Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-09-21
Przepisy regulujące wystawianie faktury bez VAT

Korzystanie ze zwolnienia z VAT pozwala uniknąć obowiązku składania deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, a także eliminuje konieczność regularnego przesyłania plików JPK. Dodatkowo niektóre firmy księgowe oferują korzystniejsze ceny takim przedsiębiorcom. Nic więc dziwnego, że wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Jeżeli natomiast chodzi o sposób dokumentowania sprzedaży, można wystawiać fakturę bez VAT lub rachunek. Zdecydowana większość klientów wybiera fakturę, dlatego warto zawczasu sprawdzić, jak powinien wyglądać prawidłowy wzór faktury bez VAT.

1. Co musi zawierać faktura bez VAT?
2. Jaki przepis zwalnia od podatku dostawę towarów?
3. Prawidłowa faktura bez VAT (wzór)
4. Program do wystawiania faktur

Wystawianie faktury przez przedsiębiorcę zwolnionego z VAT musi przebiegać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Chociaż nie określają one dokładnie tego, jak powinien wyglądać ujednolicony dokument, to jednocześnie wskazują na pola, które są niezbędne w sytuacji, gdy ma miejsce wystawienie faktury bez VAT. Jeżeli więc podatnik stosuje zwolnienie, może już teraz sprawdzić, jak wygląda faktura bez vat wzór i jak wypełnić cały dokument, aby nie popełnić żadnego błędu. Poniżej znajdziesz również informacje o prostym w obsłudze programie, który świetnie nadaje się zarówno do wystawiania tradycyjnych faktur, jak i tych zwolnionych z VAT.

Co musi zawierać faktura bez VAT?

Jeżeli planujesz wystawić fakturę i skorzystać ze zwolnienia z VAT, powinieneś upewnić się, że na dokumencie znajdzie się kilkanaście poniższych danych. Dla uproszczenia można przyjąć, że w sprawie wystawiania faktur zwolnionych z VAT można opierać się na tradycyjnych wzorach dokumentów.

Pierwszą rzeczą, która musi się znaleźć na fakturze, jest data wystawienia dokumentu. Następnie trzeba umieścić numer identyfikacyjny, który powinien być inny dla każdej kolejnej faktury. Nie można oczywiście zapomnieć o nazwie lub imieniu i nazwisku, co dotyczy zarówno sprzedającego, jak i nabywcy towarów. Jeżeli realna data, której dotyczy świadczenie usług lub przekazanie dostarczonych towarów jest inna niż data wystawienia dokumentu, należy ją również umieścić na fakturze. Pod spodem powinny się znaleźć takie informacje jak nazwa produktu / usługi, miara i ilość produktów i ceny jednostkowe bez podatku VAT.

Jeżeli w cenie netto nie zostały uwzględnione dodatkowe rabaty, trzeba taką informację zamieścić w dodatkowym polu. Nie można też zapomnieć o podaniu sumy wartości sprzedaży netto. Bardzo ważnym zapisem, o którym niestety zapomina wielu początkujących przedsiębiorców, jest umieszczenie podstawy zwolnienia z VAT.

Jak widać najważniejsze różnice pomiędzy fakturami zawierającymi podatek VAT a tymi, które są wystawiane z uwzględnieniem zwolnienia to między innymi brak konieczności podawania poszczególnych stawek podatku, numeru NIP oraz VAT-EU firmy, do której dotarła dostawa towarów.

Jaki przepis zwalnia od podatku dostawę towarów?

Co ciekawe nie ma w tym przypadku jednego uniwersalnego zwolnienia podmiotowego, bo wszystko zależy od tego, dlaczego dana firma zdecydowała się wystawiać faktury bez VAT. Można więc podać stosowny przepis ustawy (przykładem może być art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, który dotyczy między innymi opieki medycznej) lub stosowany w Unii Europejskiej przepis dyrektywy 2006/112/WE zwalniający z VAT konkretną dostawę towarów i usług. Dodatkowo można powołać się na inną podstawę prawną, która wskazuje na zwolnienie z VAT. W takim przypadku najlepiej jednak skonsultować sprawę z księgową, aby zyskać pewność, że na fakturze znajdzie się odpowiedni zapis.

Prawidłowa faktura bez VAT (wzór)

W internecie można znaleźć wiele różnych wzorów dokumentów, które ułatwiają wystawianie faktur bez podawania kwoty podatku. Nie zawsze jednak wiadomo, czy są to aktualne dokumenty zgodne z obowiązującymi przepisami. Zamiast więc ryzykować, że skorzysta się z nieodpowiednich źródeł, lepiej skorzystać ze wzoru faktury bez VAT dostępnej w popularnym programie do księgowania faktur. Wystarczy skorzystać z narzędzia dostępnego na stronie https://www.rafsoft.net/wzor-faktury-bez-vat/, a następnie wybrać "Nowy dokument sprzedaży" i pamiętać o zaznaczeniu opcji "podatnik zwolniony z VAT". Dzięki temu rozwiązaniu można w kilka sekund wystawić fakturę, która będzie wolna od błędów. Użytkownik programu może łatwo dodać wszystkie niezbędne dane, a gotowy dokument od razu wydrukować lub wysłać kontrahentowi w formie PDF. Z faktur wysyłanych w formie elektronicznej korzysta obecnie coraz więcej firm, co jest dużym udogodnieniem i eliminuje konieczność każdorazowego drukowania dokumentu.

Program do wystawiania faktur

Wspomniany program do wystawiania faktur i rachunków przyda się również tym przedsiębiorcom, którzy nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Narzędzie jest bardzo intuicyjne, a jednocześnie zawiera wszystkie opcje, które mogą okazać się potrzebne podczas prowadzenia firmy. Warto więc już teraz sprawdzić jego możliwości, zwłaszcza że cały interfejs dostępny jest w języku polskim, a twórcy programu regularnie dodają nowe funkcje i aktualizacje.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także