Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2012-11-08
Przekaźnik czasowy programowalny - nowość 2012

Mozliwości programowe urządzenia

Rynek sterowników programowalnych.

Sterowniki programowalne PLC  od wielu lat są podstawowymi systemami stosowanymi w praktyce przemysłowej i stały się integralną częścią automatycznych systemów sterowania. Są to komputery przemysłowe które w czasie rzeczywistym i pod nadzorem systemu operacyjnego zbierają pomiary, wykonują programy aplikacyjne i generują sygnały sterujące. Wiele firm oferuje różne rodzaje sterowników począwszy od dużych jednostek (ponad 500 wej/wyj) do małych (15-128 wej/wyj).   W prostych układach sterowania stosuje się  nano sterowniki (mniej niż 15 wej/wyj). Są to najczęściej kompaktowe urządzenia zawierające zwartą niemodyfikowalną budowę i funkcjonalność. Zapotrzebowanie na sterowniki mikro i nano rośnie gdyż takie są najczęściej są wykorzystywane w małych maszynach i prostym sterowaniu procesem. Ważna jest również prostota programowania, dopasowanie potrzeb do możliwości sterownika oraz cena. W wielu  aplikacjach  w których pracują nano sterowniki  np. LOGO!24 -  Simensa, EASY – Moelera, NEED – Relpolu nie są w pełni wykorzystane możliwości sterownika a przez to urządzenia niepotrzebnie są droższe.

Nowa seria wyrobów MTR17-TPA-U240-208.

 

W tak zdefiniowaną lukę wchodzi nowy nano sterownik opracowany w firmie Dobry Czas. Jest to  programowalny układ czasowy oznaczony kodem  MTR17-TPA-U240-208, w którym realizowana funkcja czasowa jest definiowana przez użytkownika i ładowana do przekaźnika programowalnego przy pomocy aplikacji TimProg. Jest to pierwsze  tego typu urządzenie  na rynku.

Wyposażony jest w 8 niezależnie konfigurowalnych bloków czasowych, 9 bloków warunkowych oraz 18 sekcji zmiany stanu przekaźnika wykonawczego R. Uniwersalna struktura programowa pozwala w prosty i szybki sposób konfigurować funkcje czasowe oraz sekwencyjne zdefiniowane przez użytkownika. Umożliwia to  implementacje schematów działania niedostępnych w typowych przekaźnikach czasowych. Ładowanie programu do przekaźnika realizowane jest poprzez złącze USB z wykorzystaniem aplikacji PC. Stan przekaźnika oraz informacja o odmierzaniu czasu wskazywana jest przy pomocy dwóch diod LED. Cechy charakterystyczne nowych urządzeń to:

Możliwość realizacji dowolnej funkcji czasowejProgramowanie poprzez kabel USB8 bloków czasowych konfigurowanych od 100ms...100hUniwersalne napięcie zasilające 12-240V AC/DCMontaż na szynie DIN 35mmObudowa modułowa 17,5mmDo zastosowań w instalacjach niskiego napięciaZgodny z normą PN-EN 61812-1

Aplikacja TimProg.

Aplikacja do programowania sterowników o nazwie TimProg  jest dostępna na stronie internetowej producenta - http://www.dobry-czas.pl/Media/DocMTR17/TimProg-program-do-obslugi-prz.... Tam dostępna jest również instrukcja programowania i pracy z aplikacją TimProg. Elastyczna struktura programowa pozwala na prostą i szybką implementację zarówno standardowych, jak i nietypowych funkcji czasowych, umożliwiając budowę układów sterowania dostosowanych do indywidualnych potrzeb odbiorcy. Zastosowanie interfejsu USB pozwala na programowanie przekaźnika przy pomocy standardowego kabla mini-USB, ułatwiając i minimalizując tym samym koszty uruchomienia urządzeń końcowych.

Aplikacja udostępnia wiele opcji które ułatwiają opracowanie i zapis programu do sterownika. Są to :

  • Edycja konfiguracji wartości początkowych, operacji na przekaźniku R, skoków warunkowych i bloków czasowych.
  • Ładowanie i odczyt programu przekaźnika.Podgląd bieżącego stanu pracy – aktualnego etapu, stanu styku S, stanu przekaźnika R i wartości odmierzanych czasów.
  • Symulacja działania przygotowanego programu wraz z możliwością krokowania bez konieczności podłączania przekaźnika.
  • Zapis i odczyt z dysku funkcji czasowej zdefiniowanej przez użytkownika.
  • Eksport ustawień do pliku tekstowego w celu przygotowania dokumentacji.
  • Obsługa w języku polskim i angielskim.W katalogu Functions znajdują się wiele typowych programów funkcji czasowych.

Producent udostepnił cykl szkoleń e-learningowych z zakresu programowania urządzenia. Dostepne sa na stronach: https://www.youtube.com/watch?v=DrFtPMYu9uM

Podsumowanie:

Przedstawiony sterownik MTR17-TPA-U240-208  jest pierwszym tego typu urządzeniem na rynku. Jest sterownikiem z jednym wejściem i jednym wyjściem oraz z wbudowanymi 8 blokami czasowymi. Charakteryzuje się:

prostym programowaniem,dużą dostępną biblioteką programów,możliwością  zmiany oprogramowania na obiekcie,programowaniem poprzez PC – dostępna bezpłatna aplikacja,podłączenie za pomocą złączy USB i mini USB które są powszechnie stosowane,możliwością  symulacji pracy opracowanego programu,możliwośćią dokumentowania opracowanych programów,atrakcyjną ceną

Przedstawiony w artykule sterownik daje duże  możliwości budowania sekwencyjnych algorytmów czasowych w oparciu o obserwacje stanu na wejściu sterującym. Jest dobrą alternatywą dla prostych układów sterowania oraz  w modernizacji   istniejących maszyn i urządzeń.

Autor:
Mariusz Wróbel
Źródło:
Opracowanie własne
Dodał:
Dobry Czas sp. z o.o.