Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Podejmuj decyzje o konserwacji czujników bez żadnych wątpliwości

Czujniki, które się uczą, umożliwiają przemyślaną konserwację

Konserwacja ma kluczowe znaczenie dla niezawodności czujników zainstalowanych na linii produkcyjnej, ale podjęcie decyzji o tym, co i kiedy należy wykonać, może stanowić wyzwanie. Teraz inteligentne czujniki, które uczą się na podstawie procesów, informują z wyprzedzeniem, kiedy należy wyczyścić, skalibrować i wymienić czujnik. W tym opracowaniu technicznym przedstawiamy metodę konserwacji czujników Intelligent Sensor Management® (ISM®) opartą na rzeczywistym stanie stanie technicznym każdego z czujników.

Nieprawidłowe pomiary z uszkodzonego lub niewłaściwie działającego czujnika analitycznego w linii produkcyjnej mogą spowodować nadmierne lub niedostateczne użycie chemikaliów, pogorszenie jakości produktu, a nawet przerwę w produkcji. Konserwacja i terminowa wymiana czujników jest zatem bardzo ważna, ale również kosztowna pod względem czasu i materiałów. Co zrobić, jeśli konserwujesz lub wymieniasz czujniki, gdy nie jest to konieczne? Z tego opracowania technicznego dowiesz się więcej na temat doskonalenia cykli konserwacji czujników.

Czujniki, które się uczą, mają własną diagnostykę, która wykorzystuje historyczne i bieżące warunki procesu, jak również informacje o stanie technicznym czujnika, aby przewidzieć, kiedy będzie konieczna jego konserwacja. Ponadto czujniki, które się uczą, reagują na zmiany warunków procesu, dzięki czemu informacje diagnostyczne są zawsze wiarygodne.

W opracowaniu technicznym wyjaśniamy, jak można uniknąć zbyt wczesnej lub spóźnionej konserwacji czujników. Narzędzia diagnostyczne do czujników, które się uczą, takie jak Dynamiczny wskaźnik żywotności (DLI), jednoznacznie określają właściwy termin konserwacji czujnika.

DLI i inne narzędzia diagnostyczne, wyświetlane na podłączonym przetworniku lub przesyłane do systemów sterowania lub zarządzania zasobami, umożliwiają monitorowanie pracy czujników w czasie rzeczywistym oraz łatwe planowanie konserwacji w oparciu o ich stan techniczny.

W tym opracowaniu technicznym omawiamy także inne zalety czujników inteligentnych, takie jak funkcja Podłącz i Mierz, która pozwala na kalibrację z dala od procesu. To przyspiesza czynności konserwacyjne i eliminuje konieczność konserwacji czujników w terenie. Wystarczy zainstalować wstępnie skalibrowany czujnik w miejsce czujnika wymagającego ponownej kalibracji, a następnie usunąć ten drugi z procesu, aby skalibrować i wyczyścić czujnik.

Dzięki czujnikom, które się uczą, stan czujników na linii może być teraz stale monitorowany. Konserwację czujników, w tym ich czyszczenie, kalibrację i wymianę, można zaplanować wtedy, kiedy zadania te będą rzeczywiście potrzebne.

Odwiedź stronę METTLER TOLEDO i pobierz opracowanie techniczne.

Czytaj także