Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-11-22
Obrabiarki do metalu - maszyny o wielkich możliwościach

Metal jest obecnie bardzo często wykorzystywanym materiałem w praktycznie każdej branży. Żeby jednak z metalu mogły powstać przydatne narzędzia to konieczna jest jego właściwa obróbka. Do takich zadań wykorzystywane są nowoczesne maszyny np. tokarka do metalu, frezarki czy też wiertarki wyposażone w mocne wiertła. Mimo tego, że metal jest niezwykle twardym materiałem to jednak dzięki wspomnianym nowoczesnym maszynom możliwa jest jego obróbka. 

tokarka do metalu
tokarka do metalu

Czym jest toczenie metalu?

Toczenie metalu to jedno z podstawowych czynności związanych z obrabianiem. Cały proces polega na właściwym kształtowaniu metalu poprzez wprawianie w ruch obrabianego materiału. Następnie taki materiał jest przykładany do powierzchni bardzo ostrego noża. Toczenie można podzielić na dwa rodzaje. W pierwszym z nich używane są tokarki wyposażone w jeden nóż tnący. Jest to klasyczny model tokarki, które można spotykać szczególnie często. Od dłuższego czasu słyszy się także o tokarkach wyposażonych w większą ilość noży. Od nich nazwę biorą takie tokarki, ponieważ nazywane są wielonożowymi.

Co potrafią nowoczesne tokarki?

Tokarki, jakie znajdziemy w ofercie w nowych ogłoszeniach publikowanych przez różne sklepy internetowe to urządzenia wyróżniające się bardzo wysoką precyzją. Tokarki do obrabiania metalu to produkty, które obecnie sterowane są numerycznie. To właśnie dzięki temu możliwa jest do osiągnięcia tak niebywała precyzja.

Analizując możliwości nowoczesnych maszyn, jakimi są rzeczone tokarki trzeba wspomnieć, że ich wykonanie umożliwia obróbkę zgubną i wykańczającą. Pozwalają na to tokarki rewolwerowe, które w ofercie posiada coraz więcej firm. Cena za taki sprzęt spada z każdym rokiem.
Tokarki radzą sobie w pełni z obrabianiem powierzchni wewnętrznych jak i zewnętrznych. Producent zadbał o to, aby przy pracy tokarki zachowana była idealna precyzja. Tokarki, z jakimi możemy mieć do czynienia podzielone są na kategorie. Można spotkać maszyny gdzie ruchem głównym jest ruch obrotowy elementu obrabianego.

Niektóre tokarki z kolei wyróżnia ruch posuwowy prostoliniowy. Zależnie od naszych wymagań stosowane są różne rodzaje tokarki. Z użyciem narzędzia, jakim jest tokarka do stali czy drewna można stworzyć idealny produkt, z którego na pewno będą Państwo zadowoleni.

Dokładne wyginanie blachy

Do kształtowania brzegów blachy obecnie używa się wysokiej jakości maszyn sterowanych cyfrowo. W szczególności bardzo ceniona jest prasa krawędziowa, która jest w stanie bardzo precyzyjnie wyginać brzeg blachy. Prasy krawędziowe niejednokrotnie nazywane są także krawędziarkami. Oczywiście również i w przypadku tego urządzenia mówimy o cyfrowym sterowaniu CNC. Cyfrowe sterowanie CNC daje możliwość jednoczesnego kontrolowania nawet kilkunastu osi co pozwala na uzyskiwanie niezwykłych efektów. 

prasy krawędziowe
prasy krawędziowe

Zamknięty układ hydrauliczny jest obecnie bardzo często wykorzystywany w nowoczesnych maszynach przeznaczonych do obróbki metalu. Również tak jest w przypadku pras. Nowoczesne prasy hydrauliczne pozwalają na wywieranie bardzo dużego nacisku na materiał na skutek czego można z łatwością formować nawet grube fragmenty blach. Prasy te dzielą się na kolumnowe, transferowe, do kompozytów oraz ramowe. 

prasy hydrauliczne
prasy hydrauliczne

Cięcie i walcowanie blach z dużą dokładnością

Obrabianie metalu to nie tylko używanie tokarki. Bardzo często używana maszyna do odpowiedniego kształtowania powierzchni to także wycinarka laserowa. Sprzęt tego typu pozwala na bardzo dokładne, precyzyjne i przede wszystkim szybkie wycinanie różnych kształtów na powierzchni blachy. Elementem, który odpowiada za cięcie blachy jest w tym wypadku wiązka laserowa. 

wycinarka laserowa
wycinarka laserowa

Żeby cięcie mogło zostać zrealizowane to dodatkowym, koniecznym warunkiem jest obecność gazu o dużej czystości. Z reguły przy wycinaniu laserowym wykorzystuje się tlen lub azot. Walcowanie jest natomiast drugim często spotykanym zabiegiem wykonywanym na blachach. Walcarka do blachy to produkt wykonany z niezwykle wytrzymałych podzespołów. Od walcarki wymaga się bowiem tego, aby był to sprzęt w pełni niezawodny. Często spotykać można walcarki francuskiego pochodzenia. 

walcarka do blachy
walcarka do blachy

Szlifierki do zadań specjalnych oraz dłutownice

Są takie miejsca, w których szlifowanie jest niezwykle trudne. Właśnie z myślą o tym powstała szlifierka do wałków i otworów. Początki tego urządzenia związane są z Czechami, a konkretniej z Pragą. To właśnie tam zaczęto pierwszy raz wykorzystywać te nowoczesne, ale zarazem bardzo dokładne i przydatne elektronarzędzia. Obecnie nowoczesne szlifierki do wałków i otworów spotykać można już w o wiele lepszym wydaniu. Są to również urządzenia sterowane cyfrowo co daje bardzo dużo możliwości obrabiania blachy z dużą dokładnością. 

szlifierka do wałków i otworów
szlifierka do wałków i otworów

Oprócz takich urządzeń słyszy się często o urządzeniu, jakim jest szlifierka do płaszczyzn. Ten rodzaj sprzętu jest już mniej skomplikowany, ale dzięki sterowaniu CNC pozwala na hurtowe obrabianie dużej ilości materiału. 

szlifierki do płaszczyzn
szlifierki do płaszczyzn

Skoro powiedzieliśmy już nieco na temat tokarki to warto dodatkowo wspomnieć o maszynie, jaką jest dłutownica do metalu. Jest to sprzęt, który przeznaczony jest do wycinania rowków, frezów, otworów kształtowych czy zagłębień sprzęgłowych. W nowoczesnym przemyśle trudno o niewykorzystywanie dłutownic. Dłutownica do metalu jest również urządzeniem zaliczanym do maszyn obrabiających skrawaniem. 

dłutownica do metalu
dłutownica do metalu

Postaw na najlepszych specjalistów

Decydując się na zakup takich maszyn jak prasa krawędziowa, prasy hydrauliczne, walcarka do blachy, nożyce gilotynowe do blachy czy najróżniejsze wersje tokarki to warto wybierać firmy, które oferują dodatkowo serwis maszyn CNC. Dzięki temu można będzie bez obaw używać tychże urządzeń. W razie awarii wystarczy jeden telefon i specjaliści od napraw takich urządzeń odwiedzą nasz zakład. 

 nożyce gilotynowe
nożyce gilotynowe

 

Autor:
CHM POLSKA
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także