Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-09-14
Robotyzacja przemysłu motoryzacyjnego

Robotyzacja jest sposobem na usprawnienie i przyspieszenie produkcji w wielu dziedzinach. Dziś bez niej ciężko jest wyobrazić sobie nowoczesną fabrykę, czy nawet mniejszy zakład produkcyjny. Roboty spotykamy dziś we wszystkich branżach, także w motoryzacji. Jak roboty w branży motoryzacyjnej wpływają na poprawę jakości i obniżenie ceny każdej wyprodukowanej sztuki produktu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Roboty w przemyśle motoryzacyjnym

Pierwsze linie produkcyjne mają już na karku grubo ponad sto lat. Prekursorami w tej dziedzinie byli między innymi amerykańscy producenci samochodów. Często publikacje na ten temat wskazują na znaczący udział Henry'ego Forda w rozwoju przemysłu motoryzacyjnego i fabryk w ogóle. Jego samochód - Ford T - z powodzeniem był bowiem wytwarzany na linii produkcyjnej. W późniejszych latach coraz więcej obowiązków wykonywanych dotąd przez ludzi zaczęły przejmować roboty. Początkowo były dość proste i wymagały stałego nadzoru, częstej kalibracji i "opieki" pracowników. Dziś roboty w przemyśle motoryzacyjnym znów wyznaczają standardy i pozwalają osiągać ogromny wolumen produkcji przy zachowaniu wysokiej jakości.

Jaka jest rola robotów w przemyśle motoryzacyjnym? Przede wszystkim pozwalają znacznie przyspieszyć samą produkcję. Zajęcia wykonywane dotąd przez cały sztab ludzi dziś może wykonać bowiem jedna maszyna. Czy uzasadnione jest jednak nazywanie zaawansowanych maszyn "robotami"?

Roboty wykorzystujące sztuczną inteligencję pomagają w rozwoju

O "robotach" mówimy zwykle wtedy, gdy mamy na myśli urządzenie wyposażone w inteligentne funkcje. Takie właśnie są dzisiejsze roboty w przemyśle motoryzacyjnym. Wykorzystują je niemal wszystkie firmy z branży automotive - od produkcji części i różnych podzespołów, aż po wytwarzanie gotowych pojazdów każdego typu.

Inteligentne roboty w przemyśle motoryzacyjnym zapewniają bardzo wysoką precyzję pracy, mogą pracować przez całą dobę i pozwalają znacznie zoptymalizować proces produkcji. To zalety, których nie moglibyśmy oczekiwać od pracowników. 

288-robotyzacja-motoryzacji-2.jpg

Czy roboty w przemyśle motoryzacyjnym zabierają pracę ludziom?

Coraz większy udział zadań wykonywanych przez roboty w przemyśle motoryzacyjnym nie oznacza, że dotychczasowi pracownicy muszą się obawiać o swoje miejsca pracy. Wręcz przeciwnie! Inteligentne maszyny odciążają ludzi ze żmudnych, powtarzalnych i po prostu nudnych zajęć. W zamian w fabrykach pojawia się cały szereg nowych stanowisk pracy. Roboty wymagają bowiem obsługi, programowania, a także stałego utrzymywania ich w należytym stanie. Praca z inteligentnymi maszynami jest bardzo dobrze płatnym zajęciem.

Roboty w przemyśle motoryzacyjnym pozwalają też znacznie obniżyć koszty produkcji, przez co zyski całej firmy są jeszcze większe. Wprost przekłada się to także na warunki, jakie firma może zaoferować swoim pracownikom. Producent w branży automotive zarobi dużo, pracownicy dobrze zarabiają, a klient może się cieszyć wysokiej jakości wyrobem w dobrej cenie. Jak widać, zastosowanie robotów przynosi wszystkim stronom spore korzyści.

Więcej informacji można znaleźć na AIBusiness.pl

Autor:
AIbusiness.pl
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także