Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-12-09
Robot spawalniczy - zrobotyzowane stanowisko spawalnicze - roboty przemysłowe

robotspawalniczy-zrobotyzowanestanowiskospawalnicze-robotyprzemyslowetekstnawhitepress.png

Spawanie jest jedną z umiejętności wymagających dużej ilości ćwiczeń i doskonałego posługiwania się sprzętem. Jest czynnością związaną z ogromną precyzją, skupieniem i posiadaniem olbrzymiego doświadczenia. Dlatego nie dziwi fakt, że na rynku brakuje specjalistów w tej niezwykle potrzebnej dziedzinie. Jednocześnie postęp technologiczny umożliwił opracowanie takich rozwiązań, które mogą w znacznym stopniu wypełnić tę lukę. Robot przemysłowy to odpowiedni wybór dla wielu gałęzi przemysłu i świetna alternatywa wobec braku specjalistów z branży obróbki metali.

 

Czym jest robot spawalniczy?

Robot jest urządzeniem, które wykonuje wszystkie działania związane ze spawaniem. Spaja części w profesjonalny sposób, dzięki czemu elementy są łączone trwale, uniemożliwiając ich rozdzielenie. Spawanie wykorzystuje wysoką temperaturę, w której materiał jest topiony, a następnie ulega procesowi krystalizacji. Powstaje bardzo wytrzymała spoina, która jest odporna na duże obciążenia mechaniczne.

 

Problemy wynikające z ręcznego spawania

Firmy korzystające ze spawania w formie ręcznej muszą się liczyć z mniejszą efektywnością jarzenia łuku. W tej metodzie można osiągnąć maksymalną wydajność jedynie na poziomie 28%. Dodatkowym problemem jest powstawanie szkodliwych gazów w trakcie całego procesu - może to powodować uszczerbek na zdrowiu. Z tego powodu spawalnictwo jest uznawane za pracę w szczególnie trudnych warunkach.

 

Korzyści związane z wykorzystaniem robota spawalniczego

Dobrze skonfigurowany robot spawalniczy potrafi zastąpić na stanowisku 2-3 wykwalifikowanych spawaczy. Dzięki automatyzacji można osiągnąć wydajność jarzenia łuku aż do 70%! Zalet korzystania z robotyzacji jest znacznie więcej:

 • wysoka precyzja tworzenia spoin z dokładnością do 0,02 mm,
 • powtarzalny i przewidywalny proces, który nie powoduje utraty jakości produktu,
 • zajęcie operatora maszyny jest bezpieczniejsza niż bezpośrednie spawanie praca, jest wykonywana w bezpiecznej kabinie, w której można wygodnie sterować robotem,
 • roboty spawalnicze wykorzystują wszystkie najbardziej znane techniki, w tym metodę punktową, łukową, TIG, MIG, spawanie plazmowe, laserowe czy ultradźwiękowe.

Automat można programować zgodnie z potrzebami całego cyklu produkcyjnego – jego praca odbywa się równolegle do wykonywania zadań przez operatora sprzętu.

 

Przykłady robotów spawalniczych

Wśród urządzeń do zadań spawalniczych można wyróżnić kilka rodzajów najbardziej zaawansowanych modeli:

 • roboty przemysłowe Motoman AR przeznaczone do spawania łukowego,
 • urządzenia tnące z serii MC do obróbki za pomocą lasera, cięcia lub platerowania,
 • roboty z serii SP – wykorzystywane do zgrzewania punktowego,

Powyższe urządzenia można zobaczyć w akcji, wpisując w wyszukiwarkę hasło roboty spawalnicze youtube.

 

Co można spawać robotem spawalniczym?

Za pomocą zautomatyzowanych stanowisk do spawania możliwe jest wykonywanie następujących realizacji:

 • przecinanie złożonych konturów różnych elementów,
 • wykonywanie precyzyjnych detali i małych konstrukcji ze stali,
 • tworzenie skomplikowanych procesów w produkcji masowej, składających się z wielu etapów.

Sprzęt można doskonalić i dostosowywać do konkretnych wymagań panujących w zakładzie produkcyjnym. W przypadku wyboru rozwiązań spawalniczych warto zobaczyć, jakie możliwości posiada robotyzacja spawania.

 

Roboty spawalnicze Yaskawa dla każdej branży

Roboty tnące i spawające marki Yaskawa są produktem dedykowanym do poprawy wydajności i bezpieczeństwa produkcji w różnych gałęziach przemysłu:

 • w motoryzacji,
 • w zakładach obróbki blach i metali,
 • w branży meblarskiej,
 • w przemyśle elektronicznym,
 • i w wielu, wielu innych.

W przypadku wątpliwości, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla klienta, warto sprawdzić, jak w rzeczywistości działa robot spawalniczy youtube jest świetnym miejscem, w którym można to zobaczyć np. na kanale Youtube Yaskawa: https://www.youtube.com/user/YASKAWAPolska/featured

 

Źródło:
yaskawa.pl

Czytaj także