Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-10-14
Od przemysłu ciężkiego do automatyzacji produkcji

Biuro Regionalne Katowice jest jednym z trzech pierwszych biur utworzonych w Polsce w 1991 r. Początkowo swoim zasięgiem działalności pokrywało całą Polskę południową, lecz w miarę tworzenia biur we Wrocławiu i Rzeszowie obszar jego działalności koncertował się w części środkowej południa kraju. Obecnie jego obszar obejmuje od zachodu Gliwice, Racibórz, od wschodu Kraków z Niepołomicami, od północy Piotrków Trybunalski, Starachowice, Ostrowiec Śwętokrzyski, a od południa sięga granicy z Czechami i Słowacją. Początkowo Biuro miało swoją siedzibę w Gliwicach i jego długoletnim pełnomocnikiem był Pan Andrzej Kołdras. W maju 2005 r. Biuro zostało przeniesione do Czeladzi.


Działalność Biura była i jest ściśle powiązana ze specyfiką regionu w którym dominuje przemysł ciężki, chociaż ostatnich kilkanaście lat charakteryzuje się dużymi zmianami na rynku. I tak przez długi okres działalności Biura głównymi jego klientami były przedsiębiorstwa z branży górnictwa węgla kamiennego i przemysłu hutniczego. Biuro realizowało dostawy głównie elementów hydrauliki siłowej Rexroth do fabryk producentów maszyn górniczych takich jak Famur, Remag, Pioma, Sandvik i ZZM. Oprócz dostaw elementów hydrauliki siłowej dla przedsiębiorstw przemysłu hutniczego Biuro podejmowało się także realizacji usług związanych z modernizacją urządzeń hutniczych w oparciu o zastosowanie układów napędu i sterowania hydraulicznego. Zakres usług obejmował opracowanie projektu, dostawy, wykonanie podzespołów, a następnie ich montaż i uruchomienie u klienta. Przykładem tych prac są m. in.: wykonanie projektu wraz z dostawą kompletnego systemu sterowania hydraulicznego i elektronicznego wiertarko-zatykarki dla Wielkiego Pieca Nr 2 w Mittal Steel Dąbrowa Górnicza w 2006 roku oraz wykonanie modernizacji systemu hydraulicznego prasy 1600T i manipulatora szynowego 8T w Kużni Glinik w 2014 roku.

Na bazie zebranych doświadczeń Biuro poszerzyło realizację projektów technicznych na inne branże, w tym na projekty hydrotechniczne i budowy maszyn obejmujące całą gamę pras z napędem hydraulicznym. Projekty hydrotechniczne obejmowały kompleksowe dostawy układów hydrauliki siłowej w ramach prowadzonych prac modernizacyjnych jazów i śluz na Odrze i jej dorzeczu. Jednym z takich projektów była modernizacja jazu w Lewinie Brzeskim na Nysie Kłodzkiej przedstawionego na.

Niezależnie od zaprezentowanej powyżej działalności Biuro Regionalne Katowice, z uwagi na restrukturyzację przemysłu, dopasowało swoją działalność do zmieniającej się sytuacji na rynku. Z jednej strony wynikało to z rozwoju nowoczesnych branż przemysłu, głównie motoryzacyjnego i jego zaplecza, wypierających stary tradycyjny dla tego regionu przemysł ciężki, a z drugiej strony z uwagi na postępującą automatyzację i robotyzację produkcji w szeregu branż. Firma Bosch Rexroth ze swoim programem produkcji w tym obszarze obejmującym technikę przemieszczeń liniowych, napędy elektryczne, sterowniki PLC, wkrętarki programowalne, technikę spawalniczą i systemy transportu jest jednym z liczących się dostawców w branży automatyzacji produkcji. Biuro Katowice wpisało się w ten trend poszerzając kadrę swoich specjalistów z hydrauliki siłowej o inżyniera automatyka i specjalistę z regulowanych napędów elektrycznych. Pracownicy Ci, uzupełnieni o wysokokwalifikowanych specjalistów z zakresu hydrauliki siłowej, zapewniają profesjonalną obsługę klientów w pełnym zakresie i na wielu płaszczyznach. Na wyposażeniu biura jest sprzęt diagnostyczno-pomiarowy umożliwiający szybkie działania serwisowe w przypadku pojawienia się problemów z poprawnym funkcjonowaniem układów napędu i sterowania zbudowanych na bazie komponentów marki Rexroth. Niezmienną zasadą obowiązującą w działalności Biura Katowice są kompetencje techniczne pracowników i otwartość na potrzeby klientów.

Autor:
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Dodał:
Bosch Rexroth Sp. z o.o.