Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-12-19
Paleciaki ręczne - dlaczego to dobra inwestycja? Sprawdź!

Wózki paletowe ręczne wykorzystywane są w wielu branżach, głównie w przemyśle czy transporcie. Urządzenia te służą głównie do transportowania palet i innych ładunków, na niewielkie odległości. Wykorzystywane są często w sklepach czy też magazynach. W dużym stopniu ułatwiają one pracę przy transporcie ładunków i sprawiają, że wydajność pracowników się zwiększa. Zastanawiasz się jaki wózek paletowy będzie odpowiedni dla Twojego przedsiębiorstwa? Podpowiemy jak działają wózki paletowe ręczne, jakie są ich rodzaje i dlaczego warto w nie zainwestować. Dowiedz się więcej!

 

o1.jpg

 

Ręczne wózki paletowe - charakterystyka

Paleciaki ręczne wykorzystywane są głównie w halach, magazynach i sklepach. Służą do transportu bliskiego i napędzane są dzięki sile fizycznej operatora, co odróżnia je od wózków paletowych elektrycznych.

Paleciak ręczny charakteryzuje się maksymalną wysokością podnoszenia do 20 cm, a największy udźwig w przypadku tych urządzeń to około 2500 kg.

 

o2.jpg

 

Paleciaki ręczne - budowa

Wózek paletowy ręczny jest bardzo popularnym urządzeniem ze względu na swoją łatwą obsługę, atrakcyjną cenę i niewielki rozmiar. Konstrukcja wózków paletowych ręcznych składa się z następujących elementów:

  • Widły - długość wideł wpływa na sposób podnoszenia palet. Krótkie widły mogą podnosić ładunki w poprzek, a długie widły mogą podnosić je również wzdłuż.
  • Dyszel - istotny jest materiał, z którego został wykonany oraz kąt obracania.
  • Pompa - to jeden z najważniejszych elementów budowy wózka. Warto wybrać urządzenie wyposażone w szybką pompę, dzięki czemu intensywna praca będzie mogła być wykonywana przy mniejszym nakładzie siły operatora.
  • Koła sterujące - znajdują się one na przodzie wózka widłowego, ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał, z którego zostały wykonane.
  • Rolki prowadzące - umieszczone są z tyłu wózka, mogą być pojedyncze lub podwójne, pełnią ważną funkcję w paleciakach ręcznych.

o3.jpg

 

Koła i rolki dla wózków paletowych

Materiały, z których produkowane są koła i rolki w paleciakach to:

  • Poliuretan - nadaje się do wykorzystania w wózkach przeznaczonych do pracy w różnych warunkach atmosferycznych oraz z różnym obciążeniem.
  • Guma - może zostawiać ślady, dobrze sprawdza się w mokrych i wilgotnych przestrzeniach, nie nadaje się do wózków, które mają transportować towary o masie powyżej tony.
  • Nylon - koła wykonane z tego materiału są łatwe do utrzymania w czystości i nie zostawiają śladów na powierzchni, po której porusza się wózek.

 

Paleciaki ręczne - działanie

Wózki paletowe ręczne działają w oparciu o zastosowany w nich mechanizm hydrauliczny. Proces podnoszenia opiera się na wytwarzaniu ciśnienia oleju hydraulicznego, oddziałuje ono na podnoszenie towarów za pomocą dźwigni regulacji stopnia działania, która napędza dyszel sterowania.

W niektórych modelach zamontowana jest też waga, dzięki której możliwe jest ważenie ładunków, które są umieszczane na widłach urządzenia.

Istotne jest to, że osoby pracujące z paleciakami ręcznymi nie muszą zdawać egzaminu przed komisją UDT, jak to jest w przypadku innych wózków widłowych.

 

o4.jpg

 

Wózek paletowy ręczny - rodzaje

Ręczne wózki paletowe to urządzenia o prostej budowie, wyróżniamy jednak kilka rodzajów, takich jak:

  • Wózki paletowe ręczne krótkie - długość ich wideł nie przekracza 800 mm.
  • Wózki paletowe ręczne długie - ich widły są dłuższe, mają powyżej 2000 mm.
  • Wózki paletowe ręczne masztowe – nadają się do transportu pionowego, podnoszą ładunki nawet do 2 m.
  • Wózki paletowe ręczne standardowe - długość ich wideł nie przekracza 1150 mm.
  • Wózki paletowe ręczne ze stali nierdzewnej – sprawdzają się w pracy w trudnych warunkach, są bardzo wytrzymałe.
  • Wózki paletowe ręczne unoszące nożycowe – urządzenia te, są wykorzystywane w ciągach technologicznych,
  • Wózki paletowe ręczne z wbudowaną wagą – nadają się do pracy, gdzie ważne jest przygotowanie i wyważenie towarów,
  • Wózki widłowe paletowe galwanizowane – są one przystosowane do pracy z substancjami o kwaśnym odczynie.

Paleciaki ręczne charakteryzują się różną długością wideł, najczęściej występują w rozmiarach takich jak: 800 mm, 900 mm, 1000 mm, 1150 mm, 1800 mm, 2000 mm, 2500 mm.

Masa jaką ma wózek paletowy ręczny zależy od rodzaju oraz osprzętu. Średnia waga tych urządzeń to wynosi od 50 do 80 kilogramów.

 

o5.jpg

 

Paleciaki ręczne - podsumowanie

Wózek paletowy ręczny to świetna inwestycja, która zwiększy wydajność pracy w naszej firmie. Ważne jest, aby wybierać odpowiednie oferty od profesjonalnych dealerów. Takie firmy mają w swojej ofercie szeroki wybór zarówno różnego rodzaju wózków widłowych oraz paletowych, jak i części do wózków widłowych. Decydując się na zakup urządzeń, które pozwolą naszym pracownikom transportować palety w sprawny sposób, musimy określić potrzeby naszej firmy w tym zakresie. Należy wybrać odpowiedni model wózków paletowych oraz upewnić się, że udźwig będzie odpowiedni. Jeśli zadbamy o to, urządzenia te sprawią, że praca w naszym przedsiębiorstwie będzie przebiegać szybciej i łatwiej.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także