Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-06-28
Automatyzacja procesów lakierniczych – jak korzystać z automatów lakierniczych?

Wraz z postępującym rozwojem przemysłu, automatyzacja procesów lakierniczych jest coraz częściej wprowadzana do fabryk. Stabilna jakość malowania lub natryskiwania oraz oparta na automatyzacji produkcja wielkoseryjna ma zasadnicze znaczenie w zakładach produkcyjnych na całym świecie. Automatyzacja procesów malarskich oferuje spójne efekty wykończeniowe, które trudno jest osiągnąć za pomocą metod ręcznych. W związku z tym w ostatnich latach automatyzacja procesów malarskich staje się coraz bardziej dynamiczna.

Ponadto, porównując tradycyjne metody malowania ze zautomatyzowanym procesem, automatyczna jest ekonomiczniejsza, co przyspiesza wzrost rynku automatyzacji natryskiwania. Co więcej, automatyzacja procesu malowania może być dostosowana do specyficznych potrzeb przemysłu, co sprzyja rozwojowi rynku.

Przewaga automatyki nad tradycyjnymi metodami natryskiwania

Dzisiejszy sposób malowania części i elementów w przemyśle i procesach wielkoseryjnych zazwyczaj obejmuje proces, który jest w dużym stopniu wykonywany ręcznie. Obejmuje on przygotowywanie części i powierzchni przez operatorów, załadunek, ręczne malowanie elementów oraz zarządzanie jakością części poprzez kontrolę wzrokową. Ręczne procesy malowania wymagają również przeszkolenia wielu osób w celu wyprodukowania dobrych części o oczekiwanej jakości wykończeniowej.

Zastąpienie tego ręcznego procesu natryskiwania, zautomatyzowanym może wydawać się wymagającym przedsięwzięciem, ale dzisiejsza technologia przeszła długą drogę i istnieje sporo gotowych rozwiązań, które mogą pomóc producentom w przejściu z ręcznego procesu malowania na zautomatyzowany.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów typowych procesów ręcznych, z którymi się spotykamy, oraz możliwości ich zastąpienia przez zautomatyzowany system natryskiwania. 

Pistolet natryskowy - automatyzacja w lakiernictwie
Pistolet natryskowy - automatyzacja w lakiernictwie

Koszt pracy domaga się zautomatyzowanego natryskiwania

Malowanie ręczne jest kosztowne. Poza kosztami pracy operatorów, wliczane są także koszty błędów ludzkich, które są mierzone w odpadach farby spowodowanych nadmiernym rozpylaniem oraz stratami w produkcji wynikającymi z problemów z jakością.

Ponadto w branży produkcyjnej zauważa się niedobór specjalistów - operatorów. Szkolenie konieczne do tego, aby osoby na tych stanowiskach były na poziomie, na którym mogą stać się skutecznymi i wydajnymi operatorami, wymaga dużo czasu i inwestycji. Wszystko po to, aby stwierdzić, że obecny proces ręczny prowadzi do wielu różnic w jakości i powtarzalności procesu.
Oczywiście możesz temu zapobiec - w trakcie całego procesu przeprowadzaj wiele kontroli jakości. Te czynniki prowadzą do zmniejszenia produktywności i niezbyt wydajnego procesu, co ma znaczący wpływ na wyniki finansowe firmy.

Zdrowie i bezpieczeństwo

W przypadku ręcznego procesu natryskiwania należy również wziąć pod uwagę kwestie związane ze środowiskiem oraz zdrowiem i bezpieczeństwem pracowników. Kabina lakiernicza jest zwykle uważana za niebezpieczne środowisko ze względu na opary farby i lotne związki organiczne (LZO). Większość używanych farb jest łatwopalna i tworzy niebezpieczne środowisko ze względu na wysokie ryzyko wybuchu i łatwopalność.

W przypadku operatorów natryskiwania ręcznego występuje również duża ilość powtarzających się ruchów rąk, co może prowadzić do uszkodzenia cieśni nadgarstka i innych urazów stawów. Wszystkie te problemy związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem w środowisku składają się na ryzyko dla firmy. W efekcie powstaje proces, który trudno obsadzić wykwalifikowanymi pracownikami, a w końcu jest to stanowisko o dużej rotacji, co wpływa na niezawodność i wydajność procesu.

Ukryte koszty natryskiwania

Farba jest drogim surowcem w wielkoseryjnym procesie produkcyjnym. Malarz musi zachować uważność, aby utrzymać jakość pokrycia, ale nie marnować farby. Doświadczonym pracownikom udaje się to częściej niż innym. Klienci DASTEK solutions zyskali zmniejszenie zużycia farby nawet o 30% dzięki zminimalizowaniu nadmiernego rozpylania za pomocą automatyzacji.
Poznaj urządzenia natryskowe w ofercie DASTEK solutions: automatyczne pistolety natryskowe

Malowanie natryskowe - automatyzacja lakiernictwa
Malowanie natryskowe - automatyzacja lakiernictwa

Powtarzalność procesu natryskiwania

Korzyścią numer jeden z zastosowania robota w środowisku produkcyjnym jest jego powtarzalność. Automatyczne urządzenia natryskowe mogą działać bez przerwy nawet kilkanaście godzin! Wyobraź sobie, że jesteś w stanie spełnić normy jakościowe za każdym razem, bez kosztownego nadmiernego rozpylania. Mniejsze koszty farby i mniejsza ilość odpadów dzięki wyeliminowaniu problemów z jakością to rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Zautomatyzowana technologia natryskiwania

W ciągu ostatniej dekady technologia stosowana w procesie natryskiwania uległa poprawie. Wiele postępów, które umożliwiają wykorzystanie robotyki w procesach, zawdzięczamy działom R&D prowadzonych w wielu różnych branżach.

Widzenie maszynowe, uczenie głębokie, zaawansowana kinematyka i ulepszone sterowanie ruchem, zaawansowane interfejsy użytkownika oraz nowe aplikatory farb - wszystko to umożliwia firmie wdrożenie zautomatyzowanego systemu malowania po niższych kosztach, z łatwością i niezawodnością.

Firma DASTEK solutions śledzi najnowsze produkty w branży natryskowej, a dzięki współpracom z czołowymi producentami urządzeń, poprawiamy jednocześnie jakość, wydajność i wyniki finansowe w firmach, z którymi współpracujemy.

Autor:
DASTEK solutions
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także