Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-07-16
Personalizowana linia lakiernicza od Ecoline

Adaptacja linii lakierniczej pod konkretne wymogi i oczekiwania jest bardzo ważnym czynnikiem, determinującym wybór producenta w obecnie dynamicznie zmieniających się czasach. Zmiany zachodzące na rynku oraz presja konkurencji wymagają zwiększenia wydajności, jakości i elastyczności w procesach produkcyjnych. Ecoline jako producent wysoko zawansowanych rozwiązań, swoim Klientom proponuje malarnie proszkowe najbardziej dopasowane pod specyficzne potrzeby oraz uwzględniające możliwość koordynowania, kontrolowania i dostosowywania produkcji, dzięki czemu staje się ona bardziej elastyczna i rentowna. Każda lakiernia proszkowa to całkowicie odmienny projekt, skrojony na miarę potrzeb każdego Klienta.

 

Producent lakierni proszkowej
Producent lakierni proszkowej

 

Etapy pracy linii lakierniczej

Pierwszą sekcją na linii lakierniczej jest sekcja myjąca, dostosowana do rodzaju detalu i jego przeznaczenia oraz do farby proszkowej, którą elementy będą w późniejszym etapie pomalowane. Po zakończeniu etapu mycia, detale transportowane są do pieca suszącego, który działa na zasadzie wymuszonej cyrkulacji ciepłego powietrza, a następnie do kabiny lakierniczej, gdzie detale są malowane. W kabinach lakierniczych stosowane są systemy pochłaniania i odzysku farby proszkowej. Nadmiar proszków, który nie osadził się na detalach jest zasysany ze stałą szybkością przez kolektor pochłaniający. System zbudowany jest z kanału połączeniowego i cyklonu o wysokiej wydajności. Przy produkcji gdzie wymagana jest częsta zmiana koloru farby proszkowej, stosuje się kabiny dielektryczne, które zapewniają szybkie oczyszczenie z farby. Po aplikacji farby proszkowej, pomalowane detale trafiają do pieca wypalającego z wymuszoną cyrkulacją powietrza, którego temperatura uzależniona jest od rodzaju detalu oraz zastosowanej farby proszkowej. Detale transportowane są za pomocą przenośników mono- rotacyjnych lub „power & free” bi-rotacyjnych.

 

Hermetyzacja procesu malowania

Oprócz zastosowania zaawansowanej technologii oraz proponowania rozwiązań ściśle dopasowanych pod każdego Klienta, Ecoline uwzględnia także inne aspekty w swoich projektach. Jednym z nich jest proces hermetyzacji produkcji, który często bywa pomijany przez producentów linii lakierniczych. Wtrącenia z otoczenia stanowią duży problem, który może obniżać jakość malowanych przedmiotów. Dzięki zachowaniu sterylności, stabilnej temperatury, wilgotności oraz odpowiedniego laminarnego powietrza na każdym etapie, często udaje się uniknąć tych problemów, a co za tym idzie ograniczyć lub wyeliminować wady na detalach. Hermetyzacja procesu lakierniczego w Ecoline obejmuje wszystkie etapy, od przygotowania powierzchni, poprzez pokrycie farbą, aż do całkowitego wystygnięcia detalu.

 

Zrobotyzowany proces lakierowania

Kolejnym rozwiązaniem optymalizującym proces malowania proszkowego jest zastosowanie robota lakierniczego, który gwarantuje najwyższą jakość malowania i oszczędność farby proszkowej. Dodatkowo, połączenie odpowiedniego robota z wysokiej jakości kabiną lakierniczą podnosi jakość malowanych produktów i pozwala na uzyskanie nowych cech i funkcjonalności.. Robot odpowiedzialny jest za czas pracy, ciśnienie lub nawet dedykowaną szerokość strumienia malowania. Dzięki połączeniu tych wysokiej klasy urządzeń zostaje poprawiona jakość malowania, zredukowany czas pracy i oszczędność farby proszkowej.

 

obraz_1.jpg

 

Wtórne wykorzystanie ciepła

Ecoline producent lakierni proszkowych w swoich liniach lakierniczych umożliwia Klientom także ponowne wykorzystanie zgromadzonego ciepła z detali i wykorzystanie go do ogrzewania innych pomieszczeń czy hal. Tunele schładzania poza funkcją odzysku ciepła. W zależności od preferencji Klienta ciepło procesowe może być także dostarczone do centrali wentylacyjnej. Poprzez zastosowanie odpowiednich konstrukcji pieców i połączenie pieca suszącego z piecem wypalającym, część energii z pieca wypalającego może być wykorzystana do pieca suszącego. W układach lakierni od Ecoline istnieje również możliwość zainstalowania pomp ciepła, które mogą wspomagać procesy niskotemperaturowe, jak np. kąpiele lub inne zewnętrzne systemy cieplne, jak np. ciepłą wodę użytkową.

Na rynku produkcyjnym, pełnym konkurencyjnych ofert istnieje coraz większą potrzeba dostosowywania produkcji pod określony wymogi i oczekiwania. Dokładna analiza i optymalizacja procesów produkcyjnych to ważny aspekt w efektywnym zarządzaniu przedsiębiorstwem produkcyjnym. Ecoline oprócz wyboru odpowiedniej technologii oferuje też swoim Klientom pełną optymalizację właściwych dla jego przedsiębiorstwa procesów, które wpłyną na poprawę konkurencyjności i rentowności.

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji