Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-04-17
Nowy dozymetr osobisty od Milerd

Licznik Geigera jest to w pełni specjalistyczne urządzenie służące wyłącznie do precyzyjnego i co najważniejsze skutecznego wykrycia, czy zmierzenia skażenia o charakterze radioaktywnym, tudzież poziomu promieniowania jonizującego dla konkretnych miejsc, przedmiotów, lub żywych istot. Jednym z najnowszych urządzeń dostępnych na rynku jest dozymetr Milerd HiStand.

• Licznik Geigera — co warto wiedzieć?
• Co można zmierzyć licznikiem Geigera?
• Zasilanie i poszczególne pomiary licznika 

Licznik Geigera Milerd
Licznik Geigera Milerd

Licznik Geigera — co warto wiedzieć?

Na wstępie warto podkreślić dość istotny fakt, iż licznik Geigera, zwany inaczej dozymetrem osobistym pozwala jego użytkownikowi na mierzenie aktualnego poziomu promieniowania jonizującego w trybie ciągłym. Co więcej, dzięki niemu możliwe jest dokładne zbadanie przyjętej przez człowieka dawki szkodliwego promieniowania. Całkowity pomiar wykonywany jest wyłącznie na podstawie ilości cząsteczek gamma, beta, a także X we sprawdzanym otoczeniu. W przypadku wystąpienia zbytniej liczby tych cząsteczek automatycznie uruchomiony zostanie specjalny alarm w urządzeniu.

Oczywiście poza typową sygnalizacją dźwiękową urządzenie zostało ponadto wyposażone w sygnały wizualne pokazujące się na jego wyświetlaczu. Co więcej, dozymetr posiada w pełni wodoodporną i co najważniejsze wzmocnioną obudowę, która jest niezwykle odporna na różnego rodzaju wstrząsy, czy uszkodzenia o charakterze mechanicznym.

Co można zmierzyć licznikiem Geigera?

Interfejs dozymetru osobistego umożliwia korzystającym na pomiar promieniowania jonizującego w jednostkach uSv, Roentgen, CPM. Do tego daje on możliwość szeroko zakrojonego zbadania skumulowanej dawki promieniowania, oraz prezentowanie dokładnych statystyk pomiarowych. Dodatkowo licznik Geigera jest w stanie stale rejestrować statystyki, oraz dane dziennych pomiarów. W związku z tym na ekranie zostanie ukazana maksymalna, czyli szczytowa wartość promieniowania i skumulowana ilość cząsteczek jonizujących z jednej doby. Całkowita historia wszelkich pomiarów może obejmować maksymalnie 30 dni.

Zasilanie i poszczególne pomiary licznika

Urządzenie działa wyłącznie w oparciu o wbudowany akumulator, który może być zasilany zarówno za pomocą specjalnie do tego przygotowanego kabla, jak i przez innowacyjne baterie fotowoltaiczne znajdujące się na jego obudowie. Dzięki temu dozymetr może wręcz idealnie sprawdzić się w terenie. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że tak zwane „ogniwa fotowoltaiczne" dają możliwość bezproblemowego doładowywania dozymetru za pomocą zwykłego światła słonecznego w sposób ciągły, co powoduje znaczne wydłużenie jego pracy. Do tego istnieje specjalistyczny tryb działania oparty na zasilaniu akumulatorowym w trybie Stand-By z aktywną sygnalizacją alarmową. Całkowity czas pracy sprzętu może wynieść do 20 godzin w trybie ciągłym i ponad 6 pełnych tygodni w trybie Stand-By. Tak jak było wspominane, licznik Geigera jest w stanie mierzyć częstotliwość impulsów pochodzących od cząstek jonizujących w kilku zupełnie odmiennych skalach, do których zaliczamy uSv/h, uGy/h, mR/h, cps i cpm.

Nowoczesny licznik Geigera jest nie tylko niezwykle prosty w obsłudze, ale i w pełni funkcjonalny. Ze względu an swoje niewielkie gabaryty można go ze sobą zabrać tak naprawdę wszędzie. Jest to doskonałe narzędzie, które sprawdzi się zarówno w różnego rodzaju firmach, przedsiębiorstwach, jak i punktach medycznych, gdzie dawka promieniowania może być znacznie zwiększona. Co więcej, sprawdzi się doskonale na wycieczkach w miejsca narażone na wysokie stężenie promieniowania.

Autor:
MILERD
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także