Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-04-30
Optymalizacja produkcji dzięki robotom mobilnym MOBOT AGV

Automatyczne roboty transportowe – AGV to rozwiązanie pozwalające producentom utrzymać koszty inwestycji na optymalnym poziomie, a także zapewniające niezbędną elastyczność oraz łatwość wdrożenia. Firma WObit proponuje całą rodzinę tych robotów, umożliwiającą optymalizację procesów intralogistycznych oraz zapewniające zrównoważone wykorzystanie zasobów, zarówno surowców, maszyn jak i ludzi.

Roboty mobilne MOBOT® AGV firmy WObit zostały zaprojektowane by maksymalnie zwiększyć wydajność produkcji. Budowa robotów pozwala na ich wyposażenie w dowolny wózek transportowy – mogą przewozić palety, kuwety, drobne detale, w zależności od sposobu wykonania wózka. MOBOT® AGV mogą zahaczać wózki samodzielnie, być ładowane ręcznie lub automatycznie za pomocą robota przemysłowego. Po zsynchronizowaniu robota AGV z programem magazynowym lub po wyposażeniu stacji lub maszyn produkcyjnych w odpowiednie czujniki może on być wzywany w pełni automatycznie do wykonania określonego zadania. Zadania te mogą być również zlecane przez człowieka – sposób realizacji zależy od stopnia zautomatyzowania procesów w przedsiębiorstwie.

 

Roboty mobilne MOBOT AGV z wozkami
Roboty mobilne MOBOT AGV z wozkami

 

W skład rodziny robotów MOBOT® AGV wchodzą: eRunner, EcoRunner, CubeRunner, FlatRunner, dostępny również w wersji HT oraz nowy FlatRunner MW, który może transportować aż do 1500 kg. Nowy robot mobilny w rodzinie MOBOT®AGV to pierwszy model charakteryzujący się nieograniczoną swobodą poruszania się, możliwą dzięki opracowaniu układu napędowego wyposażonego w koła typu Mecanum wheel. Umożliwia on wykonywanie ruchu zarówno w przód i w tył, jak również przemieszczanie się do boku, a także po skosie, bez konieczności wykonywania manewrów zawracania, czy nawet obracania. Tej nieograniczonej mobilności towarzyszy bardzo wysoka precyzja pozycjonowania, pozwalająca na dojazd do wyznaczonego punku z dokładnością do ± 1 mm, nawet w ograniczonej przestrzeni.

Roboty MOBOT® AGV mogą być wyposażone w jeden z trzech systemów nawigacji: system oparty o kamerę śledzącą linię kolorową, czujnik magnetyczny wykrywający taśmę magnetyczną oraz system laserowego mapowania terenu. Ten ostatni wykorzystuje skanery laserowe do skanowania przestrzeni i określania położenia robota bez konieczności stosowania jakichkolwiek dodatkowych, zewnętrznych elementów poza obiektami naturalnie występującymi w pomieszczeniu. Bezpieczeństwo działania wózków samojezdnych zapewniają skanery bezpieczeństwa. Już najbardziej podstawowa konfiguracja pozwala na pracę robota w bezpośrednim kontakcie z ludźmi. Roboty MOBOT® AGV wyposażone są w akumulatory pozwalające na pracę od 8 do 12 godzin, w zależności od obciążenia i ich wykorzystania.

Zastosowanie robotów z rodziny MOBOT® AGV, pozwala całkowicie przejąć obowiązki ludzi w obszarze intralogistyki i po zastosowaniu odpowiedniej infrastruktury w postaci np. podajników rolkowych zastąpić tradycyjnie stosowane wózki widłowe. Dodatkowo implementacja robotów AGV ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa, wydajności i pozwala w bardzo przejrzysty sposób zaprojektować i zaplanować cykl dostaw w zakładzie produkcyjnym, zarówno w zakresie gospodarki materiałowej jak i transportu wyrobów gotowych. Aby uzyskać więcej informacji o MOBOT® AGV oraz o innych robotach przemysłowych produkowanych przez WObit, zapraszamy na stronę www.wobit.com.pl.

Autor:
P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Źródło:
wobit.com.pl
Dodał:
WObit E.K.J. Ober