Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-04-05
Zwiększanie wydajności i wartości dodanej pojazdów roboczych

W zestawie specjalnie dobranych podzespołów i składników oprogramowania firma Bosch Rexroth oferuje elektroniczną odmianę swoich hydraulicznych systemów sterowania DA, które charakteryzują się wysokim komfortem jazdy i niezawodnością. eDA to system przeznaczony przede wszystkim do ładowarek kołowych i telehandlerów oraz wózków widłowych, ale może być przydatny także w innych aplikacjach, w których dotychczas używany był konwencjonalny system sterowania DA. W wersji podstawowej z pompą napędową A4VG z pełnym wyposażeniem elektronicznym i silnikiem hydraulicznym A6VM, ten system elektrohydrauliczny otwiera nowe możliwościw dziedzinie budowy maszyn i ekspansji ich producentów.

Dopuszczalne limity emisji spalin stają się coraz bardziej restrykcyjne, koszty paliwa rosną,
a dodatkowe funkcje stają się coraz bardziej istotne. Elektroniczne systemy sterowania napędami hydraulicznymi pojazdów roboczych mogą być rozwiązaniem tych problemów. eDA to rozbudowany pakiet firmy Bosch Rexroth, który zawiera elektroniczny, zależny od prędkości system sterowania przekładniami hydrostatycznymi.W przypadku napędów o bardziej złożonej architekturze z zarządzaniem przekładnią nadal najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzony system sterowania BODAS-drive DRC. BODAS-drive eDA, jako alternatywa dla ściśle hydraulicznych systemów sterowania DA, to atrakcyjne rozwiązanie elektroniczne w przypadku prostszych architektur napędu.


BODAS-drive eDA to przyszłościowy i skalowany system sterowania. Jest on dostępny w wersji całkowicie zaprogramowanej lub jako otwarty system do rozbudowy. Graficzny interfejs użytkownika, w połączeniu z praktycznymi podpowiedziami, ułatwia uruchamianie. Parametryzacja fabrycznie zaprogramowanych funkcji jest oparta na ustalonych parametrach fizycznych maszyny. Liczba parametrów dynamicznych jest ograniczona, a w strukturze oprogramowania zminimalizowano wzajemne zależności. Cały system jest oparty na systematycznej stopniowej optymalizacji. Klienci mogą z łatwością zintegrować określone i wymagane funkcje, takie jak elementy sterujące albo funkcje dotyczące napędu jezdnego, hydrauliki siłowej lub instalacji elektrycznej pojazdu, bądź też opracować je wspólnie z firmą Bosch Rexroth. Nowa generacja pomp A4VG serii 35 idealnie pasuje do oprogramowania BODAS-drive eDA. Dzięki zintegrowanym czujnikom jest ona dobrze przystosowana do pracy w napędach jezdnych z wyposażeniem elektronicznym. Projekt został zoptymalizowany na podstawie spektrów obciążenia napędów jezdnych. Przyniosło to zwartą konstrukcję o wysokiej gęstości mocy oraz ciśnieniu znamionowym 400 bar i maksymalnym 530 bar. W połączeniu ze sprawdzonym silnikiem o zmiennej chłonności A6VM umożliwia optymalną budowę systemu. Podobnie jak serię 71 firma Bosch Rexroth zoptymalizowała go pod kątem sprawności i wyposażyła w specjalnie dobrany interfejs elektroniczny oraz zintegrowany czujnik prędkości.Elektroniczny moduł sterujący SRC-eDA nowej serii 40 służy jako centralny interfejs oprogramowania i wszystkich podzespołów. Można umieścić go w dowolnym miejscu w pojeździe i zawiera różne funkcje związane z napędem jazdy. Ponadto na podstawie planu monitorowania realizuje funkcje zabezpieczeń zgodnie z normą EN ISO 13849.

Ułatwia to proces weryfikacjii umożliwia sprawne projektowanie bezpiecznych maszyn. Pakiet specjalnie dobranych składników eDA umożliwia digitalizację napędów hydrostatycznych. Funkcje takie, jak napęd ECO, tryb impulsowy, różne tryby pełzające, różne tryby napędu lub zmienne zachowanie biegu wstecznego umożliwiają konstruowanie nowatorskich i przyszłościowych maszyn roboczych na bazie układów napędowych o prostej architekturze. Zainteresowani producenci maszyn będą mogli się dowiedzieć więcej o funkcjach i możliwościach pakietu eDA do napędów na targach Bauma 2019, które odbędą się w dniach 8-14.04.2019 w Monachium, w Niemczech.

Autor:
Przemysław Kacprzak
Źródło:
www.boschrexroth.pl
Dodał:
Bosch Rexroth Sp. z o.o.