Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-05-26
System MES – co to jest? Jak działa? Co zapewnia?

adobestock_301204467.jpeg

Niewydajne maszyny są jedną z głównych przyczyn przestojów na produkcji. Obniżają efektywność procesu wytwarzania i generują dodatkowe koszty. Skutecznym narzędziem, pomocnym w kontrolowaniu efektywności maszyn, jest system MES.

 

Rozwiązanie gromadzi dane spływające z urządzeń i dostarcza kierownikom produkcji szczegółowych analiz pomocnych w podnoszeniu poziomu wytwarzania.

Czym jest MES i jakie korzyści zapewnia? Przeczytaj!

 

System MES – co to jest?

System MES (Manufacturing Execution System) jest przeznaczony do monitorowania wydajności maszyn produkcyjnych. Na bazie informacji zebranych w czasie kontroli narzędzie generuje obszerne raporty, które dostarczają planistom produkcyjnym pełnego obrazu pracy parku maszynowego. Ułatwia to podejmowanie trafnych decyzji dotyczących wzrostu jakości procesu wytwarzania.

 

System MES – jak działa?

System MES analizuje m.in przestoje czy ilość produktów wykonanych w danym cyklu produkcyjnym. Sygnały o tych zdarzeniach odczytują specjalne czujniki montowane na maszynach, które przekazują dane do tzw. koncentratorów (specjalne płytki PCB). Następnie informacje spływają automatycznie do konwerterów i stamtąd do bazy systemu MES.
Taka metoda zapewnia płynny transfer danych pomiędzy halą produkcyjną, a osobami, które nadzorują proces wytwarzania. Wszystkie dane trafiają do jednej bazy, a następnie są przetwarzane i przekształcane w raporty prezentowane w przystępnej graficznej formie.

 

Co przedstawia raport systemu MES?

Pełny raport zawiera parametry OEE (overall equipment effectivnes), na które składa się wyrażona procentowo ocena jakości, dostępności oraz wydajności urządzeń. Pomiary informują o całkowitej efektywności maszyn produkcyjnych.

 

System MES – korzyści

System MES dostarcza przede wszystkim solidnej wiedzy, którą łatwo wykorzystać do ciągłego udoskonalania zdolności produkcyjnych. Dzięki obszernym raportom można np. porównywać pomiary OEE z różnych okresów i analizować zmiany w efektywności maszyn na przestrzeni czasu. Pozwala to ustalać dokładny czas spadku wydajności produkcji oraz ułatwia określanie prawdziwych przyczyn tego stanu.

Poza tym kontrola produkcji w czasie rzeczywistym umożliwia szybką reakcję w przypadku każdego przestoju wywołanego awarią lub spadkiem wydajności maszyn.

 

Integracja MES – ERP – czyli pełna kontrola procesu produkcji

System MES integruje się z oprogramowaniem ERP. Dzięki współpracy pracownicy nadzorujący produkcję zyskują dostęp do bieżących danych o wydajności maszyn i pełną kontrolę nad procesem planowania, harmonogramowania oraz rozliczania produkcji - w jednym narzędziu.

Poza tym w nowoczesnych systemach ERP, np. Streamsoft Prestiż, integracja dostępna jest w standardzie i bez dodatkowych opłat. A kluczowe informacje (efektywność maszyn, postęp zlecenia) wyświetlają się na jednym panelu w systemie MES. Usuwa to konieczność podwójnej pracy operatorów i zapewnia oszczędność czasu. Więcej informacji o możliwościach integracji ERP-MES jest dostępnych tutaj: https://www.streamsoft.pl/produkcja/integracja-erp-mes/

 

Źródło:
streamsoft.pl