Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-10-11
Przechowywanie materiałów zarejestrowanych przez system CCTV

adobestock_155988837.jpeg

Obiekty wielkokubaturowe posiadają przestrzeń użytku publicznego przeznaczoną nawet dla tysięcy ludzi. Tego typu budynki są podzielone na dziesiątki a nawet setki pomieszczeń o różnych wymiarach. Nadzorowanie dużej przestrzeni użytkowej nie jest łatwym zadaniem, jednak z pomocą przychodzi telewizja przemysłowa. Wraz z cyfryzacją rozwiązania dotyczące systemów monitoringu znacząco rozwinęły się, jednak z postępem wiąże się więcej zagadnień wpływających na złożoność systemów.

 

Etap planowania systemu monitoringu.

Obecnie zdecydowana większość rozwiązań na rynku to systemy telewizji przemysłowej rejestrujące obraz cyfrowo. Tego typu rozwiązania wiążą się z wyborem min.: odpowiedniego dysku twardego, rejestratora, oprogramowania oraz innych podzespołów już na etapie planowania instalacji CCTV. Szacując wielkość i złożoność systemów należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak liczba kamer, ich dzienny czas pracy oraz sposób rejestracji – ciągły, czy też wyłącznie po wykryciu ruchu - a także jakość obrazu oraz okres przez jaki będzie on przechowywany. Obliczenie powyższych aspektów znacząco wpłynie na rozmiar przestrzeni dyskowej na której będą przechowywane zarejestrowane materiały.

 

Planowanie zależne od wielkości zakładanego systemu.

We współczesnych systemach stosowane są dwa rozwiązania dotyczące zasobów dyskowych. W pierwszym z nich pamięć masowa podłączona jest bezpośrednio do serwera/komputera, na którym uruchamiana jest oprogramowanie służące do obsługi systemu. Zarówno program do zarządzania materiałem wizyjnym, jak i same pliki wideo są gromadzone na jednej stacji roboczej przeznaczonej dla zarządzania systemu monitoringu.

Powyższe rozwiązanie dobrze sprawdza w małych i średnich budynkach. W większych obiektach bardziej zalecanym rozwiązaniem jest pamięć podłączona do sieci lub nawet sieć pamięci masowej. Dzięki temu zapis danych nie ogranicza się tylko do jednego komputera lub woluminu, a dostęp do plików ma większa ilość osób. Najbardziej zaawansowanym sposobnym zapisu będzie SAN - specjalistyczna sieć do archiwizacji danych, która może być połączona z kilkoma serwerami przy pomocy światłowodu. Rozwiązanie to zapewnia bardzo wysoką szybkość działania oraz pozwala na scentralizowanie całego archiwum danych, co znacząco redukuje zakres czynności administracyjnych.

 

Kompromis pomiędzy jakością a wielkością zapisywanego materiału.

Niezależnie od wybranego rozwiązania i sposobu zapisu danych należy obliczyć, ile pamięci masowej będzie wymagał planowany system. Wpływ mają nie tylko czynniki wymienione powyżej, ale również rozdzielczość obrazu, liczba klatek na sekundę, jak i zastosowany sposób kompresji.

Jeden z najbardziej kluczowych aspektów to prędkość zapisu obrazu, ponieważ rejestrując obraz na żywo potrzebne będzie miejsce dla 25 klatek obrazu na każdą sekundę zapisu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie obiekty potrzebują tak wysokiej płynności obrazu, dlatego występują też inne sposoby wyświetlania, takie jak wyświetlanie ‘poklatkowe’, w którym na jedną sekundę wideo przypada miej klatek. Wszystko zależy od tego, czy z monitorowanego miejsca będziemy chcieli odtworzyć nagrania wraz ze wszystkimi szczegółami, czy też prowadzimy ogólną rejestracje obiektu w danych pomieszczeniach i możemy sobie pozwolić na ograniczenie miejsca zapisywanych materiałów.

Mówiąc o szczegółach nie można zapomnieć także o rozdzielczości samego obrazu, czyli ilości pikseli, które się na niego składają. Oczywistym jest, iż im lepsze jakościowo wideo, tym więcej przestrzeni dyskowej będzie zajmował rejestrowany materiał. Inwestor musi pamiętać, iż te wartości należy pomnożyć przez liczbę kamer, co znacząco wpływa na zapotrzebowanie pamięci masowej. Warto mieć na uwadze, że jeśli nagrania będą przechowywane przez dłuższy czas, to liczba potrzebnych dysków może znacząco wzrosnąć.

Niezależnie od tego czy potrzeby inwestora są niewielkie, czy też planowany system zakłada rozległą sieć – na rynku dostępna jest szeroka gama rozwiązań. Niestety, złożoność dostępnych systemów przekłada się na wymóg dokładnego planowania na wczesnym etapie projektu. Dobrze zaprojektowana i zainstalowana sieć monitoringu nie wymaga ingerencji. Po więcej informacji w tym temacie zapraszamy na stronę PW Flortech.

 

Źródło:
systemyflortech.pl