Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-02-08
System SCADA w chmurze

 

System SCADA w chmurze.jpg

Ostatni rok przyniósł radykalne przyspieszenie migracji oprogramowania do chmury obliczeniowej. Ten trend jest szczególnie widoczny wśród firm produkcyjnych. Do chmury coraz częściej trafia specjalistyczne oprogramowanie wspierające produkcję, takie jak systemy SCADA.

Przeznaczeniem oprogramowania SCADA jest pomoc w optymalizacji procesów i podejmowaniu niezawodnych decyzji popartych danymi. Program pozwala na szybkie projektowanie i wdrażanie u klientów, jedynie poprzez konfigurację parametrów. System zenon cechuje się niezawodną łącznością i najnowocześniejszymi mechanizmami bezpieczeństwa. Elastyczne i skalowalne oprogramowanie SCADA łączy monitorowanie maszyn, akwizycję danych i inteligentne funkcje predykcyjne w jednym wszechstronnym rozwiązaniu.

Duże firmy produkcyjne często rozmieszczają produkcję w wielu różnych lokalizacjach. Jednakże projekty mające na celu obniżenie zużycia zasobów, racjonalne zarządzanie energią, poprawę OEE (Overall Equipment Effectiveness) często są realizowane w sposób izolowany, oddzielnie w poszczególnych zakładach. W procesie tym wykorzystuje się zwykle wiele różnych systemów, które nie mogą się ze sobą komunikować. Firmom brakuje przez to narzędzi pozwalających skoordynować te działania. Rozwiązaniem tego problemu może stać się system zenon SCADA w chmurze.

System zenon w chmurze – benchmarking zakładów

System zenon w chmurze pozwala na udostępnianie wszystkich danych ze wszystkich zakładów produkcyjnych firmy w ramach jednego systemu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, osoby odpowiedzialne za produkcję mają dostęp do kompletnych zestawień dotyczących zużycia i wydajności. Mogą porównywać poszczególne linie produkcyjne i tym samym poprawiać zarządzanie jakością.

Dzięki takiemu kompleksowemu zbiorowi danych, zenon wspiera również możliwości analizy predykcyjnej. Oprogramowanie zenon w chmurze integruje różne systemy, takie jak kokpit prezentujący kluczowe dane. Oprogramowanie zenon pozwala realizować również scenariusze hybrydowe tzn. rozwiązania łączące pracę w chmurze i ,,na miejscu" (on premise). Dzięki temu dane szczególnie wrażliwe mogą nadal być zapisywane lokalnie.

System zenon w chmurze wnosi do zakładu następujące korzyści:

  • Nowe i kompleksowe możliwości optymalizacji produkcji i zmniejszania zużycia zasobów.
  • Nieograniczoną skalowalność w górę i w dół.
  • Niezawodną i bezpieczną infrastrukturę informatyczną.
  • Możliwość analizy danych historycznych i tych napływających w czasie rzeczywistym.

System zenon SCADA – bezpieczeństwo danych

System zenon zachowuje zgodność ze standardami bezpieczeństwa, co potwierdzane jest corocznie weryfikowanym certyfikatem bezpieczeństwa IEC 62443 dla producentów oprogramowania. Międzynarodowe standardy przemysłowe IEC to zbiór zaleceń do systematycznego wykrywania i eliminacji luk bezpieczeństwa w automatyzacji przemysłowej i systemach sterowania.

Mechanizmy dbające o bezpieczeństwo danych w oprogramowani zenon obejmują m.in.:

  • Uwierzytelnianie – tylko uwierzytelnieni użytkownicy uzyskują dostęp do serwera oprogramowania zenon.
  • Szyfrowane hasła – hasło do bazy danych Edytora może być przechowywane w postaci zaszyfrowanej. W ten sposób chronione są dane projektu i informacje o nim.
  • Separacja Edytora i Runtime – Edytor i Runtime są w oprogramowaniu zenon administrowane odrębnie, a więc skuteczna infekcja bazy danych Edytora nie może zostać wykorzystana do zainfekowania Runtime.
  • Serwer SQL – zarządzanie danymi Runtime nie wykorzystuje serwera SQL
  • Przechowywanie danych: w oprogramowaniu zenon dane przechowywane są głównie w postaci binarnej.
  • Szyfrowanie – dane są kompresowane i wysyłane przez sieć w postaci szyfrowanej.
  • Administracja użytkownikami w oprogramowaniu zenon za pomocą podpisu – nie można obsługiwać Runtime bez odpowiednich praw użytkownika.
  • Silne szyfrowanie – silne szyfrowanie komunikacji pomiędzy Edytorem i Runtime, oraz w sieci i podczas komunikacji z klientami sieci web.
  • Tunelowanie http – wtyczki do przeglądarek Mozilla Firefox, Google Chrome i Apple Safari.

Z pomocą chmury obliczeniowej przedsiębiorstwa mogą łączyć ze sobą swoje rozproszone zakłady produkcyjne i wykorzystywać system zenon jako narzędzie do optymalizacji na skalę całej firmy. Tym samym, możliwe jest zestawianie danych historycznych oraz danych zebranych w czasie rzeczywistym dla wszystkich zakładów. Następnie można porównywać je ze sobą, znajdować współzależności i prezentować w czytelny sposób. Ponadto przedsiębiorstwa mogą rozwiązywać również takie kwestie, jak efektywne zarządzanie energią czy wzrost wskaźnika OEE w skali globalnej.

 

Autor:
Marek Wiązowski, Quantum Qguar
Dodał:
Quantum Qguar Sp. z o.o.

Czytaj także