobrze wykonane, to ich okres eksploatacyjny jest naprawdę bardzo długi;
  • łożyska stożkowe sprawdzają się lepiej w tych przypadkach, w których konstruktor tokarki che mieć możliwość regulacji naprężenia prostą nakrętką, co pozwala na wykonywanie precyzyjniejszych detali. Niestety te łożyska zwykle dobrze sprawują się tylko przy stosunkowo niskich prędkościach, a dodatkowym utrudnieniem jest wybór między konstrukcją z dwoma łożyskami, a taką z łożyskiem i panewką po drugiej stronie.

Dlaczego jest to takie ważne

Problem pojawia się przy obróbce niektórych twardszych materiałów. Łożysko, które wówczas zostaje mocniej dociążone, odkształca się. Nawet dość dobre łożyska samonastawne mogą zostawić minimalny luz wrzeciona, na przykład rzędu 0,1 mm. Tak duża dokładność zwykle w pracach amatorskich nie jest nawet niezbędna, ale może powodować znaczący spadek estetyki wykonywanych detali.

Do wykonania elementów tylko o technicznym charakterze, może to wystarczyć, natomiast w celu estetycznego wykończenia obrabianych detali, trzeba zwrócić uwagę na maksymalnie precyzyjne wykonanie.

Autor:
Technik CNC S.C.
Źródło:
własne

Czytaj także