Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-15
SYSTEMY PRZEŁĄCZNIKÓW BERNSTEIN - WYDAJNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Produkty dostępne w ofercie AUTOMATECH

 

3 system przełączników.png

 

 

BERNSTEIN AG, od 1947r. jest uznanym producentem najwyższej jakości komponentów automatyki przemysłowej, w tym elektromechanicznych, niskonapięciowych urządzeń przełączających.
Produkty BERNSTEIN stosowane są w szerokiej gamie aplikacji, poczynając od dźwigów i podnośników, przez maszyny pakujące, aż do urządzeń mechanicznych.

Oprócz najwyższej jakości i niezawodności, systemy przełączników BERNSTEIN gwarantują także skracanie czasów instalacji i utrzymania. Te cechy pozytywnie wpływają na całościową ocenę produktu, ponieważ znacząco redukują czasy przestoju podczas serwisowania oraz standardowej obsługi. Do elementów skracających czas instalacji należy między innymi główka wyłączników linkowych umożliwiająca szybki montaż linki lub stosowanie komponentów interfejsu AS, które przy okazji redukują ilość niezbędnego sprzętu oraz przestrzeni roboczej.

Wybór systemu przełączników opiera się na dobraniu odpowiedniej do danej aplikacji metody aktywacji przełącznika oraz realizacji jego funkcji w najefektywniejszy sposób. Za sprawą licznych opcji konfiguracji urządzeń, możliwości zastosowania są teoretycznie nieograniczone.

Z biegiem czasu zmienia się także sposób użytkowania wyłączników krańcowych. Kiedyś były stosowane głównie w celu określania pozycji obiektów, obecnie często realizują funkcje bezpieczeństwa.

Przełączniki - obowiązkowym elementem współczesnego przemysłu
Podstawą funkcjonowania przełączników jest konwersja sygnałów pozyskiwanych z fizycznych źródeł ruchu i przetwarzania ich na sygnały elektryczne, niezbędne do sterowania maszynami i systemem obsługi.
Podłączając większą ilość przełączników za pośrednictwem szyny komunikacyjnej, uzyskuje się możliwość pozyskiwania bardziej złożonych informacji w postaci cyfrowej.

W celu redukcji kosztów, interfejs AS oferuje funkcje diagnostyczne oraz prosty system rozbudowy aplikacji.

Przełączniki BERNSTEIN są konfigurowalne zależnie do potrzeb aplikacji, dobierając odpowiednią obudowę, system przełączania oraz typ aktywatora.

Systemy przełącznikowe
Element przełączający leży w sercu wszystkich elektromechanicznych przełączników i musi być dobrany stosownie do rozważanej aplikacji. Najczęściej stosowane są dwa podstawowe typy systemów przełączników, które różnią się pod względem konstrukcji mechanicznej, i w konsekwencji - zakresem zastosowań:

Styki powolne oraz styki migowe

1. Styki powolne

     • Na stan urządzenia wpływa funkcja normalnie zamkniętego i normalnie otwartego styku, realizowana przez ruch dźwigni aktywatora
     • Prędkość najazdu obiektu wpływa na czas zamykania(otwierania) styku
     • Długi dystans / zakres ruchu (dźwigni aktywatora) pomiędzy funkcjami styku normalnie otwartego i normalnie zamkniętego
     • Punkty przełączające znajdują się w identycznej odległości dla obu kierunków ruchu dźwigni aktywatora

2. Styki migowe

Podstawą przełączania się stanu styku w przełącznikach typu migowego jest umożliwienie nakładania się wzajemnie funkcji styku normalnie otwartego i normalnie zamkniętego. Założeniem nakładania się funkcji jest wyeliminowanie sytuacji, w której zarówno styk NC jak i NO są w stanie zamkniętym, podczas gdy dźwignia aktywatora jest w stanie nieustalonym - spowodowanym ruchem dźwigni.

     • Urządzenie posiadające styk w stanie normalnie zamkniętym jest natychmiastowo przełączane w stan styku normalnie otwartego
     • W tej konfiguracji nie jest wykorzystywane nakładanie się funkcji NC/NO. Przełącznik realizuje implementację funkcji logicznej OR
     • Precyzja przełączania stanu styku, nie jest związana z prędkością najazdu obiektu
     • Odporność na powstawanie łuku w przypadku stosowania prądu stałego
     • Równie sprawne przełączanie dla wyjątkowo wolno najeżdżających obiektów
     • Mechanizm migowy przełącza styk, gdy osiągnie punkt zmiany stanu
     • Zależnie od siły zwrotnej systemu mechanicznego, punkty przełączania w obu kierunkach, znajdują się w innej pozycji. Opóźnienie określone jest jako histereza.

Mechaniczna aktywacja styku
Pojęcie aktywacji odnosi się do separacji styku, będącego bezpośrednim skutkiem określonego ruchu właściwej dźwigni aktywatora. Wszystkie elementy biorące aktywny udział w separacji styku, muszą być dopasowane fizycznie. Dystans pokonywany przez dźwignię aktywatora opisywany jest jako minimalna droga pokonywana od chwili uruchomienia dźwigni, do momentu, kiedy osiągnięty zostanie punkt aktywacji styku.

Norma PN-EN 60947-5-1 precyzyjnie opisuje oba sposoby aktywacji styku.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami:

AUTOMATECH biuro i sklep:
(22) 753 24 80
(22) 753 24 61
biuro.warszawa@automatech.pl

Zapraszamy na nasze strony internetowe, gdzie dowiecie się więcej o oferowanych przez nas usługach inżynierskich, wejdź na:
www.automatech.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com


Kup produkty w e-sklepie
www.automatechsklep.pl


Obejrzyj nasze Webinary oraz filmy:
You Tube

Bądź na bieżąco, obserwuj nasze kanały:
LinkedIn
facebook

Autor:
Automatech Sp.z o.o.
Źródło:
www.bernstein.eu
Dodał:
AUTOMATECH Sp. z o.o.

Czytaj także