Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-01-20
Smart City – co to takiego? Inteligentne miasta w Polsce i na świecie

Paczkomaty, automaty biletowe, hotspot Wi-Fi w autobusie, tablice informacyjne komunikacji miejskiej, terminale samoobsługowe w bankach, sklepach i urzędach. Wprowadzenie rozwiązań inteligentnych oznacza optymalizację kosztów, zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców, pomaga w rozwoju biznesu. Najczęściej są to też rozwiązania ekologiczne. Czym jest Smart City?

Koncepcja Smart City – co to jest?

Liczba ludności na świecie dynamicznie rośnie i zwiększa się też odsetek populacji mieszkający w miastach. W 2050 roku urbanizacja ma obejmować 64% ludności krajów rozwijających się i aż 86% ludności krajów rozwiniętych. Trend idzie w parze z dynamicznym rozwojem technologii w każdym właściwie aspekcie życia, a koncepcja Smart City odzwierciedla tę ideę nowoczesności.
Inteligentne miasto to takie, w którym wdrożono nowoczesne rozwiązania w obszarach takich jak transport, ochrona środowiska, czy systemy telekomunikacyjne, a przede wszystkim rozwiązania powiązane z koncepcją Internetu Rzeczy – IoT (Internet of Things), by udoskonalać wydajność infrastruktury miejskiej i poprawić świadomość mieszkańców. Nowe rozwiązania cieszą się zaufaniem, gdyż przekładają się na większą wygodę korzystania z codziennych usług i życie w zdrowszym środowisku.

Z drugiej jednak strony, daleko idące zmiany w infrastrukturze mogą doprowadzić do utraty dawnego uroku aglomeracji cenionych dotąd za tradycyjny charakter, zatracenia indywidualizmu. Największe obawy związane z koncepcją inteligentnych miast wiążą się jednak przede wszystkim z zagrożeniem prywatności. Dlatego szczególnie ważna staje się kwestia cyberbezpieczeństwa. Podczas korzystania z publicznych sieci WiFi zawsze warto korzystać z usługi VPN, która zmienia adres IP telefonu lub innego urządzenia chroniąc dane przed działalnością hakerów.

 

smart-4168483_1920.jpg 

Inteligentne miasta – przykłady w Polsce i na świecie

W drugim pod względem wielkości mieście Kolumbii, Medellin, liczącym ponad dwa miliony mieszkańców, dzięki wprowadzeniu inteligentnego systemu komunikacji w postaci obracających się kamer, udało się zmniejszyć ilość wykroczeń drogowych o ponad 80%, a średni czas dotarcia służb na miejsce wypadku uległ znacznemu skróceniu. Udoskonalono również system sygnalizacji świetlnej, a na najczęściej uczęszczanych ulicach zamontowano interaktywne tablice informacyjne, informujące o sytuacji na drogach miasta w czasie rzeczywistym.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich w emiracie Abu Zabi powstaje obecnie pierwsze na świecie w pełni ekologiczne miasto, Masdar. W budowę zaangażowani są najlepsi architekci, prestiżowe instytuty badawcze jak Massachusetts Institute of Technology w Bostonie oraz najbogatsi szejkowie. Szczególną uwagę przykłada się do rozwiązania problematycznych w kraju kwestii wysokich temperatur i ograniczonego dostępu do wody pitnej – w miejscach publicznych funkcjonują krany działające wyłącznie na czujniki ruchu, a 80% wody wykorzystywanej w mieście podlega recyklingowi.

Dzięki ciasnej zabudowie, wąskim ulicom, architekturze budynków, które zwężają się ku dołowi, a także panelom słonecznym i wykorzystaniu wieży wiatrowej, temperatura w mieście jest niższa nawet o 20 stopni w porównaniu do otaczającej Masdar pustyni. Miasto jest przyjazne pieszym, dlatego nie ma możliwości poruszania się własnym autem, natomiast dostępne już są specjalne pojazdy bezobsługowe PRT (Personal Rapid Transit) rozwijające prędkość do 40 km/h.

Przykłady rozwiązań inteligentnych można również znaleźć w Polsce. W Opolu jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa zaczęła funkcjonować eSzkoła, której celem jest przygotowanie uczniów do życia w środowisku społeczeństwa informacyjnego. W Środzie Wielkopolskiej sprawnie wdrożono system zdalnego monitorowania pomiaru zużywanej wody, a w Katowicach w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii wprowadzono przyłóżkowy system przywoławczy, usprawniający komunikację między lekarzem i pacjentem.

Źródło:
techwarn.com

Czytaj także