Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-04
Podesty ruchome dla instalatora automatyki przemysłowej

Jak dostać się na wysokość 5, 10, 15 czy nawet ponad 20 metrów, by wykonać montaż lub serwis automatyki przemysłowej? Wystarczy wynajem podestu ruchomego, którym można precyzyjnie dotrzeć do miejsca prowadzenia prac. Jakie rodzaje podestów ruchomych sprawdzą się w przypadku instalatorów?

W jakich pracach wysokościowych używane są podesty ruchome?

Podesty ruchome przejezdne, określane również jako podnośniki albo zwyżki, to urządzenia samojezdne wykorzystywane do podnoszenia i przenoszenia osób i ładunków.

W użyciu znajduje się szeroka gama podestów ruchomych, które można podzielić na kilka głównych kategorii:
• Podnośniki nożycowe,
• Podnośniki przegubowo-teleskopowe,
• Podnośniki masztowe,
• Podnośniki na gąsienicach.

Mogą być one wyposażone w silniki elektryczne, dzięki czemu nadają się do używania wewnątrz obiektów i na zewnątrz nich. Również dostępne są modele z silnikami spalinowymi typu Diesel i napędem na cztery koła, które przeznaczone są do użytku na zewnątrz.
Urządzenie jak podest ruchomy ze względu na swoją budowę pozwala na efektywne prowadzenie prac wysokościowych. Stanowi dzięki temu bezpieczną i funkcjonalną alternatywę dla rusztowań oraz dla drabin.

Podnośniki używane są w różnych pracach instalacyjnych, między innymi podczas:
• instalacji automatycznych linii produkcyjnych, pakujących;
• rozkładania i montażu instalacji elektrycznych i oświetleniowych;
• instalacji systemów alarmowych;
• instalacji monitoringu CCTV;
• instalacji systemów klimatyzacji;
• instalacji systemów wentylacji (także mechanicznych z odzyskiem ciepła);
• instalacji systemów fotowoltaicznych i solarnych;
• instalacji systemów oddymiających;
• instalacji systemów gaśniczych i p. poż;
• wszelkiego rodzaju prac serwisowych, konserwacyjnych.
Do pracy z podestami ruchomymi konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień, które można uzyskać w trakcie szkoleń zakończonych egzaminem przed komisją TDT/UDT.

Podesty ruchome w branży automatyki przemysłowej

Podnośniki znalazły również zastosowanie w automatyce przemysłowej i ze względu na swoje możliwości w pracach wysokościowych są skutecznym wsparciem dla instalatorów.
Możliwość pracy na zróżnicowanych wysokościach, nawet ponad 25 metrów nad ziemią oraz z kilkunasto metrowym zasięgiem bocznym, powoduje, że podesty ruchome doskonale nadają się do prowadzenia wielu robót w branży automatyki.

Wykorzystuje się je podczas wyposażania hali przemysłowej w systemy automatyki oraz podczas montażu instalacji elektrycznych i teleinformatycznych na wysokości. Sprawdzają się również do prac polegających na konserwacji, serwisie i naprawie uszkodzonych sprzętów i instalacji.
Mogą być stosowane podczas robót wysokościowych w halach z liniami montażowymi i produkcyjnymi, zautomatyzowanymi magazynami wysokiego składowania, inteligentnymi maszynami pakującymi, a to jedynie kilka przykładowych zastosowań zwyżek w branży automatyki przemysłowej.

Jakie podnośniki sprawdzą się w pracy instalatora automatyki przemysłowej?

Dobór odpowiedniego podestu ruchomego do prowadzonych prac ma bardzo duże znaczenie, dlaczego należy uwzględnić wtedy kilka istotnych kwestii.
Przy wyborze podestu ruchomego warto wziąć pod uwagę poniższe czynniki:
• Wysokość robocza i zasięg boczny – podnośniki mogą pracować na zróżnicowanych wysokościach i mogą docierać do trudno położonych przestrzeni, co należy uwzględnić przy ich doborze, by łatwo dosięgnąć do konkretnego miejsca. istotny jest w przypadku braku możliwości dojazdu w wielu przypadkach jest zasięg boczny.
• Liczba pracowników i ciężar narzędzi, materiałów – są one związane z wielkością kosza roboczego oraz z jego maksymalnym udźwigiem.
• Miejsce prowadzenia prac – do robót we wnętrzach stosuje się podesty elektryczne, natomiast na zewnątrz mogą być to zarówno urządzenia elektryczne (na równe podłoża), jak i spalinowe (na trudny teren).
• Dostępna przestrzeń – podesty ruchome mają różne wymiary transportowe, dlatego należy uwzględnić je przy wyborze urządzenia. Jeżeli prace mają być prowadzone w ograniczonej przestrzeni, konieczne będzie przejechanie przez drzwi, bramę przemysłową, windę, należy uwzględnić szerokość, wysokość i długość podnośnika.
W pracy instalatora automatyki przemysłowej z reguły sprawdzają się podesty ruchome przegubowo-teleskopowe. To urządzenia, które wyposażone są w artykułowany wysięgnik, który porusza się w górę i na boki, dzięki czemu umożliwia uzyskanie dużego zasięgu bocznego.
Podesty przegubowo-teleskopowe doskonale nadają się do prowadzenia prac nad liniami produkcyjnymi, montażowymi oraz nad maszynami i urządzeniami, umożliwiając precyzyjny dostęp do oddalonych przestrzeni.
Zwyżki te oferowane są w dwóch wariantach napędów – spalinowym do pracy na zewnątrz oraz elektrycznym do robót wewnątrz obiektów. 

podest ruchomy nożycowy przy instalacji regałów w magazynie
podest ruchomy nożycowy przy instalacji regałów w magazynie

podest masztowy przy salonie porshe
podest masztowy przy salonie porshe

podest ruchomy nożycowy przy instalacji w hali magazynowej
podest ruchomy nożycowy przy instalacji w hali magazynowej

Jak skorzystać z podestu ruchomego do prac wysokościowych?

Aby wykorzystać podest ruchomy do prac na wysokości, nie trzeba decydować się na jego zakup. Warto wziąć pod uwagę oferty wypożyczalni podnośników, które prezentują szeroką gamę urządzeń do wyboru wraz z obsługą jak transport, serwis i szkolenia dla operatorów.
Wynajem podestu ruchomego nie jest przy tym związany z wysokim kosztem i pozwala na dostęp do gotowych do pracy urządzeń dostarczanych bezpośrednio na miejsce prowadzonych czynności.
Kompleksowe usługi wynajmu podnośników oferuje wypożyczalnia AA HERKULES, która ma wieloletnie doświadczenie w swojej branży. Pracownicy wypożyczalni doradzają w doborze sprzętu, zapewniają jego transport i mobilny serwis. Prowadzi ona również własny ośrodek szkoleniowy. Z usług można skorzystać w czterech oddziałach zlokalizowanych w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi z transportem na odległość do 150 km.

Dokładna oferta wypożyczalni AA HERKULES dostępna jest na stronie: www.podestyruchome.pl

Autor:
AA Herkules Sp.z o.o.
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także