Rosnący dzięki e-handlowi popyt na towary stymuluje rozwój nowoczesnych systemów logistycznych i intralogistycznych. Klasyczne rozwiązania stosowane w projektowaniu przepływów towarowych już nie wystarczają.
Kolejną prężnie rozwijającą się dziedziną przemysłową jest lokalna produkcja towarów, która stymulowana chęcią uniezależnienia się od importu produktów wytwarzanych w krajach azjatyckich przyspiesza w dotychczas niespotykanym tempie.
Te dwa trendy w przemyśle europejskim spowodowały konieczność opracowania nowoczesnego alternatywnego rozwiązania. Odpowiedzią na pojawiające się w związku z tym pytania okazała się automatyzacja i robotyzacja.
Jednym z istotniejszych elementów automatyzacji przedsiębiorstw jest robotyzacja
Trudno obecnie jednoznacznie określić co jest robotem, a co automatycznym systemem. W tym artykule posłużymy się danymi, w których za robota uznane jest urządzenie zgodne z definicją organizacji IFR (International Federation of Robotics; definicja robota)
Od ponad dekady dynamicznie zwiększa się udział robotów i manipulatorów wspomagających pracę ludzką w przedsiębiorstwach przemysłowych. Głównymi gałęziami podlegającymi robotyzacji jest przemysł elektroniczny i motoryzacyjny. W 2021 r. na całym świecie wdrożono 517 385 nowych robotów przemysłowych, czyli aż o 31% więcej niż poprzedniego roku.
Od lat Azja na czele z Chinami przoduje w robotyzacji swojego przemysłu, jednak Europa i inne kraje zachodnie również ulegają temu trendowi, by nie zostać w tyle.
W Polsce także coraz więcej firm decyduje się na modernizację swoich procesów i ich automatyzację i robotyzację. Choć nie jesteśmy liderami automatyzacji, to biorąc pod uwagę trudną historię naszego przemysłu, dynamika wzrostu w tym aspekcie jest więcej niż dobra. Według danych World Robotics 2022 Polska w 2021 roku była 15 największym zrobotyzowanym rynkiem świata.
Ciekawym jest również spostrzeżenie, że rośnie udział tzw. cobot-ów (collaborative robot) robotów bezpośrednio współpracujących z człowiekiem. Co prawda nadal przewagę mają tu roboty tradycyjne, jednak tendencja pokazuje, że z czasem będzie dochodzić do większej równowagi.
Roboty to tylko część całości
Automatyzacja procesów produkcyjnych to nie tylko roboty, one są jedynie jej niewielką częścią.
Niektóre składowe automatycznych systemów przemysłowych:
- Oprogramowanie zarządzania produkcją: Systemy zarządzania produkcją (Manufacturing Execution Systems, MES) to oprogramowanie służące do monitorowania i zarządzania procesami produkcyjnymi. Mogą integrować różne elementy automatyzacji, takie jak roboty, maszyny, systemy wizyjne i systemy identyfikacji.
- Oprogramowanie zarządzające logistyką (LMS) jest kluczowym elementem w automatyzacji logistyki. Pełni wiele funkcji, takich jak zarządzanie zamówieniami, transportem, planowanie tras, zarządzanie magazynem, monitorowanie i śledzenie przesyłek, analiza danych i raportowanie oraz integracja z partnerami biznesowymi. Oprogramowanie LMS dostosowuje się do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa i pomaga w optymalizacji procesów logistycznych w celu zwiększenia wydajności, śledzenia przesyłek, kontroli stanów magazynowych i poprawy obsługi klienta.
- Maszyny CNC: Komputerowo sterowane maszyny numeryczne (CNC) są używane w produkcji do wykonywania precyzyjnych operacji obróbczych, takich jak cięcie, frezowanie czy wiercenie.
- Systemy wizyjne: Wykorzystuje się kamery i technologie wizyjne do monitorowania procesów produkcyjnych, wykrywania wad, kontrolowania jakości i prowadzenia śledzenia.
- Automatyczne systemy magazynowe: Składowanie i zarządzanie zapasami mogą być automatyzowane za pomocą systemów magazynowych, takich jak regały automatyczne, które sprawdzają się dużo lepiej niż tradycyjny regał metalowy, wózki AGV (Automated Guided Vehicle) czy roboty wykorzystujące sztuczną inteligencję do optymalizacji zarządzania magazynem. Nieodłączną częścią automatycznych systemów magazynowych są również systemy przenośników, które można dowolnie konfigurować, dopasowując ich przebieg do potrzeb i możliwości całego systemu.
- Sterowanie i monitorowanie procesów: Automatyzacja produkcji obejmuje systemy sterowania i monitorowania procesów, które zapewniają ciągłe monitorowanie parametrów produkcyjnych, optymalizację wydajności i reagowanie na nieprawidłowości w czasie rzeczywistym.
- Systemy identyfikacji i śledzenia: W automatyzacji logistyki stosuje się systemy identyfikacji, takie jak kody kreskowe, RFID (Radio-Frequency Identification) czy technologie NFC (Near Field Communication), aby śledzić i zarządzać przepływem towarów w łańcuchu dostaw.
Czy trendy wzrostowe w automatyzacji przemysłu się utrzymają?
Analizy światowych trendów pokazują, że w najbliższych latach rozwój automatycznych systemów przemysłowych jeszcze przyspieszy. Będzie to spowodowane coraz trudniejszą dostępnością wykwalifikowanej siły roboczej.
Przyczynią się też do tego niewątpliwe zalety automatyzacji, głównie znaczny wzrost bezpieczeństwo, obniżenie kosztów produkcji i większa niezawodność w stosunku do niezautomatyzowanych systemów.
Więc czy automatyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych to dobry kierunek rozwoju?
Można spokojnie pokusić się o stwierdzenie, że automatyzacja w przemyśle to dobry kierunek rozwoju i im ktoś szybciej wsiądzie do tego rozpędzającego się „pociągu”, tym więcej zyska i będzie miał większą przewagę nad konkurencją.
Fot: e-promag.pl
- Źródło:
- e-promag.pl
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Dlaczego zarządzanie relacjami z dostawcami jest kluczowe dla działania firmy...
Fot. elements.envato.com W erze globalizacji, przewagi konkurencyjnej nie można osiągnąć bez skutecznego zarządzania łańcuchem dostaw....