Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-11-25
Wózek widłowy elektryczny - magazynowe urządzenie przyszłości

W czasie gdy coraz więcej firm i przedsiębiorców stawia na ekologiczne i nowoczesne rozwiązania dla swojej firmy, z roku na rok wzrasta liczba kupowanych nowych wózków widłowych elektrycznych. Skąd bierze się ich fenomen i co oferują potencjalnym nabywcom? Odpowiedzi na te pytania, poznacie w niniejszym tekście.

wozek-widlowy-elektryczny-magazynowe-urzadzenie-przyszlosci.jpg

Ekologia przestała być pustym sloganem

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy nie wyobrażali sobie możliwości zastąpienia ciężkich i solidnych wózków widłowych spalinowych, przez nowoczesne, ładowane akumulatorami wózki widłowe elektryczne. Widlaki spalinowe kojarzyły się z dobrą efektywnością pracy, dużym udźwigiem oraz umiejętnością pracy na zewnątrz, z którą nie radziły sobie bardziej delikatne i mniejsze wózki elektryczne.

Z czasem, producenci urządzeń elektrycznych postanowili wyrównać szansę dla obydwu rodzajów pojazdów, zapewniając większą moc dla sztaplarek z napędem elektrycznym. Dodatkowa osłona silnika, czy możliwość zabudowy kabiny, tak aby wózki widłowe elektryczne miały również możliwość wydajnej pracy w każdych warunkach, sprawiły, że od kilku lat to właśnie nowe wózki widłowe elektryczne są najczęściej wybieranymi urządzeniami jezdniowymi unoszącymi na rynku.

Ale to nie wszystko! Chcąc ograniczyć emisję szkodliwych spalin do otoczenia także wózki widłowe spalinowe zyskały na nowej jakości. Nowoczesne modele tych urządzeń wyposażone są w filtry spalin, które ograniczają wydzielanie się niebezpiecznych substancji do środowiska. Natomiast w trosce o dobrą jakość powietrza do starszych urządzeń spalinowych także wprowadzono możliwość zamontowania filtrów spalin.

Lekkość, wygoda i dobra sterowność

Producenci i projektanci wózków widłowych elektrycznych od lat starają się pogodzić wygodną sterowność oraz komfort jazdy z jak najlepszym dostępem do urządzeń sterujących w pojeździe. Podczas wykonywania operacji wózkami widłowymi liczy się nie tylko duży udźwig czy duża wysokość unoszenia wózka, ale również umiejętności i czas reakcji operatora na zaistniałe problemy. Przy intuicyjnie rozmieszczonych i dostosowanych narzędziach sterowniczych, łatwiej uniknąć błędu czy skrócić czas reakcji.

lekkosc-wygoda-dobra-sterownosc.jpg

Jednocześnie, liczy się również komfort pracy na urządzeniu. Szczególnie dla operatorów, dla których obsługa sztaplarki elektrycznej stanowi jedyny obowiązek i zajmują się tym, w trakcie całej zmiany. Poza obowiązkowymi przerwami, które nie tylko mają na celu odpoczynek pracownika, ale również pozwalają mu na większą koncentrację, bardzo istotne jest również realne zadbanie o zdrowie operatora.

W tym celu wózki elektryczne widłowe mają optymalnej wielkości kabiny, z regulowanymi fotelami, które pozwalają zadbać o prawidłową pozycję kręgosłupa w trakcie pracy. Ponadto, operatorzy wózków zobowiązani są do zapinania kasków oraz zapinania pasów, które mają chronić ich przed ewentualnym przewróceniem wózka, bądź upadkiem unoszonego towaru z wysokości.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do wózków spalinowych, praca na wózkach widłowych elektrycznych jest cicha, dzięki czemu nie powoduje ona uszkodzeń słuchu. Natężenie decybeli oscyluje w granicy 70-80 dB, co odpowiada głośności włączonego odkurzacza lub darcia kartki papieru.

Kolejnym atutem wózków widłowych elektrycznych są ich niewielkie rozmiary. Dzięki kompaktowej budowie, pojazdy te są bardzo zwrotne i można je z powodzeniem wykorzystywać nawet w stosunkowo dość wąskich korytarzach oraz niewielkich przestrzeniach. Mały promień skrętu umożliwia im bezpieczne i sprawne wykonywanie manewrów. Jeśli chodzi o jeszcze lepszą mobilność - w małych magazynach i na zapleczach często korzysta się z pomocy wózków trójkołowych, które charakteryzuje zwarta, kompaktowa konstrukcja.

Przed zakupem wózka widłowego elektrycznego, warto sprawdzić nie tylko jego podstawowe parametry, ale również i wagę, tak nie przekraczała nośności podłogi. O ile nie jest to problem w przypadku pracy na zewnątrz i betonowego podłoża, o tyle może to być istotne w przypadku powierzchni podłoża np. w hurtowniach czy magazynach. Do obsługi ładunków w zamkniętych pomieszczeniach, warto rozważyć również wybór niebrudzących i nie pozostawiających śladów opon, oznaczanych jako Non Marking. Pozwoli to uniknąć ciemnych, trudnych w pozbyciu się śladów po wykonywanych przez wózek manewrach i przejazdach.

Wybierz model, który odpowiada potrzebom Twojej firmy!

Nie musisz wcale być znawcą wózków jezdniowych unoszących, by udało Ci się wybrać model pojazdu jak najlepiej dopasowany do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Wystarczy, iż zwrócisz uwagę na kilka podstawowych parametrów oraz porad dotyczących zakupu wózka widłowego elektrycznego. Dla ułatwienia, zaprezentujemy je poniżej:

  1. Jeśli wózek widłowy elektryczny ma w Twoim przedsiębiorstwie posłużyć długie lata, zainwestuj w lepszą markę. Niefirmowe widlaki kuszą niskimi cenami, jednak ich jakość idzie w parze z ceną. Zatem, już po krótkim czasie możesz spodziewać się awarii i kłopotów związanych zarówno z poszczególnymi częściami urządzeń, jak i całymi układami.
    Producenci urządzeń, które na rynku funkcjonują już od wielu lat, nie mogą pozwolić sobie na spadek jakości wykonania swoich urządzeń. Dzięki temu, każdorazowo otrzymujesz gwarancję na ich zakup oraz możesz mieć pewność, że wszystkie elementy tychże wózków są zgodne i dostosowane do europejskich norm.
  2. Dla prawidłowego i bezpiecznego transportu ładunków ważny jest dobór elektrycznego wózka widłowego o odpowiednich parametrach. Maksymalny udźwig widlaka musi być dostosowany (i nieco większy) niż waga przeciętnie przewożonych czy unoszonych ładunków. Konieczne jest także, aby maksymalna wysokość unoszenia odpowiadała wysokości regałów magazynowych. Przed zakupem warto również zapoznać się z tabelą udźwigu pojazdu, która wskaże jakie możliwości posiada dany wózek widłowy elektryczny i czy będzie on odpowiadał na zapotrzebowanie Twojego przedsiębiorstwa.
  3. Warto również przemyśleć kwestię zabudowy kabiny operatora. O ile obsługa wózka ma przebiegać wewnątrz pomieszczeń - dodatkowa ochrona w postaci drzwi, szyb i dachu nie jest konieczna. Problem natomiast pojawia się w przypadku prac, które mają być wykonywane na zewnątrz. Szczególnie jeśli mowa o całorocznej obsłudze ładunków. W takim przypadku kabina (wyposażona w dodatkowe ogrzewanie) jest wręcz niezbędna dla zachowania odpowiednich warunków pracy.
  4. Nie zapominaj także o wyznaczeniu miejsc:
    - do ładowania baterii wózka widłowego elektrycznego;
    - postojowych, gdzie widlak może zostać zaparkowany po skończonej pracy.
    Tego typu miejsca muszą zapewniać urządzeniom zabezpieczenie przed wiatrem, deszczem czy mrozem, który mógłby negatywnie oddziaływać na stan techniczny wózków widłowych elektrycznych.

Elektryczny wózek widłowy - cena zakupu

elektryczny-wozek-widlowy-cena-zakupu.jpg

Wózki podnośnikowe elektryczne plasują się gdzieś pośrodku na skali wydatków, jakie trzeba ponieść podczas zakupu urządzenia z mechanicznym napędem przeznaczonego do transportowania ładunków. Zdecydowanie tańsze od nich są wózki paletowe elektryczne (jednak nie każdy zalicza je w poczet "wózków widłowych"), natomiast nawet ponad dwa razy droższe bywają wózki widłowe wysokiego składowania.

Wybierając markowy model wózka widłowego elektrycznego trzeba przygotować się na wydatek rzędu ok. 70-75 tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy jednak od wielu czynników - dodatkowego wyposażenia, wspomnianej powyżej zabudowy kabiny, długości okresu gwarancyjnego oraz wielu innych indywidualnych aspektów konkretnej umowy.

Magazynowanie na najwyższym poziomie

Wybór wózków widłowych elektrycznych do magazynu to rozwiązanie, które ułatwia codzienną pracę, poprzez usprawnienie transportu bliskiego. Sprawne i efektywne wykonywanie operacji takich jak: pobieranie zamówień, przewożenie i składowanie towarów oraz kompletacja to podstawy prawidłowo przeprowadzanych prac z zakresu logistyki i magazynowania. Ekologiczny wózek unoszący elektryczny z powodzeniem radzi sobie z tego typu wyzwaniami, jednocześnie zapewniając łatwą obsługę oraz wysoki komfort jazdy.

 

rozne-modele-wozkow-widlowych-dostepne-na-rynku.jpg

 

Autor:
SEOLO
Źródło:
seolo.pl

Czytaj także