Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-11-25
napędy hydrauliczne

układy hydrauliczne stosowane w liniach produkcyjnych

Funkcjonowanie lini produkcyjnych w zakładach oraz firmach produkcyjnych, niezależnie od branży często opiera się na hydraulice siłowej. Napędy hydrauliczne odpowiedzialne sa w maszynach za ich funkcjonowanie. Stosowane układy hydruliczne odpowiedzialne za sterowanie oraz funkcję wykonawcze w maszynach i urządzeniach to dziś nic nadzwyczajnego.

Hydraulika siłowa to pospolity system napędowy w urządzeiach wykorzystywanych przy produkcji. Jego popularność zawdzięczamy niskim kosztem eksploatacji takiej maszyny, niewielkim ryzykiem awaryjności (pry odpowiedniej konserwacji i regularnym przeglądom okresowym podzespołów oraz elementów ukł. hydraulicznego) oraz możliwości generowania dużej mocy i integracji z różnymi potrzebami. Układy hydrauliczne mogą być wkomponowane i odpowiedzialne za różnego rodzaju funkcję. Najbardziej pospolite funkcję wykonawcze to między innymi

napędzanie lini lub taśm podawczych
systemy przesuwu i podawcze poziome i pionowe
systemy wykonawcze związane z wykorzystaniem cylindrów hydraulicznych

Możliwości jakimi dysponuje elektrohydraulika, czy hydromechanika umożliwiają stosować również funkcję sterowania. Funkcję sterowania za pomocą zaworów hydraulicznych różnego rodzaju i typu rozdzielaczy. Bogata oferta hydraulicznych rozdzielaczy umożliwia stosowanie ich w odpowiednim miejscu. Takich jak suwakowe mono blokowe (tak zwane ręczne rozdzielacze hydrauliczne), elektromechaniczne sterowane elektrycznie. Te dają możliwości integracji z interfacem odpowiedzialnym za operowanie linią, czy sprzętem. Aż po rozdzielacze proporcjonalne również z możliwością sterowania elektrycznego. Wymienione to zaledwie namiastka z oferty jaką dają dostawcy tych podzespołów. Cewki umiejscowione w rozdzielaczach odpowiedzialne za sterowanie dają możliwość integracji elektryki 12, 24 lub 230V.

Napęd hydrauliczny jest tani w utrzymaniu i jest w stanie wygenerować bardzo duże siły. Jedynym jego mankamentem jest to, że wymaga od operatora lub obsługi dbałości o jego poprawne funkcjonowanie. W praktyce wymaga to odpowiedniej konserwacji, okresowo przeprowadzanych przeglądów i niedopuszczanie do drobnych przecieków bądź awarii. W skład konserwacji wchodzą międy innymi na czas przeprowadzona zmiana oleju hydraulicznego (bądź innej cieczy roboczej), wymiana filtrów oleju oraz niedopuszczanie do jakichkolwiek, nawet najmniejszych przecieków. Przy poprawnie i sumiennie przeprowadzanych przeglądach napęd hydrauliczny może być bezawaryjnie eksploatowany latami.

Dobrze zaprojektowany system hydrauliczny zamontowany i zintegrowany z urządzeniem daje możliwości rozbudowy, modernizacji lub łączeniu z innymi urządzeniami, maszynami, czy narzędziami produkcyjnymi. Ze względu na możliwości łączenia podzespołów hydraulicznych systemy stosowane mogą być w dowolny sposób rozbudowywane zgodnie z potrzebami. Standardowy zasilacz hydrauliczny (w zależności od jego przeznaczenia, zastosowania lub potrzeb, funkcji i tym podobne)

silnik elektryczny lub spalinowy
pompa wyporowa
filtr oleju
przyłącza, przewody hydrauliczne i inne łączniki
zawory hydrauliczne (bezpieczeństwa, rozdzielacze itp.)
układ elektryczny
zbiornik oleju
termometry, wizjery, korki spustowe itp.
chłodnica

w połączeniu tego z podzespołami wykonawczymi w zamknięty obieg daje niesamowite możliwości.

Autor:
Piotr Jeliński
Źródło:
Hydraulika siłowa | METAL-SERW
Dodał:
PHU METAL-SERW

Czytaj także