Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-07-01
Optymalne rozwiązania firmy SCHUNK w systemach paletyzacji i pakowania

     Pakowanie i paletyzacja, jako zadania będące zakończeniem linii produkcyjnej, mają znaczący wpływ na wydajność całego procesu produkcji. Zautomatyzowanie tych zadań, to często rozwiązanie gwarantujące ich optymalną jakość i wydajność. Prawidłowe wykonanie kompleksowych zadań sortowania, pakowania i paletyzacji różnorodnych i zmiennych produktów zapewniają wysoce elastyczne systemy manipulacyjne w połączeniu z analizą optyczną i specjalistycznym oprogramowaniem. Konieczność szybkiego dostosowania produkcji do bieżących wymagań rynkowych, wymusza dużą elastyczność i zdolność do błyskawicznego dopasowania systemu do rodzaju produktu.

Szybkie i precyzyjne palce do automatyzacji pakowania.

     Zrobotyzowane pakowanie drobnych przedmiotów wymaga precyzji i szybkości- łatwy w obsłudze, lekki i elastyczny, elektryczny chwytak do małych elementów EGP, koncentruje się na tym, co najważniejsze: wysoce kompaktowa wydajność dla dynamiki procesów, a w przenoszeniu delikatnych komponentów regulacja siły zacisku. Mechatroniczny chwytak do małych komponentów EGP-S (wersja szybka) firmy SCHUNK jest najmniejszym chwytakiem elektrycznym ze zintegrowaną elektroniką na rynku, ma także najlepszy stosunek skoku do czasu zamknięcia. Przy maksymalnym skoku 3 mm, czas zamknięcia palców, to tylko 0.03 sek, co daje optymalne warunki do minimalizacji czasu cyklu. Mały, mocny chwytak, ważący zaledwie 100g z siłą zacisku 7N, idealnie nadaje się do szybkiego przenoszenia przedmiotów o wadze do 35g. Bezszczotkowe, a więc nie zużywające się i bezobsługowe serwonapędy oraz potężne prowadnice krzyżowe gwarantują wysoki poziom wydajności i czynią chwytak EGP-S ekspertem dla wymagań aplikacji Pick&Place. W celu zwiększenia dynamiki i efektywności energetycznej, obudowa chwytaka zbudowana jest z wysokiej wydajności aluminium. Dodatkowo w jego konstrukcji wyeliminowano wszelkie zbędne materiały, a elektronika została wbudowana wewnątrz, aby zaoszczędzić miejsce.

Zwiększenie wydajność aplikacji Pick&Place

     Innym produktem z szerokiego spektrum produktów firmy SCHUNK, który doskonale wpisuje się w wymagania procesu pakowania jest uniwersalny zespół chwytający RVK 100. Zamiast podnoszenia, przenoszenia i pozycjonowania elementów pojedynczo, RVK 100, zgodnie z zasadą Collect&Place, najpierw zbiera i magazynuje poszczególne części, a nastęnie są one przenoszone do miejsca montażu i tam kolejno umieszczane, redukując ścieżki przenoszenie i czasy cykli. W zależnosci od opcji zespól może pobierać 4 lub 6 elementów podczas jednego cyklu. Jest to możliwe dzięki konstrukcji RVK 100 w postaci głowicy umozliwiającej zamocowanie 4- rech lub 6-ściu chwytaków. Do głowicy można montować szeroką gamę chwytaków: MPG plus (20,25,32,40), PGN plus (40,50,64,100) PZN plus (40,50,64,100), MPZ, PRG, PWG, JGP, JGZ.
RVK 100 posiada zintegrowane przepusty pneumatyczne o ciśnieniu pracy 4-8 bar, 14 kanałów elektrycznych oraz systemem zaworów sterujących chwytakami. RVK 100 jest przystosowany do montażu na głowicach obrotowych ERS 135, ERS 170 i RST D 087 lub połączeniu z pneumatycznymi jednostkami obrotowymi oraz bezpośrednio do ramienia robota. Każdy z chwytaków w głowicy może być sterowany niezależnie, a chwytaki pozostające poza pozycją pracy automatycznie znajdują się pod ciśnieniem. Pozycje szczęk chwytaków kontrolowane są przez czujniki. RVK 100 umożliwia przyśpieszenie cykli chwytania i zminimalizowanie pustych przebiegów w systemach pick&place, zwiększając ich wydajność.

Doskonała precyzja i maksimum dynamiki- układy Pick& Place

     Rosnące wymagania związane z dokładnością w aplikacjach przenoszenia i pakowania oraz konieczność miniaturyzacji z jednej strony i presja ekonomiczna z drugiej, wymagają zastosowania coraz bardziej precyzyjnych i dynamicznych układów Pick and Place. Modułowe i kompaktowe rozwiązania firmy SCHUNK stanowią doskonałe połączenie najważniejszych parametrów, charakteryzujących jednostki tego typu: skoku, przenoszonej masy oraz czasu cyklu.

Cztery systemy dla całego spektrum aplikacji Pick & Place.

- powtarzalność poniżej 0,01mm- dla maksymalnej precyzji
- cztery wielkości dla wszystkich kategorii wagowych- przenoszenie od kilku gramów do kilku kilogramów
- największa wydajność - od 45 do 110 cykli na minutę
- kompleksowy, wysokiej jakości system modułowy - idealnie dopasowany dla rozwiązań niestandardowych
- szeroka gama produktów- doskonałe rozwiązanie Pick& Place dla każdej aplikacji

     Superszybkie aplikacje Pick & Place z najwyższą precyzją- wysokowydajna jednostka PPU-E firmy SCHUNK, jest najszybszym urządzeniem Pick & Place na rynku, oparta na napędach DirectDrive jest w stanie osiągnąć prędkość 110 cykli na minutę- 0,54 sekundy na cykl, wliczając w to czasy otwarcia i zamknięcia chwytaka! Smukły kształt i przepusty mediów przez tylny panel umożliwiają zainstalowanie obok siebie kilku współpracujących urządzeń. Zwarta i lekka konstrukcja pozwala także na minimalizację kosztów energii, a dwa zintegrowane systemy pomiarowe zapewniają wysoką powtarzalność z dokładnością do 0,01 mm. Kompaktowa jednostka Pick & Place jest doskonałym rozwiązaniem dla zadań pakowania o dużej prędkości. Gdziekolwiek zadania Pick& Place wymagają maksymalnej precyzji , prędkości i efektywności kosztowej, SCHUNK stanowi rozwiązanie dla doskonałej realizacji tych wymagań.

Wzrost wydajności i elastyczności końcówki linii produkcyjnej.

     Szybko zmieniające się procesy produkcyjne oraz ciągły wzrost wydajności linii produkcyjnych, w połączeniu z dużą zmiennością wytwarzanego asortymentu, stawiają coraz większe wymagania także systemom paletyzacji produktów. Coraz większe zastosowanie w realizacji zadań paletyzacji mają obecnie mechaniczne systemy chwytakowe z napędem serwoelektrycznym. Nowoczesne chwytaki są wyposażone w cienkie palce wykonane z blach lub tworzyw sztucznych. Mogą to być palce uniwersalne bądź przeznaczone do konkretnego produktu, wymieniane w zależności od potrzeb za pomocą zamontowanych na chwytakach systemów szybkiej wymiany palców. Napęd serwoelektryczny pozwala na konrolowanie skoku i siły zacisku oraz łatwą integrację z systemami sterujacymi lub robotami, tworząc kompleksowe inteligentne systemy manipulacyjne. Przykładem takiego chwytaka jest opracowana przez firmę SCHUNK konstrukcja chwytaka serwoelektrycznego LEG, przeznaczonego do zadań pakowania, sortowania i paletyzacji. Chwytak ma lekką modułową konstrukcję, przystosowaną do zabudowy jednego (wersja synchroniczna) lub dwóch (wersja asynchroniczna) silników dowolnego producenta. Integracja chwytaka z robotem jest niezwykle prosta dzięki zastosowaniu odpowiednich złączy ISO i połączeniu sterowania bezpośrednio z robotem, gdzie chwytak jest traktowany jako kolejna oś (np. oś 7). Chwytak w wersji podstawowej posiada długość całkowitą 760 mm, skok palca regulowany w zakresie od 0 do 281 mm. W wersji synchronicznej steruje się obydwoma palcami równocześnie, a w asynchronicznej można sterować każdym palcem niezależnie, z prędkością 270 mm/s i powtarzalnością 0,005 mm. Siłę zacisku można regulować w zakresie 300 N do 1500 N, co umożliwia transport produktów o masie <20 kg chwytem siłowym, a o masie <60 kg - chwytem konturowym. Chwytak można wyposażyć w system szybkiej wymiany palców, umożliwiający błyskawiczne dostosowanie do zadań transportowych bez straty czasu na przezbrajanie. Dodatkowo w chwytaku LEG można zamontować ssawki, które w połączeniu z chwytakiem mechanicznym rozszerzają możliwości pakowania, sortowania i paletyzacji w przypadku małych i delikatnych produktów.


     Przy planowaniu procesów pakowania i paletyzacji niezwykle istotne jest precyzyjne określenie wymagań. Dzięki temu można stworzyć system, który jest nie tylko optymalnie dostosowany do bieżących zadań, ale daje się również bez problemu modyfikować. Powstałe rozwiązania zapewniają elastyczność linii pakującej, a co za tym idzie, minimalizację kosztów i skrócenie czasu potrzebnego do modyfikacji systemu.

Autor:
Marta Opala- SCHUNK
Źródło:
materiały firmowe SCHUNK
Dodał:
SCHUNK Intec Sp. z o.o.