Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-07-30
Spawacz i cobot – zgrany duet

Spawacz poszukiwany. Tego typu ogłoszenia można spotkać dość często, co nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce zawód ten w 2024 roku należy do profesji trwale deficytowych w skali całego kraju. Sytuacja ta powtarza się co najmniej od 2016 r., gdy tego typu badania zaczęli przeprowadzać autorzy Barometru Zawodów.

Firmy sięgają więc po inne rozwiązania. Spawanie, według danych IFR (Międzynarodowa Federacja Robotyki), jest drugim najczęściej robotyzowanym procesem w Polsce – obecnie w skali całego kraju tę pracę automatyzuje 18% robotów przemysłowych.

Spawanie na miarę XXI wieku
Universal Robots zautomatyzowane spawanie wyróżnia jako jedno z najlepszych zastosowań robotów współpracujących. Coboty UR obsługują praktycznie każdy rodzaj spawania, w tym: spawanie MIG, TIG, laserowe , punktowe i orbitalne oraz cięcie plazmowe i tlenowo-paliwowe. Ponadto roboty współpracujące są w stanie pracować 24/7 ze stałą wysoką jakością wykonywania spoin.

Eksperci Universal Robots przygotowali e-book poświęcony automatyzacji tego procesu. Materiał jest dostępny na stronie https://www.universal-robots.com/pl/zastosowania/spawanie/.

W przeciwieństwie do tradycyjnej robotyzacji, coboty zazwyczaj nie wymagają stosowania wygrodzeń, systemów blokujących lub barier, a ich montaż w istniejącej infrastrukturze produkcyjnej nie wymusza zmian układu hali. Roboty współpracujące mogą być wykorzystywane w różnych miejscach zakładu w celu realizacji różnych zadań, co dodatkowo zwiększa ich wartość w oczach producentów – mogą zautomatyzować nie tylko spawanie, ale w razie potrzeby również np. obsługę maszyn. Ponadto systemy spawalnicze UR są elastyczne, szybkie i proste we wdrożeniu.

Robotyzacja spawania – przykład Grupy DWD
Polski producent z branży budowlanej – Grupa DWD, jest przykładem firmy, która zdecydowała się na zastosowanie cobotów w procesie spawania. Firma, podobnie jak wielu innych producentów, zmagała się z niedoborem wykwalifikowanych spawaczy, co znacząco utrudniało dotrzymywanie oczekiwanych terminów w wymagającej branży budowlanej. Podjęto więc decyzję o wdrożeniu cobota UR10e do zautomatyzowanego spawania.

Obsługiwany w firmie proces wymagał spawania wielu połączeń aluminiowych i był wykonywany w pełni manualnie, przez co spawalnia bardzo często stanowiła tzw. wąskie gardło produkcji. I to właśnie tam zdecydowano się zintegrować robota współpracującego ze spawarką i stołem spawalniczym.

Wdrożenie robota współpracującego zwiększyło efektywność produkcji, optymalizując środowisko pracy. Umożliwiło dotrzymanie napiętych terminów zleceń pomimo braków kadrowych, a przede wszystkim odciążyło pracowników od ręcznego, powtarzalnego spawania.

Czynnikami decydującymi o wyborze tego konkretnego cobota była jakość wykonywanych przez niego spoin metodą MiG oraz łatwość programowania. Dzięki intuicyjnemu interfesjowi robota, pracownicy mogli w szybki i łatwy sposób nauczyć się jego obsługi, nawet przy braku wcześniejszych doświadczeń z programowaniem. Ponadto podczas instalacji cobota możliwe jest idealne ustawienie wszystkich parametrów i zaawansowanych funkcji w odpowiednim punkcie na każdym odcinku danej spoiny. W ten sposób można uzyskać sprawniejsze i szybsze rozwiązanie spawania, które zapewnia mocne i estetyczne połączenia.

Robotyzacja spawania to z jednej strony odciążenie spawaczy od powtarzalnych i monotonnych czynności, co pozwala firmom przyjąć więcej zleceń, a pracownikom możliwość pracy przy wymagających, bardziej złożonych i jednocześnie satysfakcjonujących zadaniach. Z drugiej strony to większa powtarzalność i przewidywalność procesu. Roboty współpracujące, wspierają ludzi w powtarzalnych i niebezpiecznych zadaniach, jednocześnie uwypuklając rolę doświadczenia spawaczy tam, gdzie potrzeba ponadstandardowych umiejętności.

Czytaj także