Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-09-16
Pokrętło VCHT – odporność na korozję, przy niskiej masie własnej

 

 

pokretlo-VCHT.png

 Różnice w budowie wpływają na zastosowanie

Stalowa wtopka w pokrętłach serii VCHT występuje w dwóch wersjach. Wewnętrzny otwór może być gładki lub gwintowany, co umożliwia stosowanie ich jako pokręteł regulacyjnych lub zaciskowych. Główna różnica polega na tym, że pokrętło regulacyjne montujemy na wałku lub wrzecionie i nie chcemy, aby można było je zdemontować. Potrzeba funkcjonalności przeniesienia momentu obrotowego przez przekręcenie dalej pozostaje. Musimy zatem zamocować pokrętło trwale na wałku lub wrzecionie. Wersja z gładkim otworem wykonanym w tolerancji pasowania h7 pozwala na mocowanie pokrętła na większości wałów maszynowych i wykorzystanie ich jako wrzecion. Czyli idealnie sprawdzi się pod układ regulacji.

 

Pokre╠Ęt┼éo VCHT 3D - wersja 2 - Strza┼éka.jpg

 Rys. 1. Pokrętło serii VCHT. Żółta strzałka zwraca uwagę na wielkość stalowej, ocynkowanej wtopki

Do tego celu możemy wykorzystać kołki ustalające lub wkręty dociskowe, które w prosty sposób daje się zastosować dzięki stalowej wtopce, o znacznej grubości ścianki. To właśnie dzięki grubości ścianki od 3 do 6 mm mamy możliwość wykonania otworu, który następnie możemy wykorzystać jako miejsce osadzenia kołka ustalającego lub wkręta dociskowego. Taki sposób montażu daje nam pewność zamocowania oraz uniemożliwia przypadkowe odkręcenie się pokrętła nawet, przy użyciu dużej siły.

W przypadku pokręteł zaciskowych, chodzi o połączenie ze sobą dwóch różnych elementów. Do tego celu dobrze jest mieć najbardziej popularny rodzaj połączenia rozłącznego, czyli połączenie gwintowe. Taka wersja jest też dostępna w serii VCHT. Tutaj z kolei, większa powierzchnia oporowa pokrętła (ze względu na zastosowanie masywnej wtopki) umożliwia nam użycie wysokich momentów dokręcenia. Jednocześnie nie musimy obawiać się o uszkodzenie powierzchni dociskanych do siebie elementów. Większa powierzchnia styku wtopki z elementem dociskowym sprawia, że jednostkowe naciski powierzchniowe ulegają zmniejszeniu. To powoduje, że nawet silne dokręcenie pokrętła nie pozostawi nie pozostawi śladu odciśnięcia na mocowanym elemencie.

Wybierz swój kolor

Kształt tworzywowego pokrętła serii VCHT bazuje na serii VCT. Jej ergonomiczny kształt oraz wyjątkowo gładka linia są doceniane wśród naszych klientów. W serii VCHT postanowiliśmy wziąć z niej to, co najlepsze. Otwór w centralnej części pokrętła przystosowany jest do montażu zaślepek, które występują w różnych kolorach w ramach serii Elecolors. Możliwość wyboru wielokolorowych zaślepek to jednak nie wszystko.

 

Zaślepki Elecolors + VCHT.jpg

 Rys. 2. Pokrętło VCHT z miejscem mocowania kolorowych zaślepek

W ramach specjalnego wykonania, możemy nanieść logo firmy lub dowolny inny znak graficzny na powierzchni pokrętła. Wykonywane metodą tampodruku lub grawerowania laserowego, pozwalają dopracować detale. Możliwość wykonania wtopki ze stali nierdzewnej zamiast ocynkowanej, sprawia że pokrętła są zabezpieczone przed korozją. W ramach specjalnego wykonania możemy przygotować pokrętła serii VCHT przystosowane do montażu kołka ustalającego lub wkręta dociskowego. Mogą Państwo kupować komponenty wysokiej jakości, które są zaprojektowane, obliczone i przetestowane w laboratorium. Dzięki naszemu kilkudziesięcioletniemu doświadczeniu w branży budowy maszyn, dokładnie wiemy, czego potrzebuje nasz Klient.

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).
ELESA+GANTER® to ponad 75 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (20 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl..

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.