Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-12-30
Pomiar wilgotności i temperatury w strefach EX - Rotronic

Firma Rotronic AG jest rozpoznawana na rynku jako lider w pomiarach wilgotności. W ofercie firmy znajdują się m.in. sondy pomiarowe (oparte o polimerowy czujnik wilgotności), przetworniki i wskaźniki, rejestratory, systemy pomiarowe (przewodowe i bezprzewodowe), umożliwiające kontrolę wilgotności względnej i temperatury powietrza. Nowością w ofercie firmy są przetworniki stężenia dwutlenku węgla (CO2), uważane jednocześnie za wskaźniki świeżego powietrza w pomieszczeniach.

Rozwiązania firmy Rotronic znajdują zastosowania w aplikacjach związanych między innymi z ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją (branża HVAC), inteligentnym budownictwem (BMS), kontrolą parametrów podczas produkcji w branży spożywczej, farmaceutycznej, a także kosmetycznej. Ze względu na wysoką jakość i dokładność pomiarów urządzenia firmy Rotronic wykorzystywane są także przy pracach badawczych i doświadczalnych w laboratoriach firm oraz uczelni.

Firma Rotronic od wielu lat proponuje także komponenty do kontroli wilgotności i temperatury powietrza w strefach zagrożonych wybuchem. Rozwiązania te wyróżnia przede wszystkim:

 • ekstremalna dokładność: do ±0.2K / ±1.0%RH (w zakresie 0...100%RH, przy T = 23⁰C)
 • każda sonda dostarczana jest z fabrycznym certyfikatem wzorcowania
 • możliwość kalibracji sond w przyszłości (kalibracja = adjustacja + wzorcowanie)
 • szeroki zakres pomiarowy: -50 ... 170⁰C / 0...100%RH
 • dostępne różne wersje sond (wersja naścienna, kanałowa lub z przewodem)

System pomiarowy wilgotności względnej i temperatury powietrza w strefach zagrożonych wybuchem, oparty o sprzęt firmy Rotronic, składa się z kilku podstawowych elementów: sondy pomiarowej HygroClip, odpowiedniej bariery Zenera (ZB2), przetwornika serii HTS (z wyjściem analogowym lub cyfrowym, zależy od modelu) oraz dedykowanego okablowania. Rysunek 1 przedstawia ideowy schemat takiego systemu.

Rys. 1. Schemat ideowy systemu pomiarowego.
Rys. 1. Schemat ideowy systemu pomiarowego.

Zaletą opisywanego rozwiązania jest możliwość doboru odpowiedniej do aplikacji sondy pomiarowej HygroClip, która charakteryzuje się doskonałymi parametrami. Dokładność każdej sondy z tej serii jest potwierdzona fabrycznym certyfikatem wzorcowania, który Rotronic dołącza do każdej sondy oddzielnie. Dostępne wersje sond pomiarowych zostały przedstawione na rysunku 2.

Rys. 2. Sondy HygroClip firmy Rotronic.
Rys. 2. Sondy HygroClip firmy Rotronic.

Podstawowe właściwości sond HygroClip Rotronic:

 • zakres pomiarowy czujnika: -50...170°C / 0...100%RH
 • dokładność: ±0.2K / ±1.0%RH (@ 23 ±5 °C)
 • stabilność długoterminowa: < 1 %RH / rok
 • dostępne różne wersje obudowy sondy (sonda do instalacji naściennej <HygroClip-IW-EX>, sonda do pomiarów w  kanale <HygroClip-ID-EX>, sondy z czujnikiem przewodowym <HygroClip-IC-1/3-EX oraz HygroClip-IE-1/3-EX>)
 • możliwość kalibracji w przyszłości (kalibracja = adjustacja + wzorcowanie)
 • sonda może być instalowana w strefie zagrożonej wybuchem
 • szerszy opis sond: http://www.apautomatyka.pl/produkty/pomiar-temperatury-i-wilgotnosci-r...

 

Do pomiaru wilgotności względnej i temperatury powietrza w tym systemie potrzebny jest jeszcze odpowiedni przetwornik HTS, który może pracować wyłącznie w strefie bezpiecznej. Między przetwornikiem a sondą pomiarową musi być użyta instalacja iskrobezpieczna oraz odpowiednia bariera Zenera. Wszystkie elementy tego systemu dostępne są w ofercie naszej firmy.

Przetworniki dostępne są również w wersji z wyświetlaczem LCD i przyciskami, co pozwala na podgląd danych oraz szybką konfigurację ustawień. Każdy HTS posiada wyjścia analogowe (prądowe lub napięciowe), proporcjonalne do zmierzonej wilgotności i temperatury. Wersja HTS3 posiada dodatkowo interfejs cyfrowy (RS-232 / RS-485) do komunikacji z układami nadrzędnymi (np. sterownikiem PLC).

Rysunek 3 przedstawia zdjęcie przetwornika z serii HTS w wersji z oraz bez wyświetlacza LCD.

Rys. 3. Przetwornik z serii HTS w wersji bez/z LCD.
Rys. 3. Przetwornik z serii HTS w wersji bez/z LCD.

Podstawowe właściwości przetworników HTS Rotronic:

 • możliwość podłączenia jednej sondy HygroClip
 • zakres pomiarowy zależy od sondy
 • wyjście analogowe: prądowe (4...20mA) lub napięciowe (0...1/5/10V), proporcjonalne do zmierzonych parametrów (zależy od modelu)
 • interfejs cyfrowy: RS-232 / RS-485 (obok wyjścia analogowego, tylko w modelu HTS3)
 • wyświetlacz LCD i przyciski funkcyjne w wybranych modelach
 • zasilanie: 12...35VDC, 12...24VAC lub 90...250VAC (zależy od modelu)
 • warunki pracy: -40...60°C / -30...60°C (z LCD), 0...100%RH
 • stopień ochrony: IP65
 • szerszy opis: http://www.apautomatyka.pl/produkty/pomiar-temperatury-i-wilgotnosci-r...

 

Rozwiązania firmy Rotronic do pomiaru wilgotności względnej i temperatury powietrza są dedykowane do aplikacji, gdzie istotnymi parametrami są dokładność i stabilność długoterminowa wykonywanych pomiarów. Atutem opisanego sprzętu jest również możliwość adjustacji parametrów sondy w przyszłości. Adjustacja w takich aplikacjach jest bowiem rozwiązaniem tańszym niż wymiana czujnika na nowy model, co w przypadku standardowych rozwiązań jest koniecznością.

Autor:
mgr inż. Marcin Prokopiak (m.prokopiak@apautomatyka.pl)
Dodał:
AP Automatyka S.C.

Czytaj także