empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-07-03
Programowanie PLC od podstaw – kurs dla automatyków i elektryków odc.1 – Wprowadzenie.

Czego nauczysz się w trakcie tego kursu?


Jeśli chcesz zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie programowania sterowników PLC oraz tworzenia prostych wizualizacji, ten kurs stworzony jest właśnie dla Ciebie. Kolejne artykuły skierowane są zarówno do osób, które dopiero wkraczają w świat automatyki i sterowników PLC, jak i do tych, którzy mają już pewne doświadczenie w tej dziedzinie.

Zarówno sterownik, jak i oprogramowanie są niezwykle proste i przyjazne w nauce i pracy, przez co polecane są dla początkujących programistów oraz dla tych którzy cenią proste rozwiązania w pracy z małymi i średnimi systemami sterowania. Co więcej, nabyta wiedza i umiejętności są na tyle uniwersalne, że mogą być wykorzystane przez analogię do pracy z innymi sterownikami czy środowiskami programistycznymi. Dlatego przejście kursu zapewnia podstawy ogólnego programowania PLC.

Gdyby zapytać doświadczonego automatyka programistę, co niezbędne jest do tworzenia dobrego programu, z pewnością wymieni znajomość podstaw programowania, ale wspomni też zapewne o tym, jak ważna jest komunikacja z innymi urządzeniami.

Kurs podzielony jest na kilka bloków tematycznych, a te na kolejne lekcje, tak by chronologicznie przeprowadzić Cię przez wszystkie najważniejsze zagadnienia. Każda tematyka zawiera niezbędne podstawy, które sukcesywnie rozbudowywane są o bardziej zaawansowane zagadnienia.

  • Sterownika – jego budowa, parametry oraz możliwości komunikacyjne. Wszystkie informacje niezbędne do konfiguracji PLC, HMI i wykorzystania dodatkowych modułów rozszerzeń I/O.
  • Kolejne kroki konfiguracji adresów IP oraz konfiguracja sprzętowa.
  • Komunikacja sieciowa. Podstawowe informacje o wykorzystywanych gniazdach, portach, protokołach komunikacyjnych.
  • Środowisko pracy – oprogramowanie Cscape. Opis poszczególnych pozycji menu i okien oraz omówienie ich funkcjonalności.
  • Programowanie PLC, nauka elementów i struktury języka LAD, zwanego też drabinkowym.
  • Podstawy programowania paneli operatorskich zintegrowanych ze sterownikiem służących do wizualizacji programu.
  • Prezentacja zaawansowanych funkcji sterownika zwiększających funkcjonalność tworzonego programu.

Oprócz teorii, nauczysz się przede wszystkim praktyki. W trakcie kursu podłączysz sterownik i moduły, uruchomisz środowisko, a następnie utworzysz aplikację. Wynikiem cyklu szkoleń będzie Twoja kompletna aplikacja, służąca do sterowania procesem napełniania zbiorników. Zaprogramujesz też panel operatorski, na którym utworzysz pełną wizualizację procesu. Panel HMI pozwoli na obsługę procesu, wgląd do danych historycznych oraz na podgląd trendów.

Do pracy wykorzystasz sterownik Horner serii XL7e, jednak środowisko i tworzony program są kompatybilne ze sterownikami z każdej serii Horner.

Jeśli chcesz nauczyć się powyższych zagadnień oraz zdobyć praktyczne umiejętności, zapraszamy do dalszej części kursu!

 

Budowa i parametry sterownika Horner
W tym akapicie powiemy kilka słów na temat rozwiązań firmy Horner. Serie XLe, XLt, XL4e, XL7e integrują w jednym urządzeniu sterownik programowalny PLC, moduł I/O, panel operatorski HMI oraz interfejsy komunikacyjne.

jedno urządzenie Horner = sterownik PLC + moduł I/O + panel HMI + interfejsy komunikacyjne


W skład każdej serii wchodzą modele, które różnią się od siebie ilością i rodzajem wbudowanych wejść i wyjść sygnałowych. Pozwala to dobrać sterownik najbardziej dopasowany do potrzeb zarówno z punktu widzenia rozmiaru panelu HMI i procesora (pomiędzy seriami) oraz z punktu widzenia ilości wbudowanych sygnałów I/O (pomiędzy poszczególnymi modelami w danej serii).

Niewielkie wymiary (już od 96 x 96 x 57.5 mm) sterowników pozwalają na instalowanie ich w miejscach o ograniczonej przestrzeni montażowej.

Wbudowany panel operatorski HMI pozwala na zbudowanie prostych ekranów operatorskich umożliwiających wizualizację oraz zadawanie parametrów pracy. W zależności od serii urządzeń, dostępne są ekrany monochromatyczne lub kolorowe. Stopień ochrony frontów ekranów IP65 oraz praca w temperaturach od -10⁰C do 60⁰C umożliwiają pracę w warunkach przemysłowych.

Jednostki centralne posiadają wbudowaną pamięć przeznaczoną do obsługi ekranów operatorskich oraz pamięć na program sterujący. Rozmiar pamięci zależny jest od serii sterownika. W sterownikach znajdują się dodatkowe porty na karty pamięci, dzięki którym możemy rozszerzać pamięć w przypadku np. gdy pojawi się potrzeba składowania lokalnie danych procesowych. Poszczególne serie zróżnicowane są też pod względem parametrów procesora.

Obecność portów szeregowych pracujących w standardzie RS232/485, portu Ethernet oraz opcjonalnie portu CAN, zapewnia:

  • jednoczesną komunikację z kilkoma urządzeniami,
  • obsługę funkcji komunikacyjnych takich jak Web Server, FTP Server, obsługę maili,
  • komunikację w wielu protokołach komunikacyjnych pozwalając na pracę w systemach scentralizowanych oraz rozproszonych.

Pojedynczy model może posiadać do 24 wbudowanych sygnałów dyskretnych wejściowych, do 16 sygnałów dyskretnych wyjściowych tranzystorowych lub przekaźnikowych oraz do 4 sygnałów analogowych wejściowych i 2 sygnałów analogowych wyjściowych. Jeśli dostępne konfiguracje nie wystarczają do pełnej obsługi systemu, sterowniki można rozbudować w sposób lokalny lub oddalony, wykorzystując do tego celu moduły rozszerzające SmartMod (Modbus RTU), SmartMod+ (Modbus TCP) oraz SmartStix (CsCAN).

 

 

Jak połączyć i skonfigurować sterownik Horner z oprogramowaniem Cscape?

Przed przystąpieniem do pracy ze sterownikiem pobierz darmowe oprogramowanie Cscape, które dostępne jest na naszej stronie WWW: https://www.astor.com.pl/produkty/sterowanie/oprogramowanie-narzedziowe/cscape.html

Zwróć uwagę, by pobierana wersja zawierała zestaw symboli (wersja z dopiskiem „Symbol Setup"), gdyż będzie on niezbędny do komponowania ekranów operatorskich.

Uwaga: Do zmiany adresu IP komputera musisz mieć uprawnienia administratora.

 

Krok 1: Jak podłączyć sterownik Horner do zasilania?

Połączenie zasilacza ze sterownikiem Horner realizowane jest poprzez poprowadzenie kabli z gniazd zasilacza V+, V- do odpowiednich gniazd w sterowniku. Dokładny sposób podłączenia zasilania do sterowników omówiony jest w dokumentacji technicznej – przed przystąpieniem do podłączania sterownika zapoznaj się z dokumentacją.

Po dwukrotnym upewnieniu się, że zasilanie zostało podłączone właściwie – podaj napięcie na sterownik.

Komunikacja sterownika i komputera realizowana jest poprzez sieć Ethernet. W związku z tym podłącz kabel sieciowy RJ45 do portów Ethernet w obu urządzeniach.

 

DSC_6064-11.jpg

Chcesz nauczyć się programować sterowniki PLC?

Wszystkie odcinki kursu, bezpłatne oprogramowanie oraz dodatkowe materiały  znajdziesz na stronie: Kurs - programowanie PLC od podstaw

 

Sprawdź pozostałe bezpłatne kursy i poradniki na Poradniku Automatyka

Autor:
Kamil Zajdel
Źródło:
Poradnik Automatyka
Dodał:
ASTOR Sp. z o.o.