Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-11-22
Rzepy samoprzylepne – czym są i gdzie się je stosuje?

Słysząc o rzepach, często wracamy wspomnieniami do naszego dzieciństwa. Praktycznie każdy z nas, zanim jeszcze nauczył się wiązać sznurówki, nosił buty na rzepy. Z tego też powodu, branża odzieżowa i obuwnicza stały się jedynymi, o których myślimy w kontekście tych akcesoriów.

Okazuje się, że materiał ten używany jest w wielu innych przypadkach, do mniej lub bardziej zaawansowanych celów. Możliwości, jakie niesie ze sobą rzep są nieograniczone, a dodanie warstwy klejącej z jednej strony, znacznie poszerza zakres jego zastosowań. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić zasadę działania rzepu oraz wskażemy kilka jego najciekawszych cech. Zapraszamy!

 

rzepy-samoprzylepne-02.png

 

Czym są rzepy samoprzylepne?

Rzep samoprzylepny można inaczej nazwać narzędziem szybkiego montażu. Produkty te są niezwykle potrzebne wówczas, gdy zachodzi potrzeba wielokrotnego łączenia i rozłączania poszczególnych elementów. To bardzo wygodne rozwiązanie, pomocne przy wieszaniu i mocowaniu niektórych przedmiotów bez udziału gwoździ czy klejów.

Rzepy są wynalazkiem stosunkowo nowym. Datą ich opatentowania jest 1955 rok, choć wynalazca już pół wieku wcześniej zaczął pracę nad osiągnięciem poprawnej struktury tego materiału. Mowa o szwajcarskim inżynierze George'u de Mestral, którego do prac nad rzepem zachęcił... łopian . Podczas spaceru po łące, roślina ta zaczęła przyczepiać się do jego ubrań, co nie dawało mu spokoju ani na moment. Nie tracąc czasu na nerwy , wynalazca dostrzegł w tej roślinie coś wyjątkowego i postanowił dokładnie ją przebadać.

 

Rodzaje rzepów samoprzylepnych

Skoro geneza powstania rzepy jest już nam znana, warto byłoby dowiedzieć się jeszcze o rozwoju tego produktu na przestrzeni lat. Obecnie, materiały te można nabyć w dwóch wariantach:

  • rzep z klejem – to swego rodzaju wykroje w formie kółek lub kwadratów, które z jednej strony posiadają rzep, a z drugiej warstwę klejącą. Warto wziąć pod uwagę zakup dwóch rodzajów, a mianowicie rzepy z haczykiem i pętelką. Tylko w ten sposób uda się złączyć ze sobą obie części.
  • rzep na metry – występuje w formie taśm rzepowych na nawoju. W zależności od zapotrzebowania, możemy kupić dowolną jej ilość.

Zastosowanie rzepów samoprzylepnych jest bardzo szerokie . Oprócz branży obuwniczej i odzieżowej, produkty te mogą pojawiać się również w reklamie i poligrafii. Często widzimy je przy różnego rodzaju teczkach, gdzie odpowiadają za ochronę zawartości wewnątrz. Rzepy możemy nabyć także w różnych kolorach, spośród których najczęściej wyróżnia się czerń i biel.

 

sklep.jpg

 

Ciekawostki o rzepach samoprzylepnych

Mówi się, że słabo trzymająca rzep wymaga wymiany. Nic bardziej mylnego. Materiał ten można na nowo wzmocnić używając do tego wyłącznie noża. Kiedy zostanie on poprowadzony pod kątem haczyków, te zdołają na nowo się uporządkować i oczyścić z kurzu. Nie mając przy sobie noża można również użyć taśmy klejącej. Usunięcie kurzu i zalegających nitek odbywa się na skutek dociśnięcia warstwy klejącej do powierzchni rzepu, a sam produkt wciąż będzie użyteczny.

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także