Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-09-13
Nowy mętnościomierz STS15 – Minimalizacja kosztów produkcji to nie magia!

Jak zminimalizować koszty produkcji? Jaki udział ma w tym nowy mętnościomierz STS15 niemieckiej firmy Seli? Czy możesz go zastosować w swojej aplikacji? Przeczytaj i sprawdź!

Nowy mętnościomierz STS15
Mętnościomierz STS15 jest najnowszym osiągnięciem firmy Seli, niemieckiego producenta aparatury pomiarowej. Urządzenie działa w oparciu o metodę pomiaru rozpraszania wstecznego (NIR), idealnie sprawdzającą się przy wysokich mętnościach cieczy. STS15 jest przeznaczony w szczególności dla pomiarów higienicznych, w branży produkcji napojów i żywności (np. w przemyśle mleczarskim).

Firma Seli jest pionierem w dziedzinie pomiarów mętności. Stale rozwija swoją gamę urządzeń, w której znaleźć można zarówno proste czujniki mętności dla rozdzielania faz, jak i złożone, nowoczesne urządzenia, przeznaczone dla zapewnienia jakości produktów. Od niskich do bardzo wysokich wartości zmętnienia – dzięki technologii Seli możliwe jest prawie wszystko.

Co wyróżnia mętnościomierz STS15?
Cechą wyróżniającą nowy mętnościomierz firmy Seli jest zastosowanie soczewki sferycznej, zamiast zwykłej, cylindrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe było m.in. wykonanie głowicy pomiarowej bez uszczelnień. Nowa technologia optyczna minimalizuje problemy występujące dotychczas podczas pracy z urządzeniami tego typu.

Poniżej znajdziesz opis wszystkich zalet mętnościomierza, które pomogą Ci usprawnić procesy produkcyjne oraz zmniejszyć ich koszty.

Higieniczny pomiar

Konstrukcja urządzenia pozwala na pracę mętnościomierza w instalacjach higienicznych oraz w procesach CIP i SIP.

Wysoka szczelność

Konstrukcja głowicy pomiarowej bez uszczelnień zapewnia wysoką szczelność mętnościomierza. Dzięki temu nie występuje m.in. problem kondensacji pary w urządzeniu.

Samoczyszczenie

Wypukły kształt soczewki powoduje samoczyszczenie się jej powierzchni przez przepływ medium w trakcie procesu.

Minimalizacja prac konserwacyjnych

Bez konieczności oczyszczania optyki urządzenia i wymiany uszczelnień, prace konserwacyjne są ograniczone do minimum.

Brak pęcherzyków

Kształt soczewki zapobiega również powstawaniu na jej powierzchni pęcherzyków gazu, szkodliwych dla pomiarów.

Brak fałszywych odbić oraz absorpcji

Dzięki czemu unikamy nieprawidłowych odczytów.

Długotrwałe działanie

Dzięki zastosowaniu źródła światła LED o żywotności ponad 100 000 godzin.

Dane techniczne i przeznaczenie
Przeznaczenie:

STS15 jest czujnikiem monitorującym mętność cieczy, przeznaczonym dla ciągłej kontroli procesu oraz wykazywania zmian produktu w całkowicie bezpieczny sposób, w instalacjach higienicznych. Znajduje zastosowanie w szczególności w branży produkcji żywności i napojów. Jest to mętnościomierz dla mleka, dżemu, drożdży, soków, przetworów mleczarskich i innych produktów spożywczych.

Zastosowania:

- Bezpieczna separacja faz,
- Szybka zmiana produktu,
- Redukcja kosztów zużycia wody,
- Monitorowanie filtra,
- Czyszczenie CIP/SIP,
- Kontrola stężenia niezależna od koloru cieczy,
- Minimalizacja strat produktu i wzrost wydajności procesu.

Dane techniczne:

- Czujnik rozpraszania wstecznego NIR (bliskiej podczerwieni),
- Źródło światła LED,
- Optyka z wytrzymałego szkła szafirowego.
- Długość fali: 880 nm
- Zakres pomiarowy: 0 – 100% mętności lub 0 ... 100% HRU (wysoka rozdzielczość),
- Rozdzielczość: 0,01 %,
- Dokładność: ± 1,5 %,
- Temperatura robocza:
--pomiar: 0 ... 90 °C,
--zyszczenie SIP: 140 °C (maks. 2 godziny),
- Materiał części zwilżanych: stal nierdzewna 1.4435 (316L),
- Powierzchni polerowane elektrolitycznie < 0,37 μm Ra,
- Stopień ochrony: IP69K.

Integracja z procesem
STS15 może być montowany bezpośrednio w rurociągu i zbiorniku przy pomocy złączy higienicznych ½" ze stożkiem uszczelniającym lub poprzez spawane króćce montażowe oraz adaptery. Koncepcja modułowych i higienicznych przyłączy Seli „HygienicConnect" pozwala na prostą integrację urządzenia z wszystkimi standardami przyłączy procesowych. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie istniejących już instalacji.

 

Mętnościomierz STS15 może być zainstalowany w dowolnej pozycji, jednak należy upewnić się, że medium przepływa pełnym przekrojem rurociągu, a urządzenie nie znajduje się w miejscu, w którym występują silne turbulencje medium, a tym samym powstają pęcherzyki powietrza. Poniżej znajdują się zalecane pozycje montażu instrumentu.

STS15 jest wyposażony w zintegrowane wyjście cyfrowe i analogowe. Urządzenie posiada złącze męskie M12, 5-pin, wyjście analogowe 4 – 20 mA oraz wyjście przełączające, półprzewodnikowe, PNP.

Wszystkie parametry mętnościomierza są konfigurowane przy użyciu dotykowego, kolorowego wyświetlacza, chronionego pokrywą z podwójnym uszczelnieniem.

Dodatkowo, mętnościomierz STS15 może być w szybki i łatwy sposób skalibrowany ponownie, za pomocą zestawu kalibracyjnego firmy Seli (bez użycia formazyny i jej roztworów).

Autor:
AEA TECHNIQUE
Źródło:
www.aea-technique.pl
Dodał:
AEA TECHNIQUE Sp. z o.o.

Czytaj także