Żywotność akumulatora samochodowego wpływa na wiele kwestii związanych nie tylko z komfortem, ale i z bezpieczeństwem jazdy. Czy wiesz, jak długo posłuży Ci ta bateria, którą ostatnio kupiłeś? A może dopiero zamierzasz kupić i zastanawiasz się, jak długo Ci posłuży? Wiele zależy tu od warunków eksploatacji, ale też od tego, na jaki akumulator ostatecznie się zdecydujesz? Zobacz, co wpływa na jego trwałość, jak wybrać odpowiedni model i czy warto inwestować w akumulator o większej pojemności.
Ile wynosi przeciętna żywotność akumulatora samochodowego? Co na tę jego żywotność wpływa?
Na podstawie deklaracji producentów oraz doświadczeń użytkowników przyjmuje się, że średni czas działania akumulatora samochodowego wynosi od 4 do 6 lat. Oznaczałoby to, że jego przeciętna trwałość jest o co najmniej 4 lata krótsza od tej, którą mógłby lub wręcz którą powinien osiągnąć. Na trwałość tę, jak się okazuje, wpływ mają warunki eksploatacji czy rodzaj wybranego akumulatora. W przypadku akumulatorów AGM lub EFB (stosowanych w samochodach z systemem Start-Stop) ta przeciętna żywotność oceniana jest na 5 do 7 lat, czyli nadal mniej niż można by osiągnąć w warunkach idealnych. Co więcej, okazuje się, że po 3–4 latach użytkowania akumulator często zaczyna tracić swoją wydajność na tyle, że może zacząć sprawiać problemy zwłaszcza w trudnych warunkach.
Czynnikami, które zwykle przyczyniają się do tego, że bateria samochodowa starzeje się i w przyśpieszonym tempie traci na sprawności, są:
- Temperatura – chodzi tu zarówno o ekstremalne upały, które przyspieszają zużycie akumulatora, jak i o mrozy mogące powodować spadek pojemności i problemy z rozruchem.
- Sposób użytkowania – krótkie dystanse nie pozwalają na pełne doładowanie akumulatora, a długie, przeciągające się na tygodnie i miesiące postoje, prowadzą do jego rozładowania (o ile akumulator nie jest podpięty na ten czas do inteligentnego prostownika).
- Obciążenie elektryczne – jeśli w sposób nadmierny i nierozsądny korzystasz z samochodowej klimatyzacji, z ogrzewania foteli czy z rosnącej liczby systemów multimedialnych, doprowadzasz do obciążenia swojego akumulatora ponad jego możliwości.
- Stan instalacji elektrycznej – uszkodzony alternator lub nieszczelności w układzie ładowania to tylko dwie najczęstsze przyczyny skrócenia żywotności akumulatora, gdy idzie o wpływ instalacji elektrycznej na trwałość baterii.
Widać wyraźnie, że czynników wpływających na żywotność baterii samochodowej nie brakuje. Oznacza to również, że i na jej wybór należy zwrócić baczniejszą uwagę. A jak ten wybór powinien wyglądać? Czym powinieneś się kierować, wybierając akumulator samochodowy na iParts.pl?
Jak wybrać akumulator, który będzie Ci służył jak najdłużej? Czy wybór akumulatora o większej pojemności ma sens?
Co zrobić, aby właściwie dopasować akumulator do swojego samochodu? Jest na to kilka sposobów. Mając w zamiarze kupno nowego akumulatora, w pierwszej kolejności:
- sprawdź wymagania producenta posiadanego samochodu – a więc zalecaną pojemność, prąd rozruchowy i wymiary akumulatora;
- skorzystaj z narzędzi doboru części po VIN – najprostszym sposobem na prawidłowe dopasowanie baterii samochodowej do posiadanego modelu auta jest dobór części po numerze VIN z pomocą narzędzi udostępnionych w naszym sklepie iParts.pl;
- wybierz odpowiedni typ akumulatora – jeśli masz starszy model samochodu, bez systemu Start-Stop, najprawdopodobniej będzie to akumulator kwasowo-ołowiowy. Dla nowszych aut częściej zalecane są akumulatory AGM/EFB, dostosowane do systemu Start-Stop i regeneracyjnego hamowania.
- zwróć uwagę na markę – wybieraj przede wszystkim sprawdzonych producentów, takich jak Varta, Bosch, Exide czy Yuasa. Jeśli zaś szukasz jakości w wersji budżetowej, wypróbuj koniecznie nasze nowe akumulatory marki iParts.
A co z tą większą pojemnością akumulatora? Czy jego większa pojemność oznacza również większą rezerwę energii, co może okazać się bardzo przydatne w zimie lub też po prostu we wszystkich samochodach z dużym obciążeniem elektrycznym? Z tym bywa różnie.
Akumulator o większej pojemności może działać dłużej, zwłaszcza w trudnych warunkach, ale:
- zbyt duża pojemność baterii samochodowej może obciążać alternator – a to prowadzi do jego szybszego zużycia;
- akumulator musi być dopasowany do wymagań producenta samochodu – zbyt duża pojemność może nie być w pełni wykorzystywana.
Wychodzi więc na to, że wybór akumulatora samochodowego o większej pojemności ma sens jedynie wówczas, gdy za wymianą akumulatora pójdzie dostosowanie innych elementów auta (m.in. alternatora), ale też i faktyczny wzrost zapotrzebowania na prąd. Pamiętaj, że przeznaczeniem akumulatora samochodowego nie jest magazynowanie energii elektrycznej przez długi czas, ale cykliczne i dość gwałtowne uwalnianie jej w celu rozruchu silnika, a następnie powolne gromadzenie podczas jazdy. Dopiero taki rytm rozładowywania i uzupełniania zgromadzonego w akumulatorze ładunku sprawi, że bateria będzie pracowała w zdrowych dla siebie warunkach. I wówczas też warunki te przełożą się na jej żywotność. Znający się na rzeczy kierowcy oraz specjaliści od akumulatorów potrafią sprawić, że żywotność ta sięga nawet pełnych 10 lat. Niemożliwe? A jednak!
- Źródło:
- iparts.pl
Czytaj także
-
Bezpiecznie i ekologicznie – praca zdalna może być „smart”
Ludzie spędzają w domach obecnie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to w dużej mierze z modeli pracy zdalnej lub hybrydowej,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-