Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-12-31
Ochrona dla firmy A&Z Pharmaceutical

Waga kontrolna połączona z rynną pozwala podnieść wydajność produkcyjną i jakość

Firma A&Z Pharmaceutical od ponad 20 lat należy do czołówki przedsiębiorstw opracowujących i wytwarzających najwyższej klasy suplementy diety. Sztandarową marką i najpopularniejszym produktem firmy jest D-Cal® – suplement witaminy D i wapnia.

Z myślą o ochronie integralności marki przez zwiększenie stopnia automatyzacji procesu firma w 2016 r. zainstalowała na linii produkcyjnej nową wagę kontrolną IM3100 METTLER TOLEDO w miejsce dotychczasowego systemu ważenia w trybie offline. Nietypowa dwutorowa waga kontrolna połączona z rynną podającą produkt ułatwiła firmie podniesienie wydajności i redukcję kosztów robocizny przy jednoczesnym zapewnieniu jakości produktu.

Szybkie ważenie na linii produkcyjnej

„Wybraliśmy model IM3100 na linię napełniania saszetek z uwagi na jego znakomitą dokładność ważenia przy dużej prędkości pomimo drgań na linii" – powiedział Jose Rios, Technik w Dziale Badań i Rozwoju firmy A&Z Pharmaceutical. „Uzyskujemy stałą dokładność na poziomie +/- 25–30 mg, czyli lepszą niż podaną przez METTLER TOLEDO, ponieważ utrzymujemy tempo produkcji nieco poniżej wartości znamionowej 120 opakowań na minutę".

Unikatowa konstrukcja

Jako jedyna waga kontrolna o ruchu przerywanym połączona z rynną podającą IM3100 działa nieco inaczej niż inne wagi kontrolne. Opakowania zsuwają się po obu rynnach i zatrzymują przed bramką, gdzie są ważone za pomocą czujnika wagowego z kompensacją siły elektromagnetycznej (EMFR) o większej dokładności niż popularne czujniki tensometryczne. Opakowania o prawidłowej masie dalej zsuwają się po rynnie i trafiają na platformę, gdzie są pakowane ręcznie w opakowania zbiorcze. Natomiast opakowania o zbyt małej lub zbyt dużej masie są automatycznie kierowane do pojemnika na odrzuty za pomocą mechanizmu z klapą.

Niewielkie wymiary, większa dokładność

„Waga IM3100 z podajnikiem grawitacyjnym z łatwością radzi sobie z drganiami generowanymi przez maszynę pakującą w saszetki, a dzięki kompaktowym wymiarom mieści się na linii produkcyjnej" – powiedział Mark Appledorf, Główny Inżynier w zakładzie A&Z. „Z kolei zastosowana tu statyczna metoda ważenia oferuje większą dokładność niż większość systemów dynamicznych. Wadą ważenia statycznego jest mniejsza szybkość, a przy konfiguracji dwutorowej naszego systemu udaje nam się utrzymać wymaganą wydajność produkcyjną".

Na linii maszyna VFFS pakuje granulat D-Cal w paski po dziesięć saszetek, które są następnie przecinane na dwa paski po pięć saszetek, każdy o wymiarach 2,5 x 7,5 cala i masie 7,4 gramów. Paski te są następnie podawane do wagi kontrolnej za pomocą systemu „pick and place", dłuższym bokiem do przodu.

Przewaga kontroli automatycznej nad ręczną

„Zanim zainstalowaliśmy wagę kontrolną, cały proces ważenia odbywał się poza linią produkcyjną. Kontrola wszystkich opakowań zajmowała trzy dni i wymagała zaangażowania dwóch pracowników – był to bardzo czasochłonny i pracochłonny proces" – wyjaśnił Appledorf. „Teraz uzyskujemy wyższą wydajność produkcji dzięki kontroli produktu na linii produkcyjnej bezpośrednio po jego zapakowaniu w saszetki. Dlatego łatwiej nam nadążyć za harmonogramami dostaw, natomiast pracownicy wcześniej zajmujący się ważeniem kontrolnym zostali skierowani do innych zadań w zakładzie".

Waga kontrolna połączona z rynną podającą w firmie A&Z Pharmaceutical zapewnia ochronę marki i produktu

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę METTLER TOLEDO.

Czytaj także