Spawanie jest jedną z umiejętności wymagających dużej ilości ćwiczeń i doskonałego posługiwania się sprzętem. Jest czynnością związaną z ogromną precyzją, skupieniem i posiadaniem olbrzymiego doświadczenia. Dlatego nie dziwi fakt, że na rynku brakuje specjalistów w tej niezwykle potrzebnej dziedzinie. Jednocześnie postęp technologiczny umożliwił opracowanie takich rozwiązań, które mogą w znacznym stopniu wypełnić tę lukę. Robot przemysłowy to odpowiedni wybór dla wielu gałęzi przemysłu i świetna alternatywa wobec braku specjalistów z branży obróbki metali.
Czym jest robot spawalniczy?
Robot jest urządzeniem, które wykonuje wszystkie działania związane ze spawaniem. Spaja części w profesjonalny sposób, dzięki czemu elementy są łączone trwale, uniemożliwiając ich rozdzielenie. Spawanie wykorzystuje wysoką temperaturę, w której materiał jest topiony, a następnie ulega procesowi krystalizacji. Powstaje bardzo wytrzymała spoina, która jest odporna na duże obciążenia mechaniczne.
Problemy wynikające z ręcznego spawania
Firmy korzystające ze spawania w formie ręcznej muszą się liczyć z mniejszą efektywnością jarzenia łuku. W tej metodzie można osiągnąć maksymalną wydajność jedynie na poziomie 28%. Dodatkowym problemem jest powstawanie szkodliwych gazów w trakcie całego procesu - może to powodować uszczerbek na zdrowiu. Z tego powodu spawalnictwo jest uznawane za pracę w szczególnie trudnych warunkach.
Korzyści związane z wykorzystaniem robota spawalniczego
Dobrze skonfigurowany robot spawalniczy potrafi zastąpić na stanowisku 2-3 wykwalifikowanych spawaczy. Dzięki automatyzacji można osiągnąć wydajność jarzenia łuku aż do 70%! Zalet korzystania z robotyzacji jest znacznie więcej:
- wysoka precyzja tworzenia spoin z dokładnością do 0,02 mm,
- powtarzalny i przewidywalny proces, który nie powoduje utraty jakości produktu,
- zajęcie operatora maszyny jest bezpieczniejsza niż bezpośrednie spawanie praca, jest wykonywana w bezpiecznej kabinie, w której można wygodnie sterować robotem,
- roboty spawalnicze wykorzystują wszystkie najbardziej znane techniki, w tym metodę punktową, łukową, TIG, MIG, spawanie plazmowe, laserowe czy ultradźwiękowe.
Automat można programować zgodnie z potrzebami całego cyklu produkcyjnego – jego praca odbywa się równolegle do wykonywania zadań przez operatora sprzętu.
Przykłady robotów spawalniczych
Wśród urządzeń do zadań spawalniczych można wyróżnić kilka rodzajów najbardziej zaawansowanych modeli:
- roboty przemysłowe Motoman AR przeznaczone do spawania łukowego,
- urządzenia tnące z serii MC do obróbki za pomocą lasera, cięcia lub platerowania,
- roboty z serii SP – wykorzystywane do zgrzewania punktowego,
Powyższe urządzenia można zobaczyć w akcji, wpisując w wyszukiwarkę hasło roboty spawalnicze youtube.
Co można spawać robotem spawalniczym?
Za pomocą zautomatyzowanych stanowisk do spawania możliwe jest wykonywanie następujących realizacji:
- przecinanie złożonych konturów różnych elementów,
- wykonywanie precyzyjnych detali i małych konstrukcji ze stali,
- tworzenie skomplikowanych procesów w produkcji masowej, składających się z wielu etapów.
Sprzęt można doskonalić i dostosowywać do konkretnych wymagań panujących w zakładzie produkcyjnym. W przypadku wyboru rozwiązań spawalniczych warto zobaczyć, jakie możliwości posiada robotyzacja spawania.
Roboty spawalnicze Yaskawa dla każdej branży
Roboty tnące i spawające marki Yaskawa są produktem dedykowanym do poprawy wydajności i bezpieczeństwa produkcji w różnych gałęziach przemysłu:
- w motoryzacji,
- w zakładach obróbki blach i metali,
- w branży meblarskiej,
- w przemyśle elektronicznym,
- i w wielu, wielu innych.
W przypadku wątpliwości, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla klienta, warto sprawdzić, jak w rzeczywistości działa robot spawalniczy youtube jest świetnym miejscem, w którym można to zobaczyć np. na kanale Youtube Yaskawa: https://www.youtube.com/user/YASKAWAPolska/featured
- Źródło:
- yaskawa.pl
Czytaj także
-
O robotyce przemysłowej
Wprowadzenie Terminu „robot" użył po raz pierwszy czeski pisarz Karel Čapek w 1920 roku, w swojej sztuce „R.U.R." (Roboty uniwersalne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...