Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-07-26
Poznaj najważniejsze zalety formowania wtryskowego

seat-cushion-1099624_640.jpg

To metoda, który umożliwia wielkoseryjną produkcję wysokich jakościowo elementów takich, jaki: deski rozdzielcze, moduły dachowe, klamki i drzwi. Od lat korzystają z niej największe europejskie przedsiębiorstwa.

 

Dlaczego z formowania wtryskowego korzystają duże przedsiębiorstwa?

Z metody formowania wtryskowego korzysta wiele firm zajmujących się produkcją wielkoseryjną. W ten sposób wytwarzane są zarówno specjalistyczne podzespoły do aut, jak i przedmioty codziennego użytku. Jednym z takich przedsiębiorstw jest m.in. Knauf Automotive Formowanie wtryskowe, jak wskazuje nazwa, polega na wtryśnięciu do specjalnej formy płynnego tworzywa sztucznego. Po zastygnięciu płynu powstają m.in. odlewy zewnętrznych i wewnętrznych części samochodowych. Co ciekawe, proces trwa niedłużej niż minutę.

Produkcja z zastosowaniem metody formowania wtryskowego jest ekologiczna. Podczas wytwarzania poszczególnych podzespołów powstaje niewielka ilość odpadów, które później można z powodzeniem poddać recyklingowi.

Proces produkcyjny dużych przedsiębiorstwa wymaga często, by w jego trakcie zmieniać poszczególne składniki lub modyfikować cechy materiału plastycznego — formowanie wtryskowe umożliwia jedno i drugie. Dzięki niemu możliwa jest np. zmiana koloru i rodzaju tworzywa. Jest to także ekonomiczna metoda produkcji. Tak powstałych podzespołów nie trzeba później ponownie obrabiać.

 

Od czego zależy jakość formowania wtryskowego?

Aby cały cykl przebiegł pomyślnie, należy wcześniej zadbać o poprawne ustawienie jego parametrów. Najważniejszymi z nich są temperatura i ciśnienie tworzywa. Jeżeli temperatura będzie zbyt niska, wtryskiwany materiał nie zmieni stanu skupienia i pozostanie co najwyżej elastyczny. Z kolei zbyt wysoka temperatura może całkowicie zniszczyć tworzywo i pozbawić go najważniejszych właściwości. Produkt wykonany z takiego materiału nie spełni wówczas wymaganych norm jakości. Co więcej, będzie również powodem ogromnych strat finansowych, które poniesie firma w przypadku produkcji wielkoseryjnej.

Niepoprawnie ustawione ciśnienie procesu formowania wtryskowego może być przyczyną powstawania wadliwych podzespołów. Jeżeli okaże się zbyt niskie, wówczas jedynie część materiału plastycznego zostanie przelana do formy. Brak pełnego wypełnienia formy sprawi, że na danej części powstaną pęcherze i wgniecenia, które uniemożliwią jej uzyskanie pozytywnego wyniku na teście jakości. Natomiast zbyt wysokie ciśnienie formowania wtryskowego może przekrzywić formę lub ją całkowicie zniszczyć i tym samym spowodować rozlanie materiału plastycznego.

Źródło:
knaufautomotive.com/pl/

Czytaj także